IVF, אדנומיוזיס, אנדומטריוזיס ומה שביניהם...

IVF, אדנומיוזיס, אנדומטריוזיס ומה שביניהם...

שלום בנות,
כבר מספר פעמים ביקרתי בפורומים השונים של תפוז.
בכל פעם שקראתי את הדברים שבחורות ב"מצבי" כתבו ושיתפו (תלוי האבחון החדש בכל פעם), זה עזר לי. בעיקר לא להרגיש "לבד" במערכה.
כמה עובדות:
אני ובעלי עוברים טיפולי IVF כשנתיים.
שנינו אנשים בריאים. רמות הורמונים טובות!(ללא תמיכה הורמונאלית), מחזור וביוץ סדירים (מעקב אישי ארוך של שנה!) ובדיקות דם תקינות !

תחילת הדרך:
רופא הנשים שלי מזה קרוב ל 2 עשורים, הפנה אותנו ל IVF לאחר ניסיונות של 6 חודשים להרות וללא תוצאה.
הסיבה: MALE FACTOR!

אבחון הבעיות כולן:
לאחר מחקרון קטן (המלצות על צוות רפואי מרשים)הגענו ליחידת ה IVF בבית חולים אלישע. ובמקביל רצנו לאבחון הזרע של בעלי (בדיעבד.. ואחרי חוות דעת נוספות, מצבו בכלל לא רע!) . אקצר את הסאגה הזאת: לאחר בדיקה של מומחה עליו המליצו לנו כולם! (לא רוצה להזכיר שמות אבל חייבת לטובת הכלל) שמו ד"ר שי שפי. הוסבר לנו שלבעלי יש וריקוצלה (בדרגה נמוכה) והמליצו על ניתוח (!!!) מאחר ויצאו לנו עוברים רבים ויפים, ובגלל שהתיעצנו וקראנו על כך רבות, החלטנו שידו של הרופא "קלה מדי על הסכין" ואין סיבה לרוץ לניתוח.
בהחזרת העוברים הראשונה נקלט הריון, נפל, ואובחן כהריון "כימי". ומאז לא נקלט שום הריון ועל אף שכל הרופאים באלישע בדקו אותי מספר פעמים בכל פעם כחלק מהמעקב שלפני החזרת העוברים, בעצם אף אחד לא טרח לבצע בדיקות של הרחם עצמו. בדיקות זמינות, פשוטות וידועות (מסתבר). בשיחה עם מכרה, החלטתי שבפעם הבאה אתעקש על כך שהרופא יבדוק ויוודא שאין שם שום דבר שמונע את קליטת העוברים ברחם. בבדיקות הבאות שעשו לי לקראת "החזרה" נוספת, כאשר כמובן התהליך מלווה במתן הורמונים רבים(!) ביקשתי בכל פעם שרופא (אחד מיני רבים מהצוות) שישים לב אם יש משהו ברחם שמפריע... קיבלתי תגובות חסרות סבלנות. כששאלתי במהלך אחת מבדיקות האולטראסאונד את הרופא מה הוא רואה על הצג, הוא ענה לי שיענה לי על השאלה כשאסיים לימודי רפואה של 7 שנים!
אחד הרופאים בפעם הבאה קלט משהו במוניטור ואמר לי שלא תהיה החזרה ושאגש לבדיקת היסטרוסקופיה (קומדיה של טעויות בפני עצמה עליה לא אפרט כעת). הממצא מההסטרוסקופיה היה פוליפ גדול שחוסם את חלל הרחם. כעת, תעשו COPY ו- PASTE לכל הסיפור 4 פעמים! רצופות!! ועדיין אף רופא! גם לא הרופא שלי.. מומחה לטיפולי פוריות ועם ותק של מעל ל 30 שנה! אף אחד! כולל זה שניתח אותי! שהוא "שם דבר" בניתוחים אלה! אף אחד לא טרח לבדוק מעבר למה שראה "מתחת לאף" אף אחד לא עשה את המובן מאליו (שאחרות אולי יגדירו דוקא כאבחון "יצירתי") לאף רופא מהולל אחד מארסנל הרופאים המומחים המהוללים בהם פגשתי על בסיס יומי(!) לא נדלקה נורה אדומה גדולה!!! שאולי, רק אולי.. כדאי לשלוח את הפציינטית לכמה בדיקות בסיסיות פשוטות ביותר! וכאן חברות, נכנס המשפט "הרופאה של עצמי" ואם אין אני לי, מי לי! זאת ממש לא קלישאה! גם לא תחושות הבטן שלי! גם הן לא היו קלישאה! קרוב משפחה "שידך" לי חברה טלפונית (חיה בחו"ל) ולה סיפור דומה אבל שונה.. אסביר:
היא הלכה לרופא "יצירתי" שהפנה אותה למספר בדיקות. שגררו אחריהן טיפול תרופתי, ניתוח וכו'. מדובר במקרה קשה של אנדומטריוזיס. היא בסופו של דבר ילדה תינוקת בריאה אבל ... בדרך נס! ללא קשר לטיפולי ההפריה ולאחר קבלת תוצאה שלילית של בדיקת ההריון! היא, הבחורה המיוחדת הזאת (!) אמרה לי לבקש מהרופא מספר בדיקות: (1)CA-125 בדיקת דם רגילה ביותר !!! שאת מבצעת בדיוק בזמן שאת מבצעת את בדיקות ההורמונים לקראת ביוץ הבדיקה יכולה לרמוז על המצאות אנדומטריוזיס/ אדנומיוזיס (תלוי ברמות שהתקבלו). >>> אצלי ראו רמה מעט גבוהה מהנורמה אבל לא חד משמעית<<<
(2) בדיקת קרישיות יתר ! אין קשר לפוריות אבל יש קשר לסיכון לפתח קרישי דם כשאת מקבלת הורמונים!!! לכן זה מבחינה בטיחותית חשוב ואף אקוטי לכל מי שבטיפול הורמונאלי רצוף ומאסיבי כפי שעוברות מטופלות IVF ! ואגב, מעבר לסיכון בהתפתחות קרישי דם, יש סיכון להפלות למי שיש קרישיות. כך, שמסתבר שמי שיש לה קרישיות יתר ועוברת טיפול הורמונאלי, צריכה לקבל גם זריקות "קלקסן" במקביל (כמובן רק על פי הנחיית רופא המטולוג! אליו מקבלים הפניה מרופא הנשים או משפחה). אז עד כאן בדיקות הדם.>>>>אצלי מצאו קרישיות יתר בדרגה נמוכה אבל אסור לי לקבל טיפול הורמונאלי ללא ליווי של זריקה לדילול דם <<<<
(3) בדיקה הכרחית נוספת היא בדיקת אולטראסאונד "תלת-מימד" (כפי שחלקם מגדירים ), עליה שילמנו 800 ש"ח על שעה מלאה של אבחון מקיף של אזור האגן מלפני ומלפנים! שווה כל שקל. ואני גם מאמינה שיש החזר אבל לא ניסיתי עדיין לקבלו >>>>אצלי מצאו אדנומיוזיס (לא אנדומטריוזיס) <<<<<. (4) צילום רחם (רנטגן עם חומר ניגוד-בדיקה פחות נעימה אבל הכרחית כבדיקה משלימה לאולטראסאונד) >>>אצלי מצאו שרירן גדול שאפילו שהרופאים ראו אותו הם אמרו שהוא לא מפריע!!! אבל בצילום ניתן לראות מה הנפח שלו!! מפריע מאוד<<<<

זהו בנות, את כל הבדיקות הללו מבצעים במועד של בין ביוץ למחזור! חשוב מאוד לקרוא ולהתיעץ עם הרופא קודם כל כי אני לא רופאה ואין לי כל הכשרה רפואית למעט הניסיון האישי שלי ושל חברותי. המטרה העקרית בפריסת הניסיון שלי עד כה הוא כדי לנסות למקד מעט את תשומת הלב שלכן לנושא אבחון הרחם. הרופא שלי אמנם נתן לי את כל ההפניות לכל הבדיקות שאני ביקשתי אבל בעצמו מעולם לא הפנה לשום בדיקה שהיא מטעמו (שוב, רק כשביקשתי קיבלתי!). כאשר הגעתי אליו עם הממצאים הוא אמר לי לשקול פונדקאות! שוב, גם אם בסוף נחליט "ללכת על פונדקאות" זה יהיה ב-ס-ו-ף! הרופא הזה (שאהבתי והערצתי) הוא חסר אחריות שמסתמך על המזל! ואני שמחה שהתמזל מזלנו והכרתי את החברה שלי שהיא דוגמא חיה לתקווה! גם לה אמרו "פונדקאות". אגב, קראתי לא מעט. ומצאתי שיש אפשרויות טיפול נוספות וזה יהיה פשע (!) לא למצות את כל אלה לפני שאנחנו פונים לפונדקאות. מה גם שכמו שעד כה האינסטיקטים שלי לא אכזבו אותי, אני בהחלט מאמינה שכל הנתונים שלי ושל בעלי הם טובים ושלבסוף נצליח. אנחנו לא "מקרה קשה" אבל אנחנו כן צריכים רופא טוב ו"יצירתי" שיקרא "נכון" את כל התמונה.

*אגב ביקרתי אצל סוריאנו.. יש לי בעיה עם היחס שלו או של הפקידה שלו.. תלוי מי מסנן יותר חזק!
אין המשכיות לאחר קבלת תוצאות של בדיקות..פשוט לא מגיב לא למיילים ולא לטלפונים. שמא זאת הפקידה הצעירה (לא המבוגרת..) שיושבת שם ומחליטה על קצב הטיפול ועל סוג הטיפול שאקבל.
לא אכביר במילים כי פשוט לא אחזור לשם. מעבר לטיפולים הקשים ולבשורות השוברות. אין צורך בעוד דברים מקשים ומזיקים לנפש בתהליך הסבוך הזה.
ולכן: מחפשת רופא פוריות בצפון שעובד עם מכבי ומבין גם באנדומטריוזיס ובשרירנים! :)
שאר הרופאים המומחים שביקרנו אצלם... לפחות הפקידות התקשרו לשאול אם יש תוצאות ואם נוכל להעביר את התוצאות לרופא!

תאמינו בעצמכן. ואם רופא גורם לכן להרגיש לא בטוחות.. תמיד תמיד ללכת לחוות דעת נוספת!

תהיו חזקות, אל תפחדו לשאול שאלות ותשמרו על חיוך
!

לוליקי3

New member
מזדהה עם כל מילה

גם אני עם אדנומיוזיס אבל גם עם אדנומטריוזיס. עברתי IVF באלישע ועד שלא לקחתי רופא פרטי כלום לא התקדם. קיבלתי הרבה המלצות בפורומים השונים על ד"ר אילן קלדרון (שעובד גם באלישע) והלכתי אליו באופן פרטי. הוא מקבל בבית לחם הגלילית. רופא מאוד מקצועי שבזכותו נכנסתי להריון. רופא פוריות אחר ממכבי (שאת שמו לא אזכיר) לא נתן לנו בכלל סיכוי.
במכבי יש את ד"ר פילמר בקרית ביאליק. רופא מצויין. הוא לא רופא פוריות אבל בהחלט מבין באנדומטריוזיס.
אל תתייאשי.

פאשון

New member
לא הייתי נשארת בצפון

את רוצה יצירתי? את רוצה מומחה אנדו? לכי למרכז. אין ברירה כי בצפון מבחינת פוריות הרפאים חסרי מעוף. במרכ יש את שי אליצור, אורבייטו ואת בר חווה. כולם טובים ויצירתיים.
אני חושבת שלהיוות מעורבת בטיפול זה חשוב והכרחי. אני לא יודעת מה זה קרישיות נמוכה אבל זה מאוד משנה איזו קרישיות יש לך ומה מינון הקלקסן שאת תקבלי ומי ממליץ עליו. לקרישיות אין בדיוק דרגות. זה כן ולא....
ובכלל בבעיות פוריות חשוב לבדוק גם סוכר ובלוטת תריס. אנדו קשור לדלקתיות ולכן יכול ליצור כל מיני מצבי דלקת בגוף ולפעמים יש טיפול נלווה בסטרואידים. תלוי בהמלצת הרופא ובמצבך האישי.

תודה על ההמלצה

תודה רבה על המידע. מדובר בבדיקות פשוטות ואבקש מהרופא לבדוק גם את זה.
על בר חוה שמעתי רק דברים טובים. בעיקר על הפן היצירתי שלו..
תודה!

פאשון

New member
בר חווה יצירתי אבל

שימי לב שההתנהלות שלו לא מתאימה לכל אחת - הכל במיילים דרך המזכירות שלו. זה לא שאת יכולה להתקשר אליו כי את רוצה....זה מינוס גדול ולא מתאים לכל אחת. אני יכולה לומר לך שבזכותו הצלחתי להיכננס להריון בפרוטוקול יצירתי. ההריון נופל כרגע אבל בזכותו היתה התקדמות רצינית.

יהיה בסדר!

אני מצטערת בשבילך ):
אני מאחלת לך שתרגישי טוב ושבפעם הבאה זה גם ישאר :)
תודה על התגובה!

למעלה