שאלות בנושא שיעולים ופענוח בדיקת CT

שאלות בנושא שיעולים ופענוח בדיקת CT

שלום ד"ר פיירמן וברכות על הפורום החשוב מאין כמוהו. אני מקווה שלמרות אי הפעילות בפורום אני עדיין יכולה לשאול: אבי, בן שבעים, סובל מזה כשנתיים משיעולים כרוניים ומידי פעם גם מהתקפים דמויי התקפי אסטמה. הוא מעולם לא היה אסטמתי. אבי עבד במשך שנים רבות כטכנאי רכב ואני חוששת שנחשף לשלל חומרים רעילים (הוא עסק בבדיקת נוזלי בלמים למשל וללא אמצעי מיגון) ולאדים שלהם. בנוסף, הוא נחשף לעישון פאסיבי למרות שהוא עצמו לא עישן. הוא פרש לגימלאות לפני שבע שנים. לפני כחודש ערך בדיקת CT ריאות, מצ"ב ממצאי הבדיקה. כעת הוא שוב סובל מ"התקף" של קוצר נשימה, הפעם חמור מקודמיו. טרם פנה לרופא ריאות אך מטופל באוגמנטין ובמשאף. חש בשיפור קל בלבד במצבו. שאלותי: 1. מה רצו לבדוק ב-CT ומה אומרות התוצאות? 2. מה היית ממליצה לנו לעשות בהמשך? האם בדיקות נוספות? 3. האם קיימת אפשרות שהבעיה ממנה סובל נגרמה עקב עבודתו או שמא לא ניתן לדעת זאת בוודאות? ממצאי ה-CT: פרטים קליניים: לבירור ברונכיאקטזיות. טכניקה: טומוגרפיה ממוחשבת של החזה ללא ח.נ. IV. בוצעו שיחזורים קורונלים וסגיטליים. השוואה: אין בדיקות קודמות להשוואה. ממצאים: חזה: לא הודגמו בלוטות לימפה מוגדלות בבתי השחי, במיצר או בשערי הריאות,פרט לבלוטות קטנות מ-1 ס"מ במדיאסטינום עליון. כלי הדם הגדולים במיצר בטווח התקין, במגבלות העדר הזרקת יוד. מודגם תפליט פריקרדיאלי קטן. לא הודגמו תפליטים פלאורליים דו"צ. בריאות: אין עדות לברונכיאקטזיות. אין עדות לשינויים איטרסטציאלים. דרכי אוויר ראשיים פתוחים.אין עדות לתסנין או לממצא מוקדי. מודגמת רלקסציה מקומית של השרעפת(לדעתי צריך להיות סרעפת) השמאלית היוצרת מראה דמוי הצללה עגולה בריאות, מודדת צפיפות של שומן. מעבר חזה בטן כולל אדרנלים תקינים. לסיכום: אין עדות לברונכיאקטזיות. תודה!

עבודה במוסך

שלום לך תודה על הברכות - כן כמובן שהפורום פעיל - פשוט אין עדיין מספיק מודעות עד כמה מצבים פטולוגים בדרכי הנשימה יכולים להיות תוצאה של חשיפה לחומרים רעילים בעבר. המטרה של הקהילה זה להגביר את המודעות - צריך לתת לזה זמן. בקשר לאביך - קודם כל אני מייעצת לך לפנות לרופא המשפחה או ישירות לרופא ריאות. לפי הממצאים כפי כפי שאת מתארת אין ממצאים פטולוגים ממש. אך במובן צריך להשלים את הבירור. הבירור הנוסף בכדי להשלים את התמונה כפי שאני מציאה הנו: 1. בדיקת תיפקודי ריאות מורחבים 2. בדיקת כיח מגורה בכדי לזהות האם החומרים שנשאפו גרמו למצב דלקתי בריאה (דבר שלא ניתן לזהות בבדיקות CT). בדיקת הכיח מגורה induced sputum הנה בדיקה ייחודית שנעשת אצלינו במעבדה (מעבדה למחלות ריאה ואלרגיה - מרכז רפואי ת"א - ב"ח אכילוב). לרוב קופות החולים נותנים טופס התחייבות ואם לא ניתן לעשותה תמורה תשלום של 238 ש"ח. אשמח לעמוד לרשותך ולרשות אביך טל: 6973749

תודה על התשובה המהירה ועוד שאלות:

תודה גדולה על התשובה המהירה! אעביר את המידע לאבי, ובינתיים שאלות נוספות: 1. מה בדיוק עושים בבדיקת תפקודי ריאות מורחבים? האם דרוש מכשור מסויים? האם די בהפנייה לרופא ריאות? 2. והיה אם יש מצב דלקתי בריאה עקב חשיפה לחומרים רעילים - מה הטיפול? האם קיים טיפול? תודה רבה על כל המידע! טובה.

תשובה נוספת לטובה

תיפקודי ריאות מורחבים זו בדיקה שונה לבדיקת ספירומטריה פשוטה. "מורחב" פרושו שבודקים ניפחי ריאה ודיפוזיה. באמצעות מדדים אלו ניתן להעריך את מידת הפגיעה ברקמה הריאתית ע"י גורם תעסוקתי. בנוסף ניתן להעריך האם קיימת פגיעה בכושר שיחלוף הגזים (חמצן ודו-תחמוצת הפחמן)בריאה. מומלץ לבצע את הבדיקה - אנחנו במעבדה לתיפקודי ריאות בב"ח איכילוב מבצעים את הבדיקה לכל קופות החולים. כן רופא ריאות יכול להפנות אותכם. כן חומרים רגילים גורמים למצב דלקתי ורק אחרי בירור ניתן לבדקות את סוג הטיפול - קודם כל הטיפול הטוב ביותר הוא מניעת המשך החשיפה

למעלה