תסמונת בקר ופטריה בשם ג'וזרו קארטו

תסמונת בקר ופטריה בשם ג'וזרו קארטו

שלום, למישהי במשפחה שלי (בת 13.5) יש כתמי לידה בהירים הפזורים באזור המותן ולצד הבטן על שטח של כ 20 ס"מ מרובע. אנו במעקב אחר הכתמים הללו מאז לידתה. בשנה האחרונה נראה כי נוספו מעט כתמים וגם השטח הכולל שהם פזורים עליו גדל מעט. אמנם חלק מכך נובע מגדילתה אולם נראה שהפיזור גדל אף יותר. בנוסף לכך נוספו לאחרונה כתמים בצבע חום כהה באזור מרכז הבטן ומעל לטבור. חלקם פזורים בצורת נקודות כהות קטנות וחלקם מרוכזים על שטח קטן מעל הטבור. יש גם צמיחת שיער קלה באזור הזה שלא הייתה קודם לכן. רופאת העור אבחנה כדלקמן: הכתמים הבהירים הם מה שנקרא "תסמונת בקר" Becker והם לדעתה אינם מסוכנים. ניתן לדבריה להסירם בלייזר. הכתמים הכהים חשודים כפטרייה הקרויה ג'וזרו קארטו, אין לי את האיות הלועזי אולם דומני שזה השם. לדברי הרופאה, אם אכן זאת התופעה אז ניתן לטפל באנטיביוטקיה נשלחנו לבצע ביופסיה לשני הכתמים ולאחריה נחליט על טיפול. האם תוכלו בבקשה לשפוך אור על תסמונת בקר ועל הפטרייה הנ"ל. כלומר להסביר בכמה מילים על מה מדובר ולהפנות אותי לחומר מתאים. בחיפוש בגוגל לא הצלחתי למצוא חומר על כך. בתודה

1. ג'וּגֶ'רוֹ וְ-קָרְטוֹ 2. התסמונת של כּתְמ

שלום אידוב, תודה על השאלה, לפי בקשתך הרחבתי על 2 נושאים שביקשת: Gougerot & Carteaud papilomatosis מדובר בתפרחת המופיעה בד"כ סביב גיל ההתבגרות ומערבת את אזור החזה המרכזי, הגב המרכזי, או רום הבטן. סיבות שונות הועלו טמנם כהשערות לגבי הגורם להופעת הפריחה הנ"ל אך אלו לא הוכחו טיפולים יעילים שדווחו למצב זה כוללים אנטיביוטיקות שונות, תרופות ממשפחת הרטינואידים וטיפולים מקומיים שונים. http://en.wikipedia.org/wiki/Confluent_and_reticulated_papillomatosis_of_Gougerot_and_Carteaud התמונת של כתמי בקר - זו כוללת כתם כהה שעיר המופיע בצד אחד של הגוף בד"כ סביב המותן העליון . בד"כ יש כתם אחד - לעיתים יש יותר . בד"כ הנגע מופיע בעשור השני לחיים . (חושבים שיש קשר בינו לבין הפרשת אנדרוגנים מוגברת האופיינית לעשור זה) לאחר הופעתו בד"כ מופיע במשך הזמן על הכתם שיעור יתר. אך קיימים גם מצבים שבהם שיעור יתר זה הינו מינימלי. מדובר במצב שפיר - אשר אינו מאיים בהתפתחות ממאירות עורית. כפי שציינת - תוארו בעבר טיפולי לייזר למצב זה. http://en.wikipedia.org/wiki/Becker's_nevus בהצלחה בבירור

לד"ר קובי פסח

תודה רבה על התשובה המהירה והמדוייקת. האם תוכל בבקשה להוסיף כמה מילים על ההשערות באשר לסיבות לתופעת Gougerot & Carteaud זה לא מופיע בקישור אני אחפש עוד בהמשך היום תודה

Gougerot & Carteaud

ובכן, בין ההשערות שהועלו : - הפרעה אנדוקרינית (כגון סכרת, הפרעת בפעילות בלוטת ההיפופיזה, הפרעות בפעילות בלוטת התריס וכו) - הפרעה במנגנון ההתקרנות של העור (אותו תהליך שבסיומו מעטה שכבת קרן תקינה את העור) - תגובה לא תקינה לכל מיני מיקרובים הבאים במגע עם העור - ביניהם כאלה שהם מאד נפוצים ושכיחים אך שוב אציין כמו בתשובההקודמת - בהרבה מיקרים (אפילו מרבית המקרים) לא הצליחו החוקרים שבדקו - לא להדגים זיהום בפטרייה או בחיידק באזור התפרחת , ושבהרבה מקרים גם אין למטופל שום הפרעה אנדוקרינית. כך שכל ההשערות הנ"ל (ואולי גם נוספות שלא ציינו), כניראה לא מצליחות לספק הסבר מלא לתופעה. בברכה.

לחץ נפשי?

מתשובתך אני מבין כי האפשרות של לחץ נפשי לא הוזכרה כאחת האפשרויות להתגברות התופעה או הופעתה. אם כי אני מבין שזו תמיד אפשרות. אני יודע שזה תופעות אחרות המועצמות בעקבות לחץ נפשי, עצב, דכדוך וכדומה. תודה

לחץ נפשי

אמנם לגבי מצבי עור רבים נטען כי הם קשורים למצב עקה נפשית קל יותר להוכיח זאת במצבי עור שכיחים כדוגמת atopic dermatitis או פסוריאזיס. קשה יותר ככל שמחלת העור היא נדירה יותר. לא ידוע לי על קשר בין papilomatosis of geougerot & carteaud לבין STRESS.

למעלה