צדק ושבתאי

safren

New member
כוכבי הלכת הנראים בעין בלתי מזוינת היו ידועים בעת הקדומה. כוכב חמה, נגה ומאדים הם שמות עבריים כללים. שאלתי מדוע צדק (ג'ופיטר אל הצדק) ושבתאי (שבת/Saturn) הם שמות הנובעים מהשמות היווניים/רומיים? מדוע אין להם שמות עבריים קדומים יותר?

trilliane

Well-known member
מנהל
זאוס (יופיטר) הוא אבי האלים, לא נתקלתי בכינוי/תיאור "אל הצדק".

גם שבתאי לא בהכרח קשור ל"שבת" (מילה שהיא ממקור אכדי אסטרונומי בעצמה, ולא קשורה במקור לשביתה).

safren

New member

trilliane

Well-known member
מנהל
הכותב הוא ד"ר במחלקה לביולוגיה מבנית. ההסברים שלו הגיוניים ומוכרים, אבל זו הסתכלות סינכרונית ולא דיאכרונית. בנושא אטימולוגיה של מילים בעברית אני סומכת יותר על האקדמיה ללשון. אגב, גם הוא לא כתב שזאוס הוא אל הצדק.

נוף-צלול

Active member
הכותב הוא ד"ר במחלקה לביולוגיה מבנית. ההסברים שלו הגיוניים ומוכרים, אבל זו הסתכלות סינכרונית ולא דיאכרונית. בנושא אטימולוגיה של מילים בעברית אני סומכת יותר על האקדמיה ללשון. אגב, גם הוא לא כתב שזאוס הוא אל הצדק.
למיטב ידיעתי, לחמשת כוכבי הלכת הנראים בעין ללא טלסקופ היו שמות עבריים קדומים.
יתר על כן, לוונוס היו אפיל שני שמות: כשהוא נראה זמן קצר לפני השקיעה ואחריה - שמו נוגה. וכשהו זורח לפני עלות השחר - שמו איילת השחר. רק מכשהוכח ששניים אלה חד המה, הוא נקרא נוגה בלבד
טל"ח

trilliane

Well-known member
מנהל
למיטב ידיעתי, לחמשת כוכבי הלכת הנראים בעין ללא טלסקופ היו שמות עבריים קדומים.
יתר על כן, לוונוס היו אפיל שני שמות: כשהוא נראה זמן קצר לפני השקיעה ואחריה - שמו נוגה. וכשהו זורח לפני עלות השחר - שמו איילת השחר. רק מכשהוכח ששניים אלה חד המה, הוא נקרא נוגה בלבד
טל"ח
על הדברים האלה אין מחלוקת, לא זו השאלה.
אגב, אני הכרתי רק את הכינוי "הלל בן שחר"; מתברר ששניהם מוזכרים בתנ"ך.

מופיע באיוב. מן החדר תבוא סופה וממזרים קרה.
גם חדרי תימן בסמיכות לעש כימה וכסיל בפסוק אחר.

אינני יודע מה הזיהוי בכוכבים או קונסטלציות.

trilliane

Well-known member
מנהל
מופיע באיוב. מן החדר תבוא סופה וממזרים קרה.
גם חדרי תימן בסמיכות לעש כימה וכסיל בפסוק אחר.

אינני יודע מה הזיהוי בכוכבים או קונסטלציות.
חיפשתי ולא מצאתי קשר לאסטרונומיה.
המשמעות הזאת נראית לי הכי קרובה:
2. (בהשאלה: "חַדֵרי מָוֶת") אוצר שבו גנוזות הרוחות, כאמור בפסוק: "יֹרדות אל חדרי מָוֶת" (משלי ז, 27)
מילון אבניאון - מה זה חדר – פירוש המילה חדר ,פרוש, הסבר, משמעות והגדרה (milononline.net)

אני מסתמך כאמור על התקבולת חדר-מזרים וכן הסמיכות של חדרי תימן לשאר מונחים אסטרונומיים.
להערכתי מפני שאין זיהוי משוער למה הכוונה נשארה המשמעות כחדר של בית.

למעלה