למה אני בצד של החרדים?

אשריך וטוב לך.
והעובדה שאינם תורמים את חלקם לתל"ג לא מפריעה?
והעובדה שהם מגדלים משפחות ענק (עד כדי לשכוח מדי פעם ילד באוטו) וזה על חשבון משלם מיסים, לא מפריעה?
אני מניח שאם הם היו מתגייסים הם היו יוצאים לעבוד
הרי הבחירה שלהם היא בין חיי בטלה בישיבה לבין גיוס לצבא והפיכה לאזרחים מועילים

marabo

Well-known member
אני מניח שאם הם היו מתגייסים הם היו יוצאים לעבוד
הרי הבחירה שלהם היא בין חיי בטלה בישיבה לבין גיוס לצבא והפיכה לאזרחים מועילים
אין מועיל יותר מלימוד תורה
הרבה יותר מלעשות כסף
הכסף משרת אותך בעולם הזה
התורה משרתת אותך בעולם הבא

evglev1

Well-known member
מנהל
הרבה יותר מלעשות כסף
הכסף משרת אותך בעולם הזה
אצטט את המרצה שלי. "אם כולם יהיו דתיים, מי יעבוד?" ואוסיף שלה משלי אם כולם יפסיקו לעבוד ויתחילו ללמוד תורה האם אלוהים יזרוק עלינו אוכל מהשמיים כמו במדבר?

הרבה יותר מלעשות כסף
הכסף משרת אותך בעולם הזה
אין שום תועלת בלימוד תורה בלי לעבוד, אפילו הרמבם אמר את זה:
"הרמב"ם כותב ברוח זו דברים קשים במשנה תורה: "כל המשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חילל את השם וביזה את התורה וכיבה מאור הדת וגרם רעה לעצמו ונטל חייו מן העולם הבא. לפי שאסור ליהנות בדברי תורה בעולם הזה. אמרו חכמים: כל הנהנה מדברי תורה נטל חייו מן העולם."

evglev1

Well-known member
מנהל
לי יש רק טענה אחת לחרדים.
שהם לא מתגייסים
כל השאר לא מפריע לי
כלומר אין לך בעיה שאחרי שלוש שנות הצבא הם ימשיכו להתפרנס מלימודי ישיבה ואין לך בעיה לממן את הקצבאות שלהם אם הם יתרמו שלוש שנים לצבא ועוד בהתאם לגדוד שלהם את ימי המילואים שלהם?

marabo

Well-known member
כלומר אין לך בעיה שאחרי שלוש שנות הצבא הם ימשיכו להתפרנס מלימודי ישיבה ואין לך בעיה לממן את הקצבאות שלהם אם הם יתרמו שלוש שנים לצבא ועוד בהתאם לגדוד שלהם את ימי המילואים שלהם?
לך יש בעיה עם שחקן תיאטרון או פרופסור למדעי המגדר והטירלול שעשו צבא ומתפרנסים על חשבון הציבור?

evglev1

Well-known member
מנהל
אגב זה שמייחסים לך חברות בקבוצת מגזר מסוימת אך ורק בגלל שאתה נמנע מלתקוף אותו או ר"ל, אף מעז לתמוך בו, זה מנהגם של שוכני הבועות. אנשים שלא מסוגלים לקלוט שיש דעות אחרות זולת אלו שלהם ושל סביבתם הקרובה, דעות לגיטימיות לא פחות משלהם. זה מוזר להם כשזה מגיע ממישהו שבתיאוריה לא שונה מהם ולדעתם, כהשלכה ישירה מכך, אמור לחשוב בדיוק כמותם בכל דבר ועניין. מנהג מוזר שמלמד כמובן יותר על אלו שסבורים כך מאשר על מושאי התקפותיהם. אבל עדיין, מציאות שמתקיימת כאן בפורומים דרך קבע.
פשוט קשה להם לעקל מי ששירת בצה"ל וילדיו ונכדיו שירתו או מתכננים לשרת בצה"ל שמסוגל לתמוך בפטור של החרדים לגיוס. לדעתם עצם זה שיש חיילים במשפחה אמור אוטמטית להביא לתמיכה בגיוס חרדים. ולכן מבחינתם כל מי שתומך בפטור מחרדים מסיבות אידיאולוגיות ולא פוליטיות הוא חרדי בעצמו.

ומארבו גם שומר שבת, כך שהטענה שלו שהוא לא דתי לא מקובלת עלי כי גם בשבילי כל מי ששומר גם כשרות וגם שבת ואם הוא גבר אז הולך עם כיפה, הוא דתי. אבל הכיפה שלו יכולה להיות לא סרוגה ולא שחורה אלא בצבע אחר, אבל עדיין אני מתקשה להאמין שאפשר לשמור גם שבת וגם כשרות בלי להיות דתי.

Harrington

Well-known member
מנהל
פשוט קשה להם לעקל מי ששירת בצה"ל וילדיו ונכדיו שירתו או מתכננים לשרת בצה"ל שמסוגל לתמוך בפטור של החרדים לגיוס. לדעתם עצם זה שיש חיילים במשפחה אמור אוטמטית להביא לתמיכה בגיוס חרדים. ולכן מבחינתם כל מי שתומך בפטור מחרדים מסיבות אידיאולוגיות ולא פוליטיות הוא חרדי בעצמו.
זה לא רק בעניין הזה. כמות ה״מידעים״ שקראתי כאן על עצמי הקטן מפי ׳יודעי דבר׳, שאין להם כל אחיזה בעולם המציאות, מדהימה אותי כל פעם מחדש :). זה נובע, מעבר לשעמום של אנשים בחייהם וצורך מנטלי לעסוק בחיי אחרים, מבורות שבתורה נובעת כאמור מעלה, מאותם חיי בועה שרבים חיים בהם.
ומארבו גם שומר שבת, כך שהטענה שלו שהוא לא דתי לא מקובלת עלי כי גם בשבילי כל מי ששומר גם כשרות וגם שבת ואם הוא גבר אז הולך עם כיפה, הוא דתי. אבל הכיפה שלו יכולה להיות לא סרוגה ולא שחורה אלא בצבע אחר, אבל עדיין אני מתקשה להאמין שאפשר לשמור גם שבת וגם כשרות בלי להיות דתי.
לא אעסוק בגולש אחר ללא הסכמתו המפורשת מראש, עמך הסליחה.

evglev1

Well-known member
מנהל

זה לא רק בעניין הזה. כמות ה״מידעים״ שקראתי כאן על עצמי הקטן מפי ׳יודעי דבר׳, שאין להם כל אחיזה בעולם המציאות, מדהימה אותי כל פעם מחדש :). זה נובע, מעבר לשעמום של אנשים בחייהם וצורך מנטלי לעסוק בחיי אחרים, מבורות שבתורה נובעת כאמור מעלה, מאותם חיי בועה שרבים חיים בהם.

לא אעסוק בגולש אחר ללא הסכמתו המפורשת מראש, עמך הסליחה.
בלי להתייחס אליו אישית האם אדם שהולך עם כיפה, שומר שבת ושומר כשרות והוא לא סוכן של שב"כ, מוסד או סוכנות ריגול / ביון כלשהי יכול להיות "יהודי לא דתי"?

Harrington

Well-known member
מנהל
בלי להתייחס אליו אישית האם אדם שהולך עם כיפה, שומר שבת ושומר כשרות והוא לא סוכן של שב"כ, מוסד או סוכנות ריגול / ביון כלשהי יכול להיות "יהודי לא דתי"?
הכל יכול להיות. אי-אפשר לענות על כך בלי ליישר קו בתחילת הדיון מה כל אחד מאיתנו מגדיר כ״דתי״. רק לאחר יישור קו כזה ניתן לדון בשאלה האם פלוני או אלמוני, בשל מאפיינים מסוימים, ראוי להגדרה זו אם לאו.

השאלה אם כן, מה או מי אתה מגדיר ״דתי״?

evglev1

Well-known member
מנהל
הכל יכול להיות. אי-אפשר לענות על כך בלי ליישר קו בתחילת הדיון מה כל אחד מאיתנו מגדיר כ״דתי״. רק לאחר יישור קו כזה ניתן לדון בשאלה האם פלוני או אלמוני, בשל מאפיינים מסוימים, ראוי להגדרה זו אם לאו.

השאלה אם כן, מה או מי אתה מגדיר ״דתי״?
דתי הוא לדעתי מי שקיום המצוות במקום גבוהה מאוד בסדר העדיפויות שלו, אני מניח שאין אחד שמקיים תרי"ג מצוות, אבל כזה שהמצוות חשובות לו מהנוחות האישית ולכן גם אם הוא סטודנט ויש לו מבחן חשוב הוא לא ילמד למבחן בשבת (אלא אם כן זה במבחן במשנה או בגמרא) גם אם יצטרך ללמוד 24/7 ביום חול או להיכשל במבחן. ושמכחינתו אך ורק פיקוח נפש מצדיק חילול שבת. אדם ששומר כשרות ואם בתור חבר או ידיד נכנס עם מישהו למסעדה לא כשרה לא שותה שם אפילו כוס מים. בשבת אם יש לו נייד חכם או טיפש הוא כבוי וכנ"ל טלוויזיה, רדיו ומחשב ומשאיר מנורה דלוקה לפני כניסת השבת ומחזיק אותה דלוקה עד למוצ"ש כדי לא ללחץ על מפסק ולהדליק או לכבות אור.

ובפסח שומר מרחק מאזורים בהם הוא יודע שאוכלים חמץ כדי לא לחטוא אפילו בלראות חמץ שלא רק לאכול.

מי שמקיים בקפדנות כל איסור ביום כיפורים לא אוכל, לא שותה, לא צורך טלוויזיה, אינטרנט, מחשב, נייד והמקסימום שמרשה לעצמו זה תפילות וקריאת ספרים.

מי שלומד בבית ספר דתי ודואג שילדיו ילמדו בבית ספר דתי ומהגן עד י"ב לא מוכן שילדיו יכנסו למסגרת חינוך ממלכתית חילונית.

Harrington

Well-known member
מנהל
דתי הוא לדעתי מי שקיום המצוות במקום גבוהה מאוד בסדר העדיפויות שלו, אני מניח שאין אחד שמקיים תרי"ג מצוות, אבל כזה שהמצוות חשובות לו מהנוחות האישית ולכן גם אם הוא סטודנט ויש לו מבחן חשוב הוא לא ילמד למבחן בשבת (אלא אם כן זה במבחן במשנה או בגמרא) גם אם יצטרך ללמוד 24/7 ביום חול או להיכשל במבחן. ושמכחינתו אך ורק פיקוח נפש מצדיק חילול שבת. אדם ששומר כשרות ואם בתור חבר או ידיד נכנס עם מישהו למסעדה לא כשרה לא שותה שם אפילו כוס מים. בשבת אם יש לו נייד חכם או טיפש הוא כבוי וכנ"ל טלוויזיה, רדיו ומחשב ומשאיר מנורה דלוקה לפני כניסת השבת ומחזיק אותה דלוקה עד למוצ"ש כדי לא ללחץ על מפסק ולהדליק או לכבות אור.

ובפסח שומר מרחק מאזורים בהם הוא יודע שאוכלים חמץ כדי לא לחטוא אפילו בלראות חמץ שלא רק לאכול.

מי שמקיים בקפדנות כל איסור ביום כיפורים לא אוכל, לא שותה, לא צורך טלוויזיה, אינטרנט, מחשב, נייד והמקסימום שמרשה לעצמו זה תפילות וקריאת ספרים.

מי שלומד בבית ספר דתי ודואג שילדיו ילמדו בבית ספר דתי ומהגן עד י"ב לא מוכן שילדיו יכנסו למסגרת חינוך ממלכתית חילונית.
אין צורך בהכרח בדוגמאות. הסכמתי איתך כבר במשפט הפותח בתגובתך זו :). ההגדרה שאני מצאתי לנכון (בשרשור אחר ב'חורזים וכותבים') היא יהודי שמשתדל לקיים מקסימום מצוות. כמובן שגם הגדרה זו לא חפה מבעיות, בדיוק כמו כל הגדרה אחרת. אבל היא דומה למה שאתה הגדרת בתחילת דבריך ואני כאמור מסכים, בגדול, עם הגדרתך זו.

מכאן לשאלתך "האם אדם שהולך עם כיפה, שומר שבת ושומר כשרות והוא לא סוכן של שב"כ, מוסד או סוכנות ריגול / ביון כלשהי יכול להיות "יהודי לא דתי"?"; לכאורה אדם כזה מציג עצמו כיהודי דתי. האם הוא באמת כזה אם לאו, לא ניתן לדעת בלי להכירו יותר לעומק. אבל על פניו כמובן שאפשר לומר שהוא דתי. שים לב אגב ששנינו רואים זאת כך על אף שלהגדרה שהסכמנו עליה אין כל קשר למאומה מהנ"ל. כל שיש כאן (בשאלתך) אלו מאפיינים חיצוניים שמהם אנחנו מנסים ללמוד משהו :). אבל בכל זאת. על פניו התשובה לשאלתך, לאחר שיישרנו קו בהגדרות, חיובית.

DANIAVNI

Well-known member
כמו שתבתי כאן לא אחת, אני לא חרדי ולא דתי ולא חילוני, אני יהודי ואני בצד של היהודים.
הסיבה שאני בצד של החרדים היא כמו שאני מסביר תמיד, אני מזהה טהרה לפי הטומאה.
הטומאה זה הדבר שמזהה טהרה בצורה הטובה ביותר, ולכן מי שהטומאה נלחמת בו אני יודע שהוא טהור.
ואני בצד של הטהורים.
סטאלין נלחם בנאצים .
אתה סטאליניסט ?

evglev1

Well-known member
מנהל
כמו שתבתי כאן לא אחת, אני לא חרדי ולא דתי ולא חילוני, אני יהודי ואני בצד של היהודים.
הטומאה זה הדבר שמזהה טהרה בצורה הטובה ביותר, ולכן מי שהטומאה נלחמת בו אני יודע שהוא טהור.
ואני בצד של הטהורים.
אבל בעבר ליברמן היה טהורה שהטומאה נלחמה בו קשות ואף השוותה אותו להיטלר.

ואני בצד של הטהורים.
זה לא הסבר,זה "טכניקה לזיהוי רוע".

אפשר להתווכח כמה היא נכונה או לא אבל זה לא מהות.

למעלה