מספרים עשרוניים בעברית

למשל, קילומטרים:
5.5 ק״מ יש לומר חמישה קילומטרים וחצי.
כיצד יש לומר 5.4 ק״מ? אני מניח ש״חמישה נקודה ארבע(ה) קילומטרים״ אינה צורה תקנית, על אף השימוש בה בכל אפליקציות הניווט. אני מניח שיש דרך נוחה יותר מאשר ״חמישה קילומטרים וארבע עשיריות הקילומטר״ או לחלופין ״חמישה קילומטרים וארבע מאות מטרים״.

גמד הונגרי

Active member
אומרים חמישה קילומטר נקודה ארבע (בסוף זה נקבה כמספר סתמי).
עדיף קילומטר - כי השם הלועזי כבר מכיל ריבוי (קילו) - לא חייבים להוסיף ריבוי על ריבוי

אם רוצים להישמע תקני ורשמי יותר (כמו בחדשות ברדיו) אומרים חמישה נקודה ארבעה קילומטר

לא ממש מסכים עם התשובה שלך. ראשית, לדעתי בצורה המעוברתת, קילו לא מהווה ריבוי. כמו כן, קילומטרים רק היו לצורך הדוגמה. מה תהיה תשובתך לגבי מטרים. הרי ״חמישה מטר נקודה ארבע״ לא תקין. ״חמישה מטרים נקודה ארבע״ אני מקבל.

לגבי, ״חמישה נקודה ארבעה״ שקול מבחינתי ל״חמישה וחצי קילומטרים״, וזו צורה שלמיטב זכרוני נפסלה על ידי האקדמיה (אתר האינטרנט שלה אינו זמין כרגע).

גמד הונגרי

Active member
לא ממש מסכים עם התשובה שלך. ראשית, לדעתי בצורה המעוברתת, קילו לא מהווה ריבוי. כמו כן, קילומטרים רק היו לצורך הדוגמה. מה תהיה תשובתך לגבי מטרים. הרי ״חמישה מטר נקודה ארבע״ לא תקין. ״חמישה מטרים נקודה ארבע״ אני מקבל.
מטר זה היחידה - ללא ריבוי.
לכן הצורה השניה תקנית.
רק אם זה מעל 10 מטרים - גם צורת היחיד תקנית.
לגבי, ״חמישה נקודה ארבעה״ שקול מבחינתי ל״חמישה וחצי קילומטרים״, וזו צורה שלמיטב זכרוני נפסלה על ידי האקדמיה (אתר האינטרנט שלה אינו זמין כרגע).

כיום המזכירות המדעית של האקדמיה מציעה לשואלים את האפשרויות האלה:
  • שלושה אחוזים נקודה עשרים ואחת
  • שלושה נקודה עשרים ואחת אחוזים
  • שלושה נקודה עשרים ואחד אחוזים
  • שלושה אחוזים ועשרים ואחת מאיות (האחוז).
כמובן כאשר המספר בא לעצמו ואינו מונה דבר־מה, הוא ייאמר בלשון הסתמית, כלומר בנקבה, למשל: 'שלוש נקודה עשרים ואחת', ואף 'שלוש נקודה שתיים אחת'.

נערך לאחרונה ב:

trilliane

Well-known member
מנהל
מטר זה היחידה - ללא ריבוי.
לכן הצורה השניה תקנית.
רק אם זה מעל 10 מטרים - גם צורת היחיד תקנית.

צפה בקובץ המצורף 99458
תודה על ההפניה לאקדמיה, אנא בלי צילומי מסך, זה בעייתי מבחינת זכויות יוצרים. קישור מספיק ואם רוצים אפשר גם ציטוט (טקסט).

trilliane

Well-known member
מנהל
לאקדמיה יש זכויות יוצרים? לא ידעתי
בכל אופן תיקנתי
למיטב ידיעתי לכולם יש, זה אוטומטי בחוק. כללי הציטוט ההוגן הם ציטוט, לא צילום מסך.
תמיד ביקשתי להימנע מצילומי מסך ולהביא ציטוט הוגן (זה מותר) + קישור למקור.
כמו כן תמונה גוזלת יותר מקום, לא בהכרח מוצגת בצורה מיטבית בצג אחר (מבחינת הגדרות תצוגה) וכל צרופה היא בעייתית יותר מבחינת ניהול מאגר המידע (למשל כשתפוז החליפו מערכת פורומים הצרופות לא נשמרו).

trilliane

Well-known member
מנהל
הבהרה בעניין קילומטר/ים מטר/ים:
א. "קילו" אינו ריבוי אלא תחילית שמשמעותה "אלף". המילה "קילומטר" היא שם עצם לכל דבר ועניין ואפשר לספור קילומטר אחד (יחיד ולא רבים), שניים, שלושה וכו'.
ב. הכלל ששם העצם הנמנה חייב לבוא ברבים עד 10 (כולל) לא תקף ליחידות מידה לועזיות. לכן אפשר לומר "שני מטר" או "שלושה דולר" וזה תקין (ראו הערה 2 בסעיף ג).
תחומים 4.3 השימוש בשם המספר - האקדמיה ללשון העברית (hebrew-academy.org.il)

למעלה