הפרעות זכרון

עידית ס

New member
הפרעות זכרון

שלום, אולי מישהו יודע איפה אני מוצאת חומר על טיפול בהפרעות זכרון אצל פגועי ראש? תודה.

הפרעות זכרון

בנושא זה אבקש משרה אברבוך מבית לוינשטין לענות לך בהערכה. האם בדקת את הספר cognitive rehabilitation של פרופ´ נעמי כץ? בינתיים אני מצרפת מספר קישורים בנושא. בהצלחה טל

עידית ס

New member
ובכן,

באבחון זכרון RBMT נמצאה הפרעה חמורה בזכרון, אשר התבטאה בכל הערוצים (חזותי, מילולי, פרוצדורלי). מבחינה תפקודית לא נראים ליקויים משמעותיים, באופן תמוה למדי, אבל במטלות מובנות הקושי ברור. לדוגמא זכירת תמונות- קיימת זכירה מיידית של פריט אחד. עיבוד מילולי של החומר עוזר, אך לטווח קצר ביותר. בקטע קריאה קצר יש זכירה של פרטים מעטים בלבד, ואין שיפור לאחר עיבוד. זה על קצה המזלג.

עוד כמה רעיונות

היי עידיתוש, לא הייתי בטוחה שזאת את - ה"ס´" יכולה להיות כל מיני דברים... מהתיאור הקצר שנתת על הבחור, חשבתי שאולי כדאי להעביר לו את הצורה המורכבת של "ריי" ולבחון דרכי תיווך שיכולות לעזור לו בלמידה. רעיון נוסף שנזכרתי בו - הספר של ערן כץ על הזכרון, שאני לא זוכרת את שמו (כמה אירוני - הסנדלר הולך יחף) מכיל אסטרטגיות ותרגילים מצוינים. כל אחד יכול למצוא בו לפחות אסטרטגיה אחת שתתאים לצורת החשיבה שלו. לגבי שיטת "המובן" - זו תיאוריה של 30 שנה וקצת קשה להסבירה על רגל אחת, ואם כל אהבתי לאינטרנט, אני אשמח מאד לדבר איתך מחוץ לקורי העכביש האלה
נ.ב. - תודה על החתול. מיאו

עידית ס

New member
זיהית נכון

אהלן סיגל! כן, אני יודעת, ניסיתי הסוואה קטנה.. היה לי קצת קשה לראות את שמי מתנוסס ככה
בכל אופן, חשבתי על ה"ריי", אך הוא בידי הפסיכולוגים אצלנו.. הספר של ערן כץ נשמע מעניין, אני אחפש אותו, וכמובן בקשר ל"מובן" אני אצור איתך קשר חוץ-קורי
בי בינתיים, ותודה!

m_katzmann

New member
האם יש בעיה של חשמל במוח?

לעידית שלום, האם יש בעיה של זרימת החשמל במוח? האם נעשתה בדיקת EEG? אם אין בעיה של חשמל - קנסיולוגיה חינוכית יכולה מאוד לעזור, כי היא מטפלת בשחרור ממתח שלילי כתוצאה מטראומות שעברנו. מאיה

עידית ס

New member
נשמע מעניין..

אם את יכולה לתת עוד פרטים. לא, אין בעיה בזרימת חשמל במוח, תודה לאל.

m_katzmann

New member
קנסיולוגיה חינוכית

לעידית שלום, קנסיולוגיה עוסקת בגילוי חסימות אנרגטיות בגוף ומטפלת בהסרת מתחים שליליים שנצברו. כאשר אנחנו מתוחים הראש שולח המון אנרגיה לשרירים הארוכים ומשאיר את השרירים הקצרים חסרי אנרגיה וכאשר נותנים גרוי בעל מתח והשריר נחלש - ברור שגרוי זה הוא בעייתי ומתחילים לנטרל את המתח השלילי שנצבר סביבו בשיטות שונות לפי דרישת הגוף כמו: איחוד מוח ימין ושמאל, תרגילי נשימה, עיסוי מרידיאנים, עבודה יצירתית בצבע וצליל,פרחי באך, דמיון מודרך, ירידה בגילאים וכו. המח זוכר כל טראומה שעבר ומנסה לשמור על האדם מלחוות שוב את אותה ההרגשה שליוותה את הטראומה וכדי לכפות על ההכחשה אנחנו מקובעים בדפוס התנהגות מסויים. לדוגמא:ילד שנעלב כי כתב ידו לא יפה כמו זה של חברו ישים הכחשה על עבודה שדורשת קואורדינציה בין עין ויד וכדי לכפות על אותה ההכחשה הילד יאמץ לו דפוס התנהגות של ילד שטחי לדוגמא שלא מקדיש זמן ללימודים כדי לתרץ את כתב היד שלו ולא לחוות שוב עלבון. העבודה בקנסיולוגיה היא עבודה חווייתית, לעולם לא נגיע למקום שהמטופל עדיין לא מעוניין לחשוף בפני עצמו ובפני אחרים. זוהי עבודה בה המטופל הוא שותף מלא לעשייה והוא רואה את התקדמותו שלב אחר שלב. מקווה שהבהרתי במקצת, אך עד שלא חווים קצת קשה להבין על מה בדיוק מדובר. כי מגיעים פה להקשרים שכאלה ואף פעם לא יוצאים מטיפול בהרגשה של מועקה, אלא תמיד בהרגשה אופטימית. מאיה

עידית ס

New member
עוד שאלה

הי מאיה, תודה רבה על התגובה. כמה שאלות נוספות: איפה עושים את זה? מהי ההכשרה ומי המטפל?

m_katzmann

New member
מיהו המטפל!

היי עידית, לצערי הרב,קינסיולוגיה עדיין לא נכנסה למערכות ממוסדות. פה ושם נראים ניצנים כמו בבית ספר בלוך ברמת גן, בגני ילדים ברחובות,בביס בתל כביר ואולי עוד מקומות עליהם אינני יודעת וחבל. הטיפול הוא טיפול פרטי והשאלה המרכזית כאן היא מיהו המטפל ועד כמה הוא אדם שמקשיב לאחר או עד כמה הוא טיפוס פתוח שזורם עם המטופל. ההכשרה עצמה - כאן השוק די פרוץ. בארץ זה נע בין שנה לשנתיים. כל מטפל בוחר לו התעמקות נוספת בקטע שמדבר אליו יותר ולדעתי היום השמיים הם הגבול. אם את רוצה שלחי לי מסר או מייל ואנסה להנחות אותך למטפל מתאים. מאיה

שיטת המובן

עידית שלום, שיטת טיפול נוספת היא "שיטת המובן" (Meaning Theory) שפותחה על ידי הפרופסורים שולמית והנס קרייטלר, מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת ת"א. השיטה מקנה כלים לאבחון מרכיבי חשיבה פגועים וטיפול בהם. אם תרצי פרטים נוספים, אשמח להעביר לך. סיגל

עידית ס

New member
מעניין מאוד ../images/Emo132.gif

הי סיגל, אמנם כבר שמעתי ממך על השיטה, אך כמובן שאשמח לקבל פרטים נוספים (במיוחד לאחר שלצערי לא הגעתי לג´ורנל קלאב שלך בנושא). תודה וד"ש לכולם.

למעלה