אם בספרי ילדים עסקינן.......

מון שרי

New member
אם בספרי ילדים עסקינן.......

אז יש לי שאלה חשובה. איך גורמים לעקשן בן 11 לאהוב לקרוא ספרים. מחשב, טלויזיה, פלייסטיישן, שחמט, חברים, שיעורים = בכיף, אבל ספרים, לא ולא. כשהיה קטן הקראתי לו, מאד אהב. בבית ספר התחיל לקרוא ספרים. עד כיתה ג' שאז הוא קרא יותר כדי לצאת ידי חובה. ומאז......הוא פשוט מסרב. ונורא נורא חבל לי. אז מה עושים? איך מחבבים עליו את הקריאה? תודה.

sagiberg

New member
אמא. כבר קראתי לפני שבועיים......

אצלי בבתי הנהגתי שיטה מעט רודנית אבל התוצאה מדברת בעד עצמה. בתור התחלה קבענו עם הילדים שהטלויזיה והמחשב יפעלו רק ארבעה ימים בשבוע. בשלושת הימים האחרים התעקשתי על מחצית שעה של קריאה לפחות והשתדלתי לצייד כל ילד בספר הולם לגילו. לדוגמא:בן העשר זכה בהארי פוטר. חלף שבוע של ויכוחים מרים וכבר האמנתי שבגללי עוד ישנאו לקרוא. אבל הפתעה- בתום השבוע, אחרי שעזרתי מפעם לפעם בקטעים קשים והבטחתי לכל ילד ביקור בחנות הספרים וקניית ספר לפי בחירתו, הילדים נשבו בקסמי האות הכתובה. היום, אחרי כמה חודשי התמדה, כולם קוראים ביוזמתם ומקפידים לקבל ספרים חדשים מדי חודש. זהו- מקווה שהפטנט יעבוד גם אצל אחרים. כפי הנראה לעיתים יש צורך ביד חזקה.

מון שרי

New member
ושאלה בקשר לשלושת הימים שבהם

אין טלויזיה ומחשב. הכונה היא שאין בכלל? או שיש הגבלה ? ומה עוד הם עושים בימים אלה חוץ מקריאה וחוגים?

sagiberg

New member
קסמן של ההגבלות../images/Emo28.gif

בשלושת הימים אין טלויזיה ומחשב בכלל. בהתחלה הם היו ממש עצבניים אבל חיש קל, אחרי שלא נשברתי, גילו שאפשר גם לשחק אחד עם השני, לקרוא יותר מחצי שעה ברצף ( עד כדי כך שטענו שאני מפריעה להם כשזומנו לאכול ), ללכת לחברים וכו'

spider kisser

New member
שלום, ראיתי שלא איחלתי ../images/Emo49.gif

אז
. אני חושב שאני אשרוץ כאן הרבה. והשאלה שרציתי לשאול היא: אדם צעיר(לעומת גילי המופלג) בגיל 14, שלא אוהב לקרוא, אלא מעדיף לשרוף את המוח בצפייה בטלוויזה ומול המחשב. האם להכריח אותו לקורא(לא להכריח במובן של בכוח, אלא להגיד לו שיקרא שזה טוב) או שפשוט לעזוב אותו

sagiberg

New member
בתור חובבת אנשים צעירים... D:-

אני מאמינה שכמו לגבי אוכל חדש או כל דבר טוב אחר. כדאי להמליץ בחום וגם להשתמש מעט בסמכות ההורים, על מנת שלפחות תטעם. אם אחרי כמה כשלונות תמשיך לדבוק בתחושותיך- ההפסד כולו שלך. ואולי האהבה עוד תבוא עם הגיל....

spider kisser

New member
לא הבנת משהו

אני לא מדבר על עצמי... אני קורא מושבע כבר הרבה מאד שנים(ויש לי שני מנויים לסיפריה) זה בקשר לאחותי...

טוב../images/Emo60.gif

אני רק בת 13 אבל אחי גם שנא לקרוא פעם אמא שלי אמרה לו בחופש לקרוא כל יום חצי שעה בהתחלה הוא נורא התנגד אבל עכשיו הוא כבר לא צריך שיגידו לו לקרוא... הוא לא תולעת ספרים(כמוני למשל) אבל הוא קורא את מנהרת הזמן והארי פוטר... בהתחלה ההורים שלי ניסו לתת לו ספרים כמו שלושים וחמישה במאי וכל מיני כאלה אבל הוא לא אהב אותם.... אם הוא מוצא ספר שהוא אוהב אז הוא יקרא אותו. אולי זה יעבוד גם על הילד שלך...

מון שרי

New member
תודה, אני אנסה

למרות שאני לא כ"כ טובה בלהכריח. יש בבי"ס חובה לקרוא ספרים, אבל זה לא ממש רציני. השנה המורה אמרה שהיא מאד תקפיד ותשאל שאלות כאלו שהילדים לא יוכלו לקרוא את הכריכה האחורית של הספר ולתת תשובות.

Rivendell

New member
לדעתי - דוגמא אישית היא קלף מנצח.

אצלי בבית קראו המון מאז ומתמיד. אף אחד לא היה צריך להגיד לי לשבת לקרוא, כי כשראיתי שכולם קוראים גם אני הסתקרנתי ורציתי לדעת מה זה בדיוק, ולמה זה כל כך מעניין. ילדים בכלל נוטים להיות מאוד מושפעים מהסביבה. אם הסביבה קוראת - אפילו אם בגיל מסויים הילד קצת מתמרד נגד זה, יש סיכוי לא רע שבשלב מסויים גם הוא ייכנס לזה. עוד דבר חשוב הוא גם לבחור לילד ספרים מתאימים. ספרים שיעניינו אותו. ב"הנסיכה הקסומה", בהקדמה, הסופר נותן דוגמא מהחיים של איך הוא בתור ילד פרוע בן 11 התחיל לקרוא בגלל מורה אחת שחשבה צעד אחד קדימה, ונתנה לו ספר שעניין אותו. היום הוא סופר, אז כנראה שזה עבד

sagiberg

New member
דוגמא אישית- לא תמיד זה עובד

למרות שאצלנו הילדים רגילים שלאמא יש כל הזמן, אבל ממש כל הזמן, ספר ביד, הם פשוט לא השתכנעו . בקיצור- לצערי רק בכוח זה עבד

מון שרי

New member
נכון, גם אני קוראת .

אולי לא המון (מכורה קשות לאינטרנט
), אבל לא בעיה לתפוס אותי עם ספר. ובכל זאת זה לא משפיע. טוב אני אנסה להיות יותר החלטית ולהכריח, בתקוה שלא אשבר נוכח המריבות של הילדים בינם לבין עצמם.

Mנטה

New member
יש ילדים שלא אוהבים לקרוא אבל כמעט

אין ילדים שלא אוהבים לשמוע סיפורים. כדאי אולי להתחיל מלהקריא. ולא ללחוץ. לבחור ספרים שיתאימו, ללכת לפי הנטיה והטעם, לפי תחומי הענין. לנסות לקרוא ספר בסדרה שהוא אהב סרטים ממנה. יותר פרטים על השיטה תמצאו בספר הנפלא של דניאל פנק "כמו רומן"

sagiberg

New member
המעבר מפסיבי לאקטיבי

לדעתי כאן טמונה הבעיה- המעבר מההקשבה הפסיבית לצורך להתאמץ לבד. לא כל ילד מוכן, רוצה, ויש כאלו שבאמת קשה להם

Mנטה

New member
תקרא את הספר של פנק, הוא בדיוק

מדבר על זה. ובנוגע לאלו שקשה להם: תשמע, יגידו כולם מה שיגידו, בסופו של דבר זה ענין של מוטיבציה, ומוטיבציה באה מאהבה לסיפורים.

העצלנית

New member
זה לא רק יגידו מה שיגידו

וזה משהו שצריך לשים אליו לב. גם אני עד כיתה ו' חשבו שאני פשוט עצלנית ולא בא לי להשקיע במתמטיקה ואנגלית למשל כי בכל שאר המקצועות הייתי טובה מאוד. וזה לא נכון זה לא קל לכולם וכשילד רוצה אבל לא מצליח או צריך להשקיע המון אנרגיה בלנסות לפענח את הכתוב זה מתסכל נורא ופשוט מוציא את כל החשק מזה. צריך סבלנות צריך אהבה ולפעמים אין מה להכריח אפשר לכוון,להציע ספרים,אפשר לדרוש שיקראו אבל צריכים להיות קשובים ולראות מתי ה"קושי" חשוד. אחי הקטן בכיתה ד' היום הוא מאובחן מכיתה א' עם קשיי כתיבה וקריאה וכן אני עוד יושבת ומקריאה לו סיפורים לפעמים. זה שלטעמי הוא משתמש יותר מדי במחשב ובטלוויזיה זה כבר סיפור אחר. ועוד משהו לאח האמצעי שלי (כיתה ט') אין שום בעייה לימודים (יצא בנס בין שני דיסלקטים,דיסקלקולים) וקיראה זה ממש לא הפייבוריט שלו למעט חובות לבית ספר,ספרי מטוסים לימנהם ובטאוני חיל האוויר וגם זה לקח זמן, ואגב הוא בחור יוצר מן הכלל. בברכת קריאה נעימה דפנה

karik

New member
איך לגרום לילדים "לאהוב" לקרוא

האם מי מבין החברים מכיר את "מצעד הספרים"?

mikilk

Active member
מחפשים ספרים

קלילים בנושא הקרוב לליבו של הילד.

למעלה