לשבת על כסא - וביחס לכסא גלגלים?

נוף-צלול

Active member
אומרים, כמדומני לשבת על כסא.
לעומת זאת, אם אינני טועה, כשמדובר בכסא גלגלים לא נהוג לומר לשבת על... אלא לשבת ב...
האם התחושה הלשונית שלי נכונה?
תודה רבה!!

אומרים, כמדומני לשבת על כסא.
לעומת זאת, אם אינני טועה, כשמדובר בכסא גלגלים לא נהוג לומר לשבת על... אלא לשבת ב...
האם התחושה הלשונית שלי נכונה?
תודה רבה!!
הסבר חלופי:
אולי בגלל המבנה "הסגור" של כיסא הגלגלים, שהיושב עליו/בו יושב כביכול בתוכו, ומכאן הישיבה בו.

חיזוק מה לכך ניתן למצוא באנלוגיה לישיבה ב-כורסה.
מובאה ממילון רב מילים:

הסבר מלא למילה כֻּרְסָה שֵם נ'

(כתיב מיושן: כורסא)
כיסא גדול, רחב ומרופד, בעל משענות לגב ולידיים. על פי רוב הכורסה רכה ונוחה לישיבה.
• סבתא יושבת בכורסה וסורגת, ואני יושב על הספה וקורא. [ההדגשה שלי]

ודוק, לגבי כורסה ("הסגורה") נאמר שיושבים בה, ולעומתה לגבי הספה "הפתוחה" נאמר שיושבים עליה. ["ההסבר" הוא כמובן שלי ולא של המילון].

נוף-צלול

Active member
הסבר חלופי:
אולי בגלל המבנה "הסגור" של כיסא הגלגלים, שהיושב עליו/בו יושב כביכול בתוכו, ומכאן הישיבה בו.

חיזוק מה לכך ניתן למצוא באנלוגיה לישיבה ב-כורסה.
מובאה ממילון רב מילים:

הסבר מלא למילה כֻּרְסָה שֵם נ'

(כתיב מיושן: כורסא)
כיסא גדול, רחב ומרופד, בעל משענות לגב ולידיים. על פי רוב הכורסה רכה ונוחה לישיבה.
• סבתא יושבת בכורסה וסורגת, ואני יושב על הספה וקורא. [ההדגשה שלי]

ודוק, לגבי כורסה ("הסגורה") נאמר שיושבים בה, ולעומתה לגבי הספה "הפתוחה" נאמר שיושבים עליה. ["ההסבר" הוא כמובן שלי ולא של המילון].
תודה רבה!! בהחלט "עושה שכל". תודה

לא דומה מי שיושב על כיסא לבין מי שיושב בכיסא גלגלים. לראשון בחירה בידיו אם לשבת אם לעמוד ואילו מהשני ניטלה הבחירה כך שזה מקומו.
ומכאן:
האם יש הבדל בין מישהו ששוכב על אלונקה או שוכב באלונקה?

לא דומה מי שיושב על כיסא לבין מי שיושב בכיסא גלגלים. לראשון בחירה בידיו אם לשבת אם לעמוד ואילו מהשני ניטלה הבחירה כך שזה מקומו.
ומכאן:
האם יש הבדל בין מישהו ששוכב על אלונקה או שוכב באלונקה?
ההבדל בין תיאור מצבו של הפועל לבין תיאור מקומו של הפועל בין ארעיות- לקבע.

trilliane

Well-known member
מנהל
אני חושבת שאתה צודק. "כיסא גלגלים" הוא כלי, ולכן יפה לו השימוש באות בי"ת. גם לא בהכרח אומרים "יושב", אלא "מתנייד/נעזר/משתמש בכיסא גלגלים".

נוף-צלול

Active member
אני חושבת שאתה צודק. "כיסא גלגלים" הוא כלי, ולכן יפה לו השימוש באות בי"ת. גם לא בהכרח אומרים "יושב", אלא "מתנייד/נעזר/משתמש בכיסא גלגלים".
תודה רבה!
מתנצל על האיחור בתגובתי.
תודה רבה!!
אגב, אינני משוכנע שההסבר כמכשיר ממצה. נניח שיש שורה של אנשים יושבים על כסאות ובקצה יושב אדם בכיסא גלגלים. "הבא את הבקבוק בבקשה לזה שיושב בקצה השורה בכיסא הגלגלים" - במקרה זה הכיסא משמש לישיבה, כמו הכסאות הרגילים
תודה רבה ושבת שלום

trilliane

Well-known member
מנהל
תודה רבה!
מתנצל על האיחור בתגובתי.
תודה רבה!!
אגב, אינני משוכנע שההסבר כמכשיר ממצה. נניח שיש שורה של אנשים יושבים על כסאות ובקצה יושב אדם בכיסא גלגלים. "הבא את הבקבוק בבקשה לזה שיושב בקצה השורה בכיסא הגלגלים" - במקרה זה הכיסא משמש לישיבה, כמו הכסאות הרגילים
תודה רבה ושבת שלום
אנשים לא נוטים לשנות הרגל לשוני בלי סיבה מיוחדת, אין כאן צורך להעריך מחדש את ההקשר הלשוני ולשנות שימוש תקין.

למעלה