חוסר אהבה, והקשר למחלות :)

חוסר אהבה, והקשר למחלות :)

אהלן משפחה יקרה, בימים אלה אנחנו משפצים את האתר שלי ובין היתר, אני מתכננת לעלות מדור חדש שייקרא ``בריאות``, ויעסוק בדרכים השונות לריפוי. בקיצור, במסגרת הזו, ציטטתי משהו על אהבה מתוך ספר של רופא אלטרנטיבי ידוע מארה``ב, ואני מביאה לפניכם את הכתבה הזו, בתולה עדיין, לפני שאני מעלה אותה אצלי... אז, כדאי להכין כוס קפה קודם, כי .... זה ארוך: ---------------------------------------------------------------------- מחלה כביטוי לחוסר אהבה. ---------------------------------------------------------------------- אין ספק שקיים קשר בין חווית אובדן אהבה לבין מתקפת מחלה קשה, דוגמת סרטן. דומה הדבר לאופן בו אנו עלולים לאבד את הרצון לחיות ללא בן הזוג שלנו. בעומק מסויים ברמת תת ההכרה שלנו, מתגבשת החלטה להצטרף אליו. ידוע שאדם יכול למות משברון לב. מעניין שבלוטת התריס, הממלאה תפקיד חשוב כל כך במערכת החיסונית שלנו, ממוקמת ליד הלב, שמאז ומעולם נראה היה כמו היכל הקודש של הרגש. החיים, הם אינם חיים ללא אהבה. עלינו לשרוד. זאת השפה היחידה שניתן להבין באופן אוניברסלי, תינוקות מבינים אותה, וכך גם בעלי חיים וצמחים, ללא אהבה אין הם יכולים ללבלב, והם נובלים. אבל, וזה אבל גדול, החשוב ביותר הוא לאהוב את עצמנו. שנאה עצמית היא הרס עצמי ואין דבר המדכא את המערכת החיסונית כמו שנאה עצמית. כאשר אנו מותקפים מבחוץ, יש לנו אופציה להגן על עצמנו, אבל כאשר התובע נמצא בתוכנו, מבחינה פסיכולוגית אנחנו משוללי אהבה ומה שמתחולל בתוך הגוף פנימה משקף את המציאות הנפשית שלנו. יש מטפלים רבים שיוכלו לומר מנסיונם, כי רק אנשים מעטים אוהבים את עצמם כמכלול, כשלם. אצל רוב האנשים, השורה התחתונה היא בד``כ ``אני לא מספיק טוב``. בסיס כזה הוא ביטוי לתפיסה עצמית פגומה, וכן, הוא יוצר את רוב האומללות האופפת אותנו. הוא הורס את הבריאות הנפשית, הריגשית והגופנית שלנו, מונע מאיתנו לבטא את עצמנו באופן חופשי והורס כל שמחה בהתייחסות שלנו לסובבים אותנו, אליהם אנו נוטים להתייחס בשעת מצוקה. אנחנו מדרגים אותם אז במקום נמוך, כפי שהיינו מדרגים את עצמנו, או באופן בלתי אפשרי להשגה, מעלינו. היפוכה של תפיסה זו, כפי שהיא מנוסחת ע``י לואיז היי : ``אושר הוא מצב בו אנחנו מרגישים טוב עם עצמנו``. תחושת האהבה שלנו לעצמנו וההתנסות בכך שאוהבים אותנו, לא רק גורמת לנו להרגיש טוב, אלא הופכת אותנו טובים באופן ממשי, וזאת בצורה ברורה על ידי גירוי כל הבלוטות החשובות הממלאות תפקיד מכריע בשמירה על המערכת החיסונית שלנו במצבים ירודים. לורנס לשאן, פסיכולוג וסופר מניו יורק, בחן בעבר את המאפיינים הפסיכולוגיים של כמה מאות חולי סרטן, והצליח ליצור ``פרופיל של חולה סרטן``. בנוסף לתחושת האבדון שהם חווים, כולם סובלים משנאה עצמית, חוסר יכולת להגן על עצמם כשהם מותקפים, ומתח ביחסים שלהם עם הוריהם. מי שחשים עצמם קורבנות של חברה שאיננה מצדדת באורח חייהם, נפגעים בבריאותם יותר מאלה הסובלים מדעות קדומות וחוסר סובלנות. נסיון למצוא הקלה בייאוש הנובע מדימוי עצמי ירוד, מביא במקרים רבים להתנהגות עצמית הרסנית כמו התמכרות לסמים ואלכוהול, ו/או אי יכולת לקיים יחסים קבועים עם בן זוג. זאת מפני שמדובר במרדף כפייתי של אדם, שעמוק בתוכו הוא סבור שהוא משולל כל ערך. במקרים כאלה נמצאת מערכת החיסון במצב של סיכון. ציטוט מתוך ספר מקסים לבריאות כולנו… אור ואהבה וסופ``ש נפלא גילי פרי.

למעלה