אלצהיימר פתאומי?

מה קדם התרנגולת או הביצה

יכולה להיות אפשרות שהיא לא נפלה וזה תירוץ. האם גיליתם סימן של מכה מנפילה?
אם היא באמת נפלה, הסיבה יכולה להיות זו שציינ/ה מיש אבל גם יכול להיות שהיא קיבלה מכה חזקה בראש שגרמה לתופעה.
לדעתי חיוני שיראה אותה פסיכוגריאטר או נוירולוג שמתמחה בדמנציה. עיקבו אחר תשובת רון לכשיענה. כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה במיוחד אם מכיר אותה זמן רב.

נוגי1234

New member
אלצהיימר פתאומי?

שלום רב.
אמנו בת 84, אשה בריאה בד"כ, חזקה, חריפה, אסרטיבית וחדה.
בשבועות האחרונים, באופן פתאומי, השתנתה בצורה קיצונית- מתכנסת בעצמה, מסרבת לאכול, מפתחת חרדות ופחדים לא מוסברים ואף פראנויות מפני ילדיה, הקרובים אליה מאד.
לא היו כל תסמינים מוקדמים כירידה בזכרון, בלבול וכדומה. בדיקותיה הרפואיות בבי"ח יצאו תקינות.
מקריאה באינטרנט התסמינים נראים כשלב מתקדם של אלצהיימר.
שאלתי - האם ייתכן ש"פוסחים" על התסמינים המקדימים טאדם יכול "לחלות" באלצהיימר מהיום למחר?
אנחנו ממש נואשים, לא מצליחים להבין את התעלומה של השינוי החד והפתאומי.
אשמח לכל מענה שיוכל אולי להאיר את דרכנו מה ניתן לעשות.
תודה מראש.

תשובה מקדימה

רון, מנהל הפורום שהוא רופא מקצועי ודאי יענה לך תשובה מוסמכת.
בינתיים אכתוב את התרשמותי הבלתי מקצועית:

יתכן שהיו סימנים מקדימים כבר מספר שנים אלא שלא בלטו ולא ייחסתם אותם. כפי שאת מתארת את אמא, יתכן שהיא הבינה שמשהו קורה לה והצליחה להסתיר מכן (הם יכולים להטעות בשלב מיקדמי אפילו רופאים שיודעים שקיים מצב כזה).
אתם צריכים לפנות או להזמין ביקור פרטי של פסיכוגריאטר או נוירולוג. אם אמא מתנגדת, מותר לשקר. תתאמו מראש עם הרופא מה להגיד לה.

נוגי1234

New member
תודה לתגובה המקדימה

רק אוסיף שעד לאחרונה היכולת הקוגניטיבית שלה הדהימה אותנו- זכרון, חדות, שימת לב לפרטים. קשה לי להאמין שהיתה מצליחה להסתיר עד כדי כך טוב.
אגב, לטענתה נפלה לפני מס' שבועות באמבטיה. אולי זה גורם מאיץ?

arieciub

New member
אני לא הייתי מחכה לתשובה של רופא הפורום

הייתי לוקח את אמא לרופא משפחה שיפנה למיון עקב נפילה.
לאמא שלי קרה מקרה דומה, שהחלה להתנהג מוזר 3 שבועות אחרי נפילה,
ורופאת המשפחה אמרה שעד 3 חודשים יכולות להיות תופעות כאלה.
צריך לשלול כל מיני שטפי דם פנימיים בתוך הגולגולת.

נוגי1234

New member
סיטי ראש יצא תקין

אני היחידה במשפחה שסבורה שמדובר בסימן לאלצהיימר. האחרים טוענים שלא תיתכן הופעה פתאומית ולא הדרגתית. לכן חשוב לי לדעת האם ברפואה מוכרת תופעה שהמחלה מתחילה ב"בום" וללא סימנים מקדימים.
ובינתיים - באמת תודה לכל המשיבים!

arieciub צודק

arieciub צודק. ניסחתי לא ברור. התכוונתי להתחשב בתשובת רון יותר מהתשובה שלי. אי אפשר לדעת מתי רון יגיב.
בדיקת סיטי היא אחת מכמה בדיקות. אבל אם עשיתם סיטי הרי קבלתם הפניה מרופא משפחה או מקצועי. מה דעתו?

נוגי1234

New member
הסיטי נעשה במיון. היא לא מוכנה לראות רופא...

אמתין לתשובת הרופא, שכן , כאמור, אני היחידה במשפחה שחושדת במחלה וכל השאר סבורים שמדובר בדיכאון. (מסכימה שדיכאון אך חושדת שכתוצאה מתחילת המחלה...)

אל תמתיני

אני מניח שרופא המשפחה היפנה למיון. בהנחה שיש לך מקור או עותק של מכתב השיחרור, תפני דחוף לרופא, כבת של הפציינטית. אם מדובר בתוצאות פגיעה זמניות, יתכן שללא טיפול מיידי המצב לא יוטב. אם את צודקת וזו דמנציה, יתכן שתרופות פסיכוטיות שפסיכוגריאטר יכול לרשום, יעזרו להיטיב את הרגשתה וההתנהגות שלה. זה שאינה רוצה לראות רופא יכול לרמז שהיא חוששת מהדיאגנוזה. כפי שכבר כתבתי צריך לשקר לה. יכול להיות יותר קל להזמין מומחה לביקור בית.
ידיעת המצב, אפילו מצב גרוע, עדיפה על ספקות אצלך ואצל בני המשפחה האחרים.
קחי בחשבון שיתכן שהיא כבר במצב שמסוכן להשאיר אותה לבד כי אולי היא מסוכנת לעצמה ולסביבה (עלולה לבשל ולשכוח שיש סירים על הגז) לכן דחוף לברר.

arieciub

New member
גם לאימי הסיטי במיון אחרי הנפילה היה תקין

אושפזה ליומיים השגחה וחזרה לביתה ואז לאחר 3 שבועות התחילה להתנהג מוזר ואז סיטי חדש במיון הראה לחץ נוזלים בתוך הגולגולת.
עדיף לשלול וכמה שיותר מהר.
אצל אמא שלי היו סימני נפילה על הפנים וסביב העיניים.

נוגי1234

New member
פסיכוגריאטר

בהמשך לתשובותיכם מבקשת המלצה על פסיכוגריאטר פרטי מאיזור הצפון /המרכז. תודה מראש.

מצב בלבולי לאחר נפילה

שלום רב,
המדובר בתופעה שכיחה.
האבחנה היא דליריום.
חשוב לשלול מצבים גופניים הפיכים, כגון: ירידת מלחים, מצבי דלקת או זיהום, הפרעה הורמונאלית או אנדוקרינית
תרופה מזיקה שהחלה ליטול לאחרונה. חוסר איזון מיטאבולי או חוסר איזון מחלות כרוניות (יתר לחץ דם, אורמיה, סכרת).
חשוב לשלול גם אירוע לבבי חריף (בגיל המבוגר כ- 50-60% מהאנשים יתבטאו קלינית בבלבול)
וכמובן שאירוע מוחי / דימום תוך מוחי בעקבות הנפילה (ע"י CT מוח)
לסיכום :
בדיקות דם, שתן, CT מוח , אק"ג ובדיקה גופנית מקיפה ע"י רופא מומחה בגריאטריה/פסיכוגריאטר
בהצלחה,
ד"ר רון בן יצחק

למעלה