שלום-בית ולחלופין הסכם גירושין

מצב
הנושא נעול.

מתגרשת

New member

מבקשת, בעיקר אך לא רק את הסבריהם של עורכי-הדין, לגבי פרוצדורת השלום-בית ולחלופין הסכם גירושין. תודה!

תשובה

מבקשת, בעיקר אך לא רק את הסבריהם של עורכי-הדין, לגבי פרוצדורת השלום-בית ולחלופין הסכם גירושין. תודה!
תשובה
הפסיקה מכירה באפשרות של תביעת שלום בית ולחלופין תביעת גירושין. אך אין תביעה להסכם גירושין. ההסכם צריך להעשות בהסכמה הדדית ולא בצו בימ"ש. במסגרת התביעה ניתן לכרוך את הענינים שכורכים בתביעת גירושין רגילה (החזקת ילדים, מזונות אשה ועניני רכוש).

מתגרשת

New member
הסכם מראש - הבהרות

תשובה
הפסיקה מכירה באפשרות של תביעת שלום בית ולחלופין תביעת גירושין. אך אין תביעה להסכם גירושין. ההסכם צריך להעשות בהסכמה הדדית ולא בצו בימ"ש. במסגרת התביעה ניתן לכרוך את הענינים שכורכים בתביעת גירושין רגילה (החזקת ילדים, מזונות אשה ועניני רכוש).
הסכם מראש - הבהרות
תודה, אבל אני זקוקה למידע קצת יותר מפורט: האם בני-זוג יכולים לחתום ביניהם על הסכם שבו מפורטים תנאי שלום הבית ומה יקרה אם יופרו ע"י מי מהצדדים? האם באותו הסכם הם יכולים לסכם מראש את פרטי הגירושין, למקרה ששלום-הבית לא יעלה יפה? האם בית-דין רבני יאשר הסכם כזה? ושוב - תודה!

הסכם ואישורו

הסכם מראש - הבהרות
תודה, אבל אני זקוקה למידע קצת יותר מפורט: האם בני-זוג יכולים לחתום ביניהם על הסכם שבו מפורטים תנאי שלום הבית ומה יקרה אם יופרו ע"י מי מהצדדים? האם באותו הסכם הם יכולים לסכם מראש את פרטי הגירושין, למקרה ששלום-הבית לא יעלה יפה? האם בית-דין רבני יאשר הסכם כזה? ושוב - תודה!
הסכם ואישורו
בבית משפט לעניינימשפחה ניתן לאשר הסכמות בנושאים מגוונים וביהמ,ש יתן להם תוקף, כל הסכמה לפי עניינה. בית דין, אינו מדקדק בהסכמות ובמקור המשפטי המסמיך אותו לאשר אותן. הוא גם לא יאכוף הסכם כוללני. לפיכך, ההיתי מכין סדרת הסכמות עם סנקציות כספיות/רכושיות ובטוחות טובות וערבים הן לתקופת שלו"ב ולחילופין הן לקראת הגירושין ומאשר אותם בבימ"ש דווקא. חופש החוזים הינו עקרון חשוב בישראל ובבימ"ש בפרט. נכון שלכאורה עשוי להשתמע עניין של גט מאולץ באם תרשם סנקציה שהדירה או סכום גדול יעבור על שמך בהתקיים תנאים מסויימים, אך בימ,ש יסייע לך באכיפת הסנקציה וביד"ר לא. לאחרונה ערכתי הסכם כזה שהתפרש על 10 עמודים וכלל תנאים וסנקציות כספיות וערבויות על כל דבר ועניין הן לגבי תנאי שלו"ב והן לגבי תנאי גירושין והן את שמות המוציאים לפועל של הסנקציות והנאמנים לחלק מהבטוחות שמסמכים מסויימים יופקדו בידיהם וכן את המיבחנים לפיהם יוחלט באם צד הפר או לא את התנאים.(שיהיה ברור שאינך יכולה לפנות אלי באופן פרטי בעניין) הסכם שכזה,חריג מאוד אולם ביטא סיכום של 20 שנות עויינות בין בני זוג חוסר אמון טוטאלי וחשדנות עמוקה ביותר. הם רצו לתעד כל אופציה ועילה עם סנקציה כספית עם יכולת מימוש די סבירה. בדרך כלל בהסכם רגיל, 2-3 עמודים יספקו את התנאים והסנקציות עם ערבויות ונאמנים ותיאור תנאי הסף להכרעה ע"י נאמן/בורר. אריאל שי, עורך דין

תשובה

הסכם מראש - הבהרות
תשובה
אפשר לעשות הסכם שלום בית אבל אינני יכול להשיב לך אם מותר לכלול בו סנקציות. הסכם כזה הוא בשיפוטו היחודי של ביה"ד הרבני והוא נדון לפי הדין העברי ואני לא מומחה בתחום. נראה לי שהסכם לשלום בית צריך להיות בעל אופי פייסני. אפשר כמובן לכתוב שאם הוא לא יצליח הצדדים יתגרשו אך חשוב להגיש שהסכם גירושין לכשעצמו לא מחייב את הצדדים להתגרש ויש צורך בעילה מוכרת לפי ההלכה.

למה?

תשובה
אפשר לעשות הסכם שלום בית אבל אינני יכול להשיב לך אם מותר לכלול בו סנקציות. הסכם כזה הוא בשיפוטו היחודי של ביה"ד הרבני והוא נדון לפי הדין העברי ואני לא מומחה בתחום. נראה לי שהסכם לשלום בית צריך להיות בעל אופי פייסני. אפשר כמובן לכתוב שאם הוא לא יצליח הצדדים יתגרשו אך חשוב להגיש שהסכם גירושין לכשעצמו לא מחייב את הצדדים להתגרש ויש צורך בעילה מוכרת לפי ההלכה.
למה?
סמכות יחודית לבית הדין הרבני?? ההסכם כמו כל הסכם יכול לידון בפני ביהמ"ש למשפחה. כמו הסכם גירושין, אין ההסכם לכשעצמו יכול לחייב את הצדדים להתגרש.

מצב
הנושא נעול.
למעלה