תרבות אספרנטו?

Imperia

New member
תרבות אספרנטו?

פתאום שמתי לב שלפורום קוראים אספרנטו - שפה ותרבות. רציתי לדעת מה זו בעיניכם תרבות האספרנטו.

מה בעיניי תרבות אספרנטו?

קודם כל זו לא שאלה היפוטתית ומופשטת. יש תרבות אספרנטו הלכה למעשה ואף תת-תרבויות. יש תרגומי מופת ממיטב הספרות העולמית, יש שירה ופרוזה מקוריים שבמשך 115 שנות השפה אף מחולקים לאסכולות, יש בדיחות גסות (מיניות) וישנה אותה תת-תרבות מיוחדת שנוצרת בקונגרסים (כינוסים בינלאומיים) מעצם העובדה שאנשים המתכנסים מ-60 מדינות מוצאים באמצעות השפה המשותפת (אספרנטו) באמת הבנה לא רק לשונית אלא סולידריות אותנטית של בני-אדם. בכינוסי הצעירים האוירה של אחווה ושל כיף להיות ביחד, בליווי מוסיקת רוק אספרנטית, או סתם שירה על הדשא בליווי גיטרה, הן מהחוויות המרטיטות ביותר שחויתי בחיי. וזה עוד לא הכל, אך מספיק כדי להציץ לתוך פיסה מתרבות האספרנטו.

שיחקת אותה, יובל אבני

הסבר נחמד, יובל. זאת אומרת ששפה יכולה להיות תרבות גם אם היא לא שייכת לעם מסויים. האם אני צודק? אשמח אם תצדיק אותי.

תרבות אספרנטו

"תרבות" עפ"י מילון אבן-שושן היא "סך ההישגים בהתפתחותו הרוחנית של אדם או של חברה בהשכלה, במדע, באמנות, בארגון החברה, בדת ובמוסר וכדומה". חברי כל אומה, עם, דת, חברה או קהילה יוצרים לאורך השנים תרבות, בכך שהם מנהלים שיח ביניהם, יוצרים יצירות בשפה המשותפת שלהם, מנהלים מוסדות וארגונים שונים ועוד. בקרב דוברי שפת אספרנטו, שקיימו ומקיימים ביניהם יחסי-גומלין רב-תחומיים בשפה המשותפת שלהם, נוצרה לאורך 115 שנים תרבות בינלאומית, הכוללת ספרות מגוונת ביותר (מקורית ומתורגמת), עתונות, חיבורים מדעיים, תיאטרון, קולנוע, מוסיקה, פולקלור, אידיאולוגיות של אחווה, קירוב לבבות ושאיפה לשלום, הקמת ארגונים, תקשורת רב-תחומית בין בני עמים שונים, מפגשים תרבותיים וחברתיים מסוגים שונים שבהם משתתפים בני עמים, גזעים ודתות שונים, אירוח דוברי השפה המבקרים בעירך ועוד. הנקודות העיקריות המבדילות בין תרבות האספרנטו ליתר התרבויות הן: -הנייטרליות המאפיינת אותה. -הרגשת השוויון הנובעת מכך שהתרבות נוצרת ומיושמת בשפה משותפת השייכת לכולם במידה שווה. -הבינלאומיות שלה. לסיכום (וראה/י הגדרת "תרבות" בראש הקטע)- התרבות שיצרו דוברי אספרנטו במשך יותר ממאה שנים כוללת הישגים רוחניים כמו אידאולוגיות, ספרות, אמנות ועוד, וכוללת קיום ארגונים,קשרים חברתיים ותרבותיים ומפגשים מגוונים- כאשר בכל אלה בולט הייחוד הנובע מבינלאומיותה של הקהילה נושאת התרבות, מהיותה נייטרלית ומהיותה שוויונית.

תרבות אספרנטו

התשובה של יוסי נותנת תמונה מהימנה ביותר על תרבות האספרנטו ואופיה. כל המוסיף גורע. אין לי מה להוסיף יובל אבני.

למעלה