מחלת דרייה

מחלת דרייה

שלום אני סובלת ממחלת הדרייה. כרגע יש לי פצעים מתחת לחזה, במפשעות, מעט בבית השחי וקצת פצעים בקרקפת. אני מטופלת כרגע בטבעדרם ומולטידרם ומתקלחת עם אגיספור. שנים הייתי מטופלת בבטאקורטן. יש לי כמה בעיות : אני יודעת שלא טוב להשתמש במשחות לתקופה ארוכה, אבל איך שאני מפסיקה יש החמרה. קראתי שהמשחות גורמות לשיעור יתר ואני ממש "פורחת" עם שיער באיזור הפנים. אני מניקה ומתכוונת להביא עוד ילד לעולם. יש לכם המלצה או משהו שיכול להקל עלי לפני שהקיץ "הנפלא" שעושה נפלאות לעור שלי יגיע. ומה אפשר לעשות עם השערות, הבנתי שאי אפשר לייזר בגלל השינויים ההורמונלים, מה כן אפשר ? תודה מראש.

מחלת דרייר -וויט Darier-White disease

שלום אורית, תודה על השאלה, כפי שציינת הקיץ הינו טריגר למחלה - גם בשל קרינת הUV המוגברת, גם בשל החום הסביבתי וההזעה אשר מחמירים כולם את המחלה. כדאי ללבוש בגדים מאווריים וקלים ולמרוח את האזורים החשופים כולם באופן תדיר לאורך כל שעות היום. ישנן תרופות המחמירות את מחלת דרייר - למשל - LITHIUM. במידה ואת לוקחת יש ערך למציאת תרופה תחליפית. ככלל מהלך המחלה אינו ניתן לצפייה - אחדים מהחולים מדווחים על מצב קבוע מבחינת החומרה. אחרים על החמרה הדרגתית ואילו אחרים על שיפור הדרגתי. אחת הבעיות השכחיות - זיהומים על ידי חיידקים , פטרייות , ווירוסים. (כניראה במחשבה זו ניתן לך הטיפול המקומי שציינת). טוב תעשי אם תכללי במסגרת הטיפול היום יומי בעור שמוש בסבון אנטי ספטי כגון DERMAX למקלחת וכן קרם קרטוליטי כגון U-LACTIN (יש בעוצמות שונות - קשה לי להמליץ כך סתם) השימוש ברטינואידים מקומיים יעיל יותר מזה של סטרואידים - ברם בעייתי בשל רצונך להרות. בעייתי גם השימוש ברטינואיד סיסטמי (רואקיוטן או נאוטיגזון) שהינה תרופת הבחירה למחלה זו כמובן שגם גלולות למניעת הריון אשר עוזרות בחלק מהחולות - אינן מתאימות לך בשל שאיפתך להכנס להריון. מבחינת הטיפולים הרפואים יש עוד כמה טיפולים שלא נשמע שאת המועמדת הקלאסית להם. מה שבכל זאת ניתן להציע - טיפולים כירורגים עם לייזר או פילינג אגרסיבי יכולים לתת "פטור" מהנגעים לתקופה משמעותית. הטיפול יעיל במיוחד אם מצליחים למחוק החלק העליון של זקיק השערה. ציינת תופעת לואי של שיעור יתר - זו יכולה כמובן לנבוע תאורטית מטיפול בסטרואידים מקומיים - אבל למרות שיכול יש דברים שכדאי לשלול - ממליץ כי תבדקי על ידי אנדוקרינולוג בשאלה של המקור לשיעור הנ"ל. וכמובן בדיקת רופא עור על מנת למצוא תחליך למשחות הנ"ל במידת האפשר. בברכה.

תודה על התשובה המפורטת

האם יש צורך במרשם לסבונים ? צריך הפניה לאנדוקרינולוג או שזה כמו כל רופא אחר. ושוב אלפי תודות.

תשובה

שלום אורית, לאנדוקרינולוג - כמו כל רופא אחר - בררי בקופת החולים שלך. לגבי - הסבון ו הקרם - אין צורך במרשם- אבל תתיעצי עם הרופא עור שעוקב אחרייך - ותשאלי אותו אם לדעתו כדאי לך . בברכה. דר' קובי פסח.

למעלה