התחלת טיפולי פוריות והורמונים עם אנדומטריוזיס והמלצה לתזונה

התחלת טיפולי פוריות והורמונים עם אנדומטריוזיס והמלצה לתזונה

שלום לכולן, עד לפני כמה חודשים בכלל לא הייתי מאובחנת עם אנדומטריוזיס. ההבחנה היתה עם הופעתה של ציסטה. אהיה בת 37 באוקטובר והתחלתי לפני חצי שנה הזרעות (אני עם בת זוג וזאת תרומת זרע - כך שאיכות הזרע היא לא הבעיה). לאחר 4 הזרעות שלא קרה בהן שומדבר הלכתי לבר חוה ועשינו הזרעה נוספת עם הורמונים ושוב - אין הריון. מה שכן - קיבלתי מחזור כואב יותר.
ככל הנראה כעת הולכים ל ivf.
אני רוצה לשאול כמה שאלות וממש אשמח לאינפורמציה בנושא כי הכל חדש לי:
1. האם טיפולי הפוריות יחמירו את האנדומטריוזיס שלי ובכך יפגעו בפוריות שלי? יש לי ציסטה בשחלה שמאלית בגודל 18*17. צילום רחם תקין. מחזור סדיר. ה Fsh יצא תקין מתחת ל-10 בשלוש בדיקות אבל באחת הבדיקות האחרונות יצא 13.7. בדיקת amh יצאה תקינה אבל בבדיקה באולטרסאונד אמרו שיש רזרבה שחלתית נמוכה והדרדרות.
איני מתכוונת לעשות ניתוח ככל שזה תלוי בי וגם לא לעלות על כדורים לכל החיים - האם סביר שהטיפולים "ממש ידפקו את המצב"?
2. אני מבינה שיש קשר חזק בין אי-פיריון לאנדומטריוזיס ולתזונה - כבר שנים שאני אוכלת המון ג'אנק והמון המון מתוק (אני רזה כך שמעולם לא ממש חשבתי להפסיק עם זה). ובכן - אני רוצה ללכת לתזונאית שמתמחה באנדומטריוזיס ופיריון - האם מישהי יכולה להמליץ לי על כזאת (במרכז הארץ)? יש לי כבר הפנייה מרופאת משפחה של כללית אבל אני יכולה ללכת גם בפרטי (מעדיפה כמובן דרך קופ"ח).

תודה

לואי84

New member
שלום לך

לצערנו באמת יש פה זוג של מילכוד והטיפולים אכן יכולים להחמיר את מצב האנדו'. אנדומטריוזיס היא מחלה שמושפעת מהורמונים. הציסטה שלך די קטנה אך היא עלולה לגדול בטיפול. לכן, חשוב מאד לעבור את הטיפולים אצל רופא הוא גם מבין ובעל ניסיון עם אנדו' כי הרבה פעמים הטיפולים יהיו שונים.נראה לי שלבר חוה כן יש ניסיון כזה. למרות שממה שזכור לי כשיש אנדו' בדר"כ די מוותרים על הזרעות ועוברים מהר ל-IVF.

אחד השיקולים לעשות ניתוח הוא שיפור הסיכויים להכנס להיריון. הציסטה עלולה לגרום לפגיעה ברזרבה השחלתית אם היא גדלה וגם חושבים שהיא מפרישה רעלים שפוגעים בפיריון. לפעמים בגלל האנדו' יש סתימה בחצוצרות שפוגעת בסיכויי להכנס להיריון.
מצד שני, גם הוצאת הציסטה עצמה, אם לא נעשית על ידי רופא מומחה ובעל ניסיון, עלולה לפגוע בשחלה, כך שאין פיתרון מושלם.
בדר"כ בגודל של הציטסה שלך לא מוצאים אותה (אלא אם יש גם תלונות על כאבים שפוגעים בתפקוד היומיומי). חשוב להיות במעקב אצל מומחה אנדו'.

קחי בחשבון שגם הכדורים, כמה שקשה לנו לחשוב על לקחת אותם, הם מה שמונעים התדרדרות של המחלה (אני מדברת על מצב שלא מנסים להכנס להיריון). הוסת היא מה שגורם לבעיות וכל וסת עלולה גם כן להגדיל עוד את הציסטה, לגרום להדבקויות שונות באגן שגם עלולות להקשות על כניסה להיריון. לכן חשוב לא להזניח.

לגבי התזונה המיוחדת, ממה שידוע לי היא אמורה בעיקר להקל על סיממפטומים של כאבים הנובעים ממצב דלקתי בגוף. מאכלים שונים עלולים לעורר דלקת (מוצרי חלב, סוכר). בכל מקרה שווה לנסות לדעתי.
אני מכירה רק את התזונאית של מרפאת האנדו' בתל השומר. יכולה לנסות להשיג טופס 17 דרך הקופה וגם אם לא, לא מדובר בסכום מאד גדול.

מקווה שלא הלחצתי אותך יותר מדי עם המידע הזה...

מצאתי המלצה לתזונה לאנדומטריוזיס באתר של רופא - נשמע טוב!

שלום,
לגבי השאלות שלך.. הייתי ממליצה לך להתיעץ עם רופא.. כי הן באמת מורכבות.

לגבי דיאטה וויטמינים; במקרה נתקלתי בזה היום תחת קישור ל "אנדומטיוזיס" באתר של דוקטור יובל קאופמן . משם העתקתי את הנ"ל:
"דיאטה
ידוע כי אנדומטריוזיס היא מחלה תלוית אסטרוגן. ידוע גם כי אצל מטופלות עם אנדומטריוזיס מתרחש תהליך דלקתי נרחב בחלל הבטן והאגן אשר כולל בתוכו יצירה של חומרים הנקראים פרוסטהגלנדינים. נמצא כי דיאטה מתאימה יכולה לשפר את הסימפטומים ולהשפיע על התקדמות המחלה אצל נשים עם אנדומטריוזיס. להלן עיקרי הדיאטה:
להפחית רמות אסטרוגן:
דיאטה עשירת סיבי תזונתיים - שעועיות, אפונה, אורז חום, פירות וירקות, שיבולת שועל, דגנים מלאים – למעט חיטה ושיפון
מזון המכיל פיטואסטרוגנים – חוסמים את הרצפטור לאסטרוגן - אפונה, שעועיות, עדשים, פטל אדום וסגול, שום תפוחים, פטרוזיליה, שומר, כרוב, כרובית, אגוזים וזרעים, סלרי, גזר
הגברת המטבוליזם של הכבד ובכך פינוי מוגבר של אסטרוגן – ברוקולי, כרובית, כרוב ניצנים

הפחתת הפעילות מוגברת של יצירת פרוסטהגלנדינים:
להגביר צריכה ל שמן המכיל חומצת שומן של Omega 3 - Evening primrose, שמן אגוזים, שמן/זרעי פשתה
להפחית צריכה של שומנים רווים
מזון שמחזק את מערכת החיסון - שעועית, אפונה, עדשים, בצל שום, גזר, יוגורט, זרעים, ג'ינג'ר, תה ירוק

מזון ממנו יש להמנע:
חיטה
בשר אדום – מעודד יצירת פרוסטהגלנדינים מכווצים
קמח לבן
סוכר ודבש – יוצר תגובה דלקתית
אלכוהול – מוריד רמות ויטמין B
קפאין – מגביר התכווצויות ומעלה רמת אסטרוגן
שוקולד – מכיל סוכר
מוצרי חלב – מעודדים דלקת
אוכל מטוגן, מרגרינה, שומן רווי – מעודד PG מכווצים
מוצרי סויה – מכילים אסטרוגן
תוספים ומשמרים

תוספי מזון וויטמינים:
מגנזיום – מקל על כאבי וסת
אבץ – חשוב לפעילות אנזימתית ולהתחדשות התאים. מחזק את מערכת החיסון ומסיע בתחושת ה-WELL-BEING
סידן – יש ירידה ברמת הסידן 10-14 יום לפני הוסת. הירידה יכולה לגרום להתכווצויות שרירים, כאבי ראש וכאבים באגן
ברזל – לנשים עם אנדומטריוזיס נטיה למנורגיות ובעקבות זאת לאנמיה
ויטמיני B – משפרים מטבוליזם. מסיעים להרגשה הכללית אצל נשים עם אנדומטריוזיס וב-PMS.
ויטמיני A,C,E – מחזקים את מערכת החיסון.
סלניום – במתן יחד עם ויטמין E מחזק את מערכת החיסון ומפחית את הדלקת של האנדומטריוזיס
טיפולים אחרים לאנדומטריוזיס
בעקבות הסימפטומים הקשים והשלכות המחלה על איכות החיים והפוריות יש צורך לעיתים בטיפול תומך נוסף.
נשים הנתונות ללחץ נפשי, חרדה או מצוקה אחרת צריכות לפנות לקבלת טיפול פסיכולוגי ממטפל מוסמך.
אצל נשים סימפטומטיות הסובלות מכאבי אגן יש לעיתים תגובה משנית של כיווץ יתר של שרירי האגן. הכיווץ יכול לגרום להמשך כאבים גם לאחר ניתוח בו הוסרו כלל נגעי האנדומטריוזיס. לאור זאת, כדאי במצבים אלו לבצע פיזיותרפיה של רצפת האגן על ידי מטופל המנוסה בתחום.
ישנם טיפולים משלימים נוספים בהם משתמשים בטיפול במצבים הקשורים באנדומטריוזיס:
טיפול בצמחים
הומאופתיה
רפלקסולוגיה
רפואה סינית מסורתית
אקופונקטורה
מדיטציה ותרגילים מפחיתי לחצים
כמות הנתונים המבוססים על השיטה המדעית מוגבלת - אין מספיק מידע על מנת להמליץ על האפקטיביות של הטיפולים האלטרנטיביים שצויינו לעיל, או על מנת לשלול אותם."

למעלה