האם כל דבר בחיים שלנו הוא דת?

Tom Aras

New member
האם כל דבר בחיים שלנו הוא דת?

זאת אומרת- ברור שיש את היהדות והנצרות וכו' שהן דתות מוגדרות, עם אלוהים וסיפורים וכו'. אבל אולי כל דבר והתנהגות בחיים אפשר להגדיר כדת? אפשר להגדיר את תרבות הבילויים החילונית כדת? הרי יש להם חוקים מסוימים, אנשים "נעלים יותר" ונחשבים פחות, יש לה מקומות קודש ואפילו מצוות כמו לנסות לעשות סקס עם הרבה בחורות. זה נראה כביכול מאוד חופשי, ופתוח, ואפשר לעשות מה שרוצים, אבל אתה כבול למסגרת מסוימת שבה אתה צריך להתנהג בצורה מסוימת (אסור לך למשל, לקרוא ספרי ארכיאולוגיה ומדע באמצע הפאב. זה לא מגניב) ואפשר להגדיר את ההומואיות והלסביות בתור דת. זה גם משהו עם חוקים מוגדרים, זאת אומרת, אדם שנמצא "שם" מבין את החוקים ושיש דברים שאסור לו לעשות ומותר לו, זאת אומרת, כאילו האופי לא מרשה לעשות דברים כי הוא מגדיר אותם כ"ילדותיים" למרות שהבחור עצמו בן 18 והוא עדיין הכי ילד שאפשר. בעצם, כל אופי הוא בעצם דת כי כל החיים שלנו מוגדרים בכללים. גם הנימוסים זה דת. האם דת זה משהו שנוצר אחרי משבר נפשי כלשהו? אולי הומואים הם ככה כי בילדות המאוד צעירה היה להם משבר, וכמו חוזר בתשובה שמאחה את השברים לאט לאט ע"י למידה, הוא מאחה את השברים ע"י משהו אחר? שקשור במיניות שלו? מה דעתכם?

בוקר נהדר ../images/Emo13.gif

כדי לאפשר מתן תשובה קונקרטית ככל הניתן- הגדר מהי דת. רשום את כל מאפייניה וסממניה. לשם-כך אתה יכול להיעזר גם במגדירים נוספים, ולא רק בהגדרות שעולות בראשך. המשך יום מחוייך ונעים
גילת

נקודות למחשבה

האם כל דבר שיש לו כללים הוא דת? האם מדובר בכללים של אסור (עונש) ומותר (שכר)? האם חינוך בית ספרי ממלכתי הוא דת? האם בית הספר נוצר אחרי משבר נפשי? כדי לבדוק את השערת המשבר אצל להט"ב, צריך להגדיר איזה מן משבר. כולנו עוברים דברים בילדות, אך לגנטיקה השפעה מכרעת על תגובתנו אליה. לכן נראה לי סביר שהומואים זה יותר גנטי. ראה האבולוציה של הומוסקסואליות (האבולוציה היא שינויים בגנטיקה) אפשרות שלישית היא לא גנטית ולא סביבתית, אלא התפתחות (ברחם) כמו אוטיזם, אבל מכיוון שלהט"ב לא נראים לי פחות מפותחים, אשאר עם הגנטיקה.

mayayahe27

New member
תפיסה של הדת

הייי לדעתי, לא כל התנהגות מסמלת דת, לא כל תרבות או דפוס התנהגות תרבותי-חברתי כלשהו ... דת היא קצת יותר מכך - שוב .. לדעתי.. דת היא משהו שפחות ניתן ל"כיפוף" כגון כל התנהגות חברתית אחרת שהיא מאודדד דינאמית ומשתנה בהתאם לאדם, אישיותו, הסביבה המגדירה ועוד ועוד... מעבר לחוקים קבועים יותר, בעיניי דת מסמלת ערכים יותר "עליוניים" ו"גבוהים" אייך שלא תקרא לזה.. . דבר אחרון שעולה לי עכשיו בראש - דת אצל האדם, כדת אינדיבידואלית כפי שניסית להתייחס אליה, היא משהו שהאדם מאודד מאמין בה ודבק בה. כך, לומר "זה דת בשבילי" זה אומר - "אני מאוד מאמינה בכך ותמיד אראה עצמי מאמינה ופועלת לפי.." - וזה קצת בהקצנה אבל בערך מה שהתכוונתי ..... לעומת מצב שבו אני אוהבת משהו ומי יודע מחר אייך אתייחס לזה .. אני מניחה שאפשר עוד הרבה לפתח את ההגדרה של הדת - זו שמתפתחת מתוכנו .. לגבי התפתחות מתוך משבר... אני חושבת שיש משהו בכך שמשהו "דתי" מתפתח מתוך משבר כי אז אתה "מגלה" משהו, אך זה לא אומר שרק אז אתה יכול לגלות את האמת שלך .. מאיה

למעלה