היי (-:

daniela21

New member
היי (-:

שמי דנה ואני כמעט בת 23. אינני יודעת אם יש לי צליאק, אך הסימפטומים ממש מתאימים להגדרה. יש לי אנמיה (B12 וחומצה פולית) שהתגלתה לפני 4 שנים ולא עוברת עקב בעיות ספיגה, ירדתי בשנים הללו במשקל בצורה דרסטית, אני סובלת ממעי רגיז, כאבי בטן כרוניים כל יום, אי סבילות ללקטוז ובטן תפוחה אחרי אכילת קמח. לאחר שהבחנתי כבר בשנה שעברה שמוצרים המכילים חיטה גורמים לי להרגיש רע, הסרתי את רובם מהתפריט. בפסח, כשלא אכלתי חמץ ולא מצה עליתי 2 ק"ג! עברתי בדיקות דם לצליאק שיצאו שליליות. ביום שישי האחרון אצל הגסטרו, התברר לי כי את הבדיקות הללו עושים רק כשאוכלים רגיל, אחרת הן לא אמינות... הרופא אמר לי לחזור לאכול רגיל שבועיים ולהיבדק שוב. הבעיה היא שאני לא מסוגלת! עד שהתחלתי להרגיש טוב יותר.. חודשים לקח לי לשקם את עצמי ואני עדיין לא נמנעת לחלוטין, כך שאי אכילת גלוטן בכלל יכולה לגרום לי להחלים... פתאום להרוס הכל? וגם אם יצא שלילי - אני לא מסוגלת לצרוך מזון עם קמח לבן כפיתות או עוגיות.. מה אתם מציעים לי לעשות? תודה!

JessicaRabbit

New member
הייתה לי בעיה דומה...

אחרי שעברתי בדיקת דם לצליאק שיצאה חיובית, שלחו אותי לרופא גסטרו, הוא אמר לי שאני צריכה לעבור ביופסיה כדי לוודא שזה אכן צליאק. הוא אמר שכדי שהבדיקה תצא אמינה אני אצטרך לחזור לאכול מוצרים המכילים גלוטן. החלטתי שעדיף לי לדעת בוודאות שזה צליאק ולסבול עוד מספר שבועות. מה שכן, אני לא חיכיתי לתוצאות של הביופסיה כדי שוב להפסיק לאכול מוצרים נ"ג, מיד אחרי הבדיקה הפסקתי. אני מציעה לך לחזור לאכול שבועיים רגיל ולעבור את הביופסיה. רק ככה תוכלי לדעת בוודאות אם יש לך צליאק או לא. מקווה שעזרתי...

גם לי יש סיפור דומה

מגיל צעיר אני מגיבה רע מאוד למוצרי חיטה, מה שמתבטא בכאבי בטן, הפרעות עיכול ובטן נפוחה. כשהייתי בצבא נזכרו לבדוק את זה, אבל הבדיקות לצליאק יצאו שליליות, אפילו שכל רופא שהייתי אצלו ושמע על הסימפטומים ישר אמר "בטח צליאק". בקיצור - כבר לא ברור לי מה לעשות, וכשניסיתי להוריד את הקמח מהתפריט מצאתי את עצמי עם הפרעות אכילה קשות (אני גם אלרגית לחלב בנוסף, ככה שיצא שלא נשארו לי יותר מדי דברים מזינים לאכול). אם למישהו כאן יש עצות, אני אשמח לשמוע.

ומקריאה של מה שנכתב בפורום גיליתי

עוד משהו - גם אני הפסקתי לגבוה בגיל צעיר, ונשארתי הכי נמוכה במשפחה. עד עכשיו נטיתי להאשים את אמא שלי שלא דאגה שאני אוכל כמו שצריך, אבל היא טוענת שדווקא אכלתי מצויין בתור ילדה. עכשיו יש לי הסבר אפשרי נוסף, אפילו שבינתיים הטענה הרווחת היא שאין לי צליאק (רופא אחד הגדיר אותי כ"בעלת מאפיינים של צליאק")

סביוני

New member
אצלי דווקא המצב שונה

ויעידו ה-188 ס"מ. גילו לי את הצליאק בגיל 31 (אני בן 38 היום). האם ייתכן שלא היה עד אז והגוף פיתח אותו פתאום באמצע החיים? (אחרת איך אפשר להסביר את העובדה שלא היתה לי כרס בגלל הצליאק וכי גבהתי?)

אם כבר מדברים על בלבול

בהיותי בת ארבעים לאחר תקופה של שנתיים בה סבלתי כאבי תופת ותוצאות בדיקות הדם שלי התדרדרו בהדרגה, נעשתה לי בדיקת דם לצליאק והיא יצאה שלילית. בביופסיה של המעי הדק, שנעשתה לאחר מכן, נמצאו שינויים שיכולים להתאים לצליאק ולכן הומלץ לי להתחיל בדיאטה נטולת גלוטן . בעקבות הדיאטה נעלמה לי כמעט האנמיה ההמוגלובין תקין ורק הפריטין קצת נמוך. רוב הכאבים חלפו אבל אני עדיין סובלת פה ושם ממיחושי בטן. נאמר לי שקיימת בספרות הרפואית עדות לכך שיכול להיות צליאק שאין לו ביטוי בבדיקות הדם ואם אני רוצה לודא שאכן אני רגישה לגלוטן עלי לעבור שתי ביופסיות נוספות: האחת תבדוק אם התפריט נטול הגלוטן שאימצתי שיפר את מצב המעי, והשניה שתחייב אותי לאכול שוב גלוטן במשך תקופה תבדוק אם החשיפה לגלוטן גרמה שוב לבעיות במעי. ההחלטה שלי היתה לא לעשות יותר ביופסיות ולהשאר עם התפריט נטול הגלוטן. נראית לי אכזרית שיטת הבדיקה הזו וההגיון שלי אומר לא להסכים לשתי ביופסיות. מה דעתכם???

אני אומרת - תקשיבי לגוף שלך

בינתיים נראה שאת עושה את זה וזה עובד הכי טוב בשבילך. אני כן עברתי את הביופסיה (ועכשיו מסתבר שזה היה מיותר כי נבדקתי בתקופה שלא צרכתי בכלל גלוטן), ואני מקווה שלא אצטרך לעבור את זה שוב כי זאת הייתה חוויה טראומתית ביותר. אפילו שהתוצאות יצאו לי שליליות, המשכתי לא לצרוך גלוטן כי זה נראה לי הדבר הנכון. רופא אחד בצבא, אחרי שכמו תמיד כשסיפרתי על הסימפטומים הוא אמר "בליינד יש לך צליאק" ואמרתי שהתוצאות יצאו שליליות, אמר ש"אז יש לך צליאק רק בלי התוצאות בבדיקות הדם". אז זה נשמע לי דבילי, ומהיכרות עם הרופא הזה שבאמת היה דביל לא התייחסתי לזה ברצינות, אבל יכול להיות שלזה התכוונת בכך שיכול להיות צליאק בלי ביטוי בבדיקות הדם. רופא אחר הגדיר את זה כ"אי סבילות לחיטה". גם זה יכול להיות.

סביוני

New member
לא להסכים לביופסיה שניה!

אבל עזבי. אני חכם על קטנים... אני חושב שאילו אני הייתי נדרש לזה על בשרי - אז בכיף (גדול לאללה) הייתי טורף לחמניות ופיטות עם פלאפל ועוגות שחיתות בקונדיטוריה...

למעלה