אספרנטו כשפת אם

• פותח הנושא amri
  • פורסם בתאריך

amri

New member
אספרנטו כשפת אם

SALUTON וכל הכבוד לכל השואלים והעונים אודות האספרנטו, האם זו שפה אמיתית, IDO וכו´. כמשתמש בשפה במשך כ-30 שנה אני מכיר את כל הנימוקים בעד ונגד לפני ולפנים, אבל אני חייב לציין שטרם ראיתי רב שיח ערני (תרתי משמע, ירוק עולה:) כמו בפורום הזה. בעקבות לחץ פיזי מתון של יוסי אני כותב לפורום כדי לחשוף פן מיוחד של השפה – הפן הבינאישי והמשפחתי. ייתכן וזה גם יענה לאסתרילו שטרם שוכנעה כי אספרנטו היא שפה לכל דבר,ולבעל הדעה חובב האידו. במילון מוגדרת "שפה" כ"אוצר המילים שאדם משתמש בהן להבעת צרכיו". מכאן ניתן להניח ששפה אמיתית (בניגוד לשפת מוסיקה או המתימטיקה למשל) תוגדר כאוצר מילים שבהן ניתן להביע את כל צרכיו של אדם, ובנוסף, שקיימת קבוצת אנשים המשתמשת בה. תנאי נוסף זה מבדיל בין האספרנטו לבין האידו וכמה מאות השפות המלאכותיות (להבדיל מטבעיות או אתניות; בשל המשמעות השלילית של "מלאכותיות" בהקשר זה יש המעדיפים את הכינוי מתוכננות ) שצצו אחריה (וגם וולפיקVOLAPUK לפניה) – למרות שייתכן ואחדות מהן אכן עולות על אספרנטו מבחינות לשוניות מסוימות (זה גם עניין של טעם) אף אחת מהן לא "תפסה" ויצרה קבוצה של מיליוני משתמשים, כמו האספרנטו. למי שיטען (בצדק מסוים) כי המיליונים האלה משתמשים באספרנטו לא בחיי היום יום אלא בעיקר להתכתבות ותקשורת עם דוברי אספרנטו בני לאומים אחרים (במקור היה הרעיון מאחורי אספרנטו ליצור שפה קלה ללימוד שתשמש לתקשורת בינלאומית, (תפקיד אותו תפסה במידה רבה האנגלית, שלצערנו אינה כה קלה ללימוד) הייתי מציע לבקר בכינוס אספרנטו בינלאומי – שם במשך שבוע ימים חיים מאות או אלפי המשתתפים אך ורק באמצעות אספרנטו – החל בנאומים והרצאות, וכלה בהצגות תיאטרון, ריקודים ואהבה. ולספקנים שיאמרו כי שבוע בכינוס בינלאומי אינו מספיק כדי להגדיר את קבוצת המשתמשים כדוברי שפה במלוא המובן של המילה (כפי שכתבה אסתרילו, "עם "שפה" אמיתית נולדים), אגלה כי יש בעולם אלפי אנשים הדוברים אספרנטו יומיום, ואף מלידה. לעיתים קרובות זה המצב במשפחות בהן בני הזוג הם מלאומים שונים שהכירו באמצעות אספרנטו, והפכו אותה לשפתם המשותפת. במקרים אלה הילדים גדלים בדרך כלל עם שתיים ואף שלוש שפות מלידה: שפות ההורים, שפת הסביבה ואספרנטו. כמרכז הנושא של משפחות דוברות אספרנטו מטעם איגוד האספרנטו העולמי אני מכיר מאות משפחות שאספרנטו אצלן היא שפת היומיום, וברבות מהן אספרנטו הנה שפה מלידה. זה המצב גם במשפחתנו, ולכן אני יכול להעיד מניסיון אישי כי באמצעות אספרנטו ניתן להביע כל דבר, אף את השיחות המיוחדות ביותר בין אב לילדיו. יותר על כך בהזדמנות אחרת. עמרי ונדל

תגובה לאדון עמרי

קרתי בעיניין גדול את מה שכתבת. אני מתעניינת בזו ואולי אני ילמד פאם לדבר את האספירנטו, אחרי שאני יודעת טוף יותר לדבר את עברית. ברוסיה היו הרבה אנשים של אספירנטו. היתב ילדה של חברה שלי שלומדת זה. תצליאח הרבה.

הלנצח נראה בשדות מילונים...../images/Emo98.gif

חברים, חן חן ורוב תודות על התשובות היפות רק רציתי לומר ששמתי לב שאתם מפנים רבות למילון. בסוף עוד אנשים יחשבו שאנשים שמדברים אספרנטו, כל הזמן משתמשים... במילון! אז אני אכתוב משהו קצר בלי לסמוך את ידי על אבן-שושן. אני פשוט אסמוך אותן על הרגשתי, על מה שבא לי מבפנים... אני רציתי לומר, שמבחינתי, זה שאספרנטו היא תרבות ואפילו מעל ומעבר... זה פשוט ככה! זה משהו שלא צריך להסביר אותו, אני פשוט יודע את זה עמוק בפנים. בשבילי, זה מספיק...זה שלי... זה הכל. בברכת לילה טוב וחלומות ירוקים, שלכם ירוק עוללללללללללללה.

אסתרילו

New member
../images/Emo45.gifעמרי החביב,

אני מאד מעריכה את המאמצים הכנים והמלומדים, לשכנע אותנו שאכן מדובר ב"שפה" אם תשוטט בפורומים אחרים תגלה שרק שני פורומים מתנהלים באמת בשפה לשמה הוקמו: הלאדינו והיידיש. הפורום הזה מתנהל כולו בעברית. אני אשתכנע שא-ו (כלשונכם) היא שפה כאשר אבקר אצלכם ולא אבין אף מילה!! כלומר כשתגלגלו שירשורים מלאים באספרנטו.

הפעם את לא צודקת!!!../images/Emo5.gif

יקירתי, אין שום בעיה לנהל פורום באספרנטו. אגב יש רבים כאלה בעולם. יש גם אתרים של צ´ט שהם מלאים מפה לפה וכמעט בכל שעה שתכנסי אליהם תוכלי למצוא שם אנשים רבים מכל העולם. המטרה של הפורום הזה לא הייתה שלא תביני אף מילה, אלא שכן תביני. אם את מחפשת פורום אספרנטו שלא תביני בו אף מילה, את יכולה למצוא רבים כאלה בעולם הגדול. Kara ni volas ke vi ja povos kompreni ion. Ghis kaj bonan nokton Verdajn Songhojn, Eran דרך אגב, בקרוב, אני מבטיח דוגמה של משהו שתרגמתי מעברית לאספרנטו, ובאספרנטו הוא נשמע הרבה יותר טוב... לדעתי לפחות

אסתרילו

New member
../images/Emo5.gifירוק עד, ראה מה קרה.....

כוונתי הייתה בדיוק לזה. שיהיה כתוב אספרנטו ואם נורא ארצה להבין אני אעשה את המאמץ המתאים ובעצם רק כך אפשר ללמוד- אז עשיתי והנה התרגום למה שכתבת לי: יקירתי, הייתי רוצה שיהיה ביכולתך להבין אותנו. שיהיה לכם לילה טוב וחלומות ירוקים. לא היה לי קל לתרגם (בתקווה שלא טעיתי), אבל היה כיף !

לכל מי שרוצה לשמוע אספרנטו חיה

אסתרילו שלום, שמעתי נימת אכזבה בהודעה שלך, על כך שאיננו מדברים באספרנטו בפורום, אבל ראיתי את התרגום שלך מאספרנטו לעברית, והוא טוב! אם חשקה נפשך לשמוע אספרנטו חיה, אז בואי לבית ביכורי העיתים בתל-אביב, שעה 17:30 ביום שלישי. בירושלים וחיפה יש גם מפגשים, לכל השואל יינתן מענל. (חרוז?)

יפה נאה!!!! מוי מוי ביין קרידה../images/Emo6.gif

Vi certe estas tre talenta La traduko estis sufiche ekzakta אבל לצערי הרב, לא כולם מוכשרים כמוך. מאחר והכישרון האישי שלי בשפות הוא עלוב למדי... אני מניח שיש כאן עוד כמה אנשים שמוכשרים רק קצת יותר ממני, ואני רוצה לאפשר גם להם להבין. Via amike Super verdo

amri

New member
לשכנע באספרנטו?

אסתרילו, יש סתירה בקביעתך שתשתכנעי כי א´ הינה שפה רק אם הפורום הזה יהיה בא´: רק מי שאינו מכיר את שפת האספרנטו יכול לחשוב שזו אינה שפה, ואותו (או אותה) לא נוכל לשכנע בשפה שאינו מכיר
לכן הפורום בעברית! כפי שכתב ידידי הירוק, קיימים פורומים רבים בא´, ביניהם אף פורום המקשר בין משפחות דוברות א´ הנקרא denask-l (שפרושו א´ כשפת אם), והוא פעיל מאוד עם למעלה ממאה משתתפים מכעשרים מדינות. אגב, מטרת המסר שלי לא היתה לשכנע אלא רק לספר על פן אחר, מיוחד, ובדרך כלל לא מוכר, של האספרנטו: משפחות וילדים הגדלים עם אספרנטו. ובאופן כללי יותר,אך טבעי הוא לחסידי רעיון או שפה לנסות להציג, להסביר ולחלוק עם אלה שטרם "ראו את האור" (בלגלוג עצמי מסויים) את מה שהם מאמינים בו. וטבעי גם שיקדישו זמן ומאמץ לעשות זאת באופן כנה ו/או מלומד... האחרים המזדמנים לפורום יוצאים נשכרים ממידע מכלי ראשון על תופעה שלא הכירו - ואז הם יכולים לשפוט את דברי ה"ירוקים" כרצונם, אך לפחות לא מתוך חוסר מידע ו"דיעות קדומות". עמרי

למעלה