שלום, מקווה שאני במקום הנכון.

eran377

New member
שלום, מקווה שאני במקום הנכון.

אני בן 17, תלמיד, בתקופת בגרויות ועם לא מעט בעיות חברתיות ולימודיות שרובן נובעות מירידה בשמיעה שחלה אצלי. הירידה בשמיעה לא רצינית, היא דיי קטנה אבל מספיקה בשביל לגרום לי להכנס לדיכאון. מגיל 0 אני סובל מהבעיה הזו וגילו אותה אצלי רק כשהייתי בן 7, מאז ההורים שלי קנו לי מכשירי שמיעה (הטובים והיקרים ביותר), והלכתי איתם כמה שנים אבל הרגשתי שאני יכול להסתדר בלעדיהם ומאוד מאוד הפריע לי ללכת איתם בגלל חוסר הנוחות. גם המחשבה על המראה החיצוני שלהם וגם העובדה שנמצא מכשיר בתוך האוזן שלי ולוחץ לי ומגרד לי, בקיצור - מאוד לא נוח. החלטתי שלא ללכת איתם בסוף כיתה ו'. אני אספר קצת על הבעיה עצמה. הבעיה שלי היא בשתי האוזניים, כמו שאמרתי לא רצינית במיוחד אבל עדיין מפריעה לי מאוד. הקושי שלי הוא שיחות עם אנשים ממרחק של 3 מטר ומעלה, כשמדברים איתי פנים מול פנים ולוחשים, כשיש רעש מהסביבה. מידי פעם אני שואל "מה?" פעמיים, ועדיין לא שומע. פעם שלישית כבר לא נעים לי לשאול אז אני עונה כן או לא לפי מה שכן הצלחתי להבין רק בשביל לעבור לשאלה הבאה וזה מגיע הרבה פעמים למצבים שצוחקים עלי בגלל זה. עד היום חייתי דווקא בסדר עם הבעיה, לא התלוננתי והמשכתי בחיי בלי בעיה ובלי דכאונות. ב-4 הימים האחרונים בערך הבעיה התחילה להציק לי יותר מתמיד. היום בבי"ס החבר הכי טוב שלי קרא לי מספר פעמים בזמן השיעור ואני לא שמעתי אותו. מתי שהבחנתי בו הוא אמר "כמה פעמים אני צריך לקרוא לך עד שתשמע אותי?" וצחק לי בפרצוף. הוא מודע לבעיה שלי, אבל זאת לא פעם ראשונה שהוא יורד עלי שאני לא שומע טוב. היום זה הפריע לי במיוחד. אחרי שזה קרה שקעתי בדיכאון ולא דיברתי עם אף אחד במשך כמה שעות, אחרי זה בהפסקה באתי אליו ואמרתי לו שאני צריך לדבר איתו על משהו. סיפרתי לו שהתחלתי לחשוב בימים האחרונים על לעבור ניתוח לסדר את השמיעה שלי כי אני לא עומד יותר בזה, אבל אחרי שהבנתי מאמא שלי שלא אפשרי לעבור ניתוח שכזה (בגיל 7, שאובחנה אצלי הבעיה, אמא שלי פנתה לכל רופא אפשרי וביררה אם יש אפשרות לנתח אותי ולפתור את הבעיה. אמרו לה שזה לא אפשרי), נכנסתי למצב רוח רע כי השלמתי עם העובדה שאני אצטרך לחיות כמו שאני חי כרגע, הסברתי לו שכשהוא צחק עלי אני נפגעתי מאוד, בעיקר בגלל שהבנתי בימים האחרונים שלעבור ניתוח לא יתאפשר לי. הוא התנצל וסלחתי לו. שהגעתי הביתה ישר התקשרתי לאמא שלי לעבודה וביקשתי ממנה שתברר לי שוב אם יש אפשרות לנתח אותי, היא אמרה שאם זה כל כך חשוב לי היא תעשה הכל בשבילי, אבל היא לא יכלה להבטיח לי כלום. סיפרתי לה במהלך השיחה מה שקרה היום עם חבר שלי והיא ניסתה לעודד אותי. אחרי שסיימנו את השיחה אני ממש פרצתי בבכי כמו שלא יצא לי לבכות כמה שנים טובות משום סיבה כלשהי. פעם ראשונה בחיים שלי שאני כל כך עצוב עד כדי כך שהגעתי לכזה מצב, בגלל בעיה בריאותית. אשמח לקבל עצות איך להתמודד עם הבעיה. תודה רבה, ערן.

לערן ../images/Emo42.gif

אני שמחה שמצאת בפורום מקום לספר לנו על הבעיה איתה אתה מתמודד. התמודדות עם ליקוי כרוני, כפי שתארת, היא אף פעם אינה פשוטה, ומלווה לא פעם במשברים. הסיטואציה שתארת, בה נפגעת מחבר ואחר כך התפרצת בבכי בביתך, נשמעת מאוד טבעית ונורמלית. נראה כאילו אגרת בתוכך כאב זמן רב, ופשוט היית זקוק לפרוק אותו בצורה זו או אחרת. התפרצות של בכי היא דרך נורמלית מאוד, ובדרך כלל מביאה אחריה תחושה של הקלה מסויימת. לגבי בעיתך, נראה שכדאי לפעול במספר ערוצים במקביל: האחד, ניסיון לפתור את הבעיה מבחינה רפואית - כפי שסיפרת שעשית, ביקשת מאימך לברר על אפשרויות של ניתוח לפתרון הבעיה. לפי דבריך נראה כי אימך תעשה כל שביכולתה לעזור לך בענין זה. בנוסף, אולי כדאי לידע את סביבתך לגבי הבעיה. אנחנו בוחנים את חברינו גם לפי התיחסותם אלינו. אך צריך לזכור שגם הם לפעמים עושים מעשים בלי כוונה רעה, ועובדה שאכן החבר התנצל בסוף. הייתי חושבת שכדאי לך גם לפנות לגורם תמיכה נוסף (אולי קצת פחות וירטואלי...), כמו איש מקצוע שיוכל להקשיב לך, ולעזור לך להתמודד עם הבעיה בצורה מחזקת וחיובית. תוכל להתחיל בלפנות לפורום "מחלה גופנית - תמיכה רגשית" בתפוז (מצורף קישור). מה דעתך
בכל מקרה, תדע שיש תמיד איך לעזור ומה לעשות, ועם קצת הכוונה תוכל למצוא את הכוחות להתמודד עם הבעיה! אשמח לענות אם יש עוד שאלות
סופשבוע נעים, אלינור, עובדת סוציאלית

eran377

New member
דבר ראשון, תודה רבה../images/Emo13.gif

אמא שלי באמת הציעה לי ללכת לפסיכולוג. הקשר שלי עם אמי באמת קשר מצוין, אני מספר לה באופן קבוע על כל הצרות שלי והיא תמיד שם בשבילי ותמיד עוזרת לי להתגבר על כל בעיה, גם אם זה תלוי בהוצאות של אלפי שקלים (בעיות לימודים ובעיות רפואיות שונות, כמו שאמרתי - הוריי קנו לי את מכשירי השמיעה הטובים והיקרים ביותר). המחשבה שלי היא בעצם במה פסיכולוג יוכל לעזור לי במקרה הזה?

שוב שלום ../images/Emo187.gif

אמנם אני לא פסיכולוגית, אך אוכל לתאר לך במספר מילים במה פסיכולוג יכול לעזור. פסיכולוג יוכל להקדיש לך את הזמן "נטו" על מנת להקשיב לך, מבלי להיות שיפוטי או מעורב רגשית בענין. עד כמה שאימך מהווה מקור תמיכה עבורך, היא עדין אמא שלך, והיא אוהבת אותך, ומעורבת רגשית בכל הנוגע אליך. פסיכולוג יוכל לעבוד איתך על הצדדים החזקים שלך, ולכוון אותך איך לצאת מחוזק ולדעת לחיות בשלמות עם עצמך ועם ליקוי השמיעה. עם פסיכולוג תוכל גם לדבר על כל מה שקשור לדימוי העצמי שלך, על הבטחון העצמי שלך ואיך הם מושפעים מבעית השמיעה. אתה תוכל להבין דברים טוב יותר, לאחר שתעבד אותם עם איש מקצוע מיומן, וכך גם להתמודד עם הדברים טוב יותר. כמובן שיש עוד נושאים רבים שיכולים לעלות במפגש עם פסיכולוג, אך קצרה היריעה... נראה לי ששווה את הניסיון, לא? שבוע טוב...
אלינור, עובדת סוציאלית

eran377

New member
בהחלט שווה את הנסיון.

אמא שלי תומכת בזה, אני אלך לניסיון פעם אחת אצל פסיכולוג ואם אני אראה שהוא יכול לעזור לי אני אמשיך ללכת באופן קבוע. תודה רבה

למעלה