התייעצות סוסית

Columbina

New member
התייעצות סוסית

אז חזרתי לרכב אחרי הפסקה דיי ארוכה של כמה שנים (רוכבת פעם בשבוע וכנראה אתחיל פעמיים). בעבר גם האכלתי קבוע, ניקיתי תאים ועשיתי את רוב העבודה השוטפת אז אני לא ירוקה לגמרי.
השאלה לאן מתקדמים עכשיו.. מצד אחד, אני לא ממש רואה את עצמי מתחרה, יותר מעניין אותי לדעת לרכב טוב (בשבילי ובשביל הסוס) וכנראה יותר לטייל ולהנות מהסוס והטבע. מתי עושים את ההחלטה
לקנות סוס? מתי יודעים שרמת הרכיבה טובה מספיק להתמודד עם סוס (רגוע מן הסתם) בחוץ במינימום סיכונים? כבר יצא לי בעבר להיות על סוס שנבהל והשתגע בשטח והצלחתי לעמוד בזה אבל אני לא רואה
את עצמי כמומחית ואני תוהה מתי יודעים שמוכנים.

giri

New member
מתי יודעים?

שאלה טובה...
אבל אני אענה לך בשאלה אחרת בחזרה:
(תקני אותי אם אני טועה...) את רק חוזרת לרכב, מה בוער לך הצעד הבא?
ולגבי רכיבה בשטח - כל סוס עלול להכנס למצב פאניקה. אם את שואלת אותי, ברגע שאת מרגישה מאד בטוחה על הסוס, אפשר לדבר על יציאה לשטח, כמובן עם ציוד מתאים (ברור שקסדה) ומבחינתי מובן מאליו שלא לבד. גם מאופניים אפשר לעוף ולחטוף מכה בראש ולאבד הכרה - במינימום צריך לצאת בשניים.

Columbina

New member
תודה על התשובה

אני לא הולכת לקנות סוס מחר מן הסתם...
חושבת על הצעד הבא בעיקר כי האסטרטגיה משתנה כתוצאה מהמטרות.. אם אני רוצה להמשיך ולשייף את יכולת הרכיבה אני אעדיף לרכב על סוסים שונים שמציבים אתגרים אחרים. תמיד יש סוס אחד או שניים שנורא כיף לרכב עליהם (ולטפל בהם) וסוס אחד או שניים שדיי קשים אבל אני מרגישה שיפור אחרי שאני לומדת להתמודד עם הקשיים שהם מציבים.
אם המטרה היא להנות ולטייל אז האסטרטגיה היא לדעת מספיק כדי להתמודד עם סוס שהוא בדרך כלל מתנהג בסדר.
אבל אין נקודה ספציפית שבה אפשר להגיד, זהו יודעים לרכב. תמיד יש איפה להשתפר...
אני פשוט לא בטוחה מתי היא הנקודה שיודעים מספיק כדי להתמודד עם רוב הדברים, כאמור, עם סוס סביר
ברור שכל סוס יכול להכנס לפאניקה...
אבל יש הבדל בין סוס שמדי פעם מציב אתגר כזה או אחר, לבין סוס שלאורך כל הרכיבה דורש המון התמודדות- על כאלה אני מעדיפה ללמוד במגרש אבל בשביל טיולים אעדיף סוס שרוב הזמן מתאים ליכולת שלי.

Columbina

New member
זאת גם החלטה רגשית

בעבר תמיד היה לי את הסוס "שלי"
זה שמאוד נקשרתי אליו ונהנתי לרכב עליו
הכרתי את השגעונות שלו והדברים הקטנים... אבל לא היה לי תקציב שאפילו התקרב ללממן סוס. אז זה מעולם לא התאפשר.
היום במקרה דומה זאת בהחלט אופציה. אבל אני תוהה לגבי הזמן המתאים. מן הסתם לא מקבלים החלטות כאלה מתוך דחף.

jgut

New member
האם חשבת איפה תרצי לגדל סוס במידה ויהיה לך סוס פרטי?

לדעתי הדרך הנכונה להתכונן לסוס פרטי, היא לעבוד עם אנשי מקצוע באופן צמוד.
הכוונה היא לקחת שיעורים (עוד לפני שיש סוס פרטי) אצל מאמן\מדריך מוסמכים ושילמדו להכיר אותך. בעזרתם אפשר לחפש סוס שיתאים לצרכים שלך ובתור התחלה שגם הם ירכבו על הסוס. תוך כדי את אמורה לקחת שיעורים עם הסוס הפרטי, עד שהמדריך ואת תרגישו שאת מוכנה לרכב לבד. בהמשך מומלץ לשלב בין השניים. נניח לקחת שיעור רכיבה עם הסוס פעם בשבוע ולרכב עוד כמה פעמיים באופן עצמאי.
כך יש לך ליווי מקצועי לאורך כל הדרך ותוכלי להעזר כשיש בעיות ולהימנע מכך שיהפכו לבעיות גדולות.

Columbina

New member
אני לוקחת שיעורים במרכז רכיבה

עם מאמן. אם אחליט לקנות סוס אני מתכננת להחזיק אותו בחצי פנסיון בארווה.

jgut

New member
אז יש מי שילווה אותך מקצועית וזה מעולה

לדעתי, אם יש לך את הרצון והיכולת להחזיק סוס פרטי, את תרגישי כשאת מוכנה לצעד. אין משהו שמוגדר כמוכן מספיק. יש אנשים שקל לראות עליהם שהם עוד לא שם.

מר טווס

New member
כמה עולה (טווח עלויות כללי) אחזקה חודשית של סוס?

ברור לי שיש חודשים שפתאום צריך איזה טיפול, ויש חודשים רגועים יותר,
&nbsp
אבל כטווח מחירים כללי בין X ש"ח ל-Y ש"ח, מה הטווח של העלות החודשית שצריך לצפות לה?

jgut

New member
זה משתנה מעט לפי אזורים

אבל זה נע בין 2000 ש"ח (הכולל מזון, פנסיון,פירזול, חיסונים וביטוח) לסוס שעובד במקביל בב"ס, לבין 4000 ש"ח לסוס פרטי לחלוטין (בנוסף על כך שהוא לא עובד בב"ס, הוא גם עובר אימון).

jgut

New member
כל זה כמובן לא כולל מקרים בהם צריך טיפול וטרינרי

מיוחד, או טיפול שיניים ודברים כאלה שהם די נפוצים.

giri

New member
אני מכירה טווח דומה לזה ש jgut תיארה מלפני ארבע שנים

וחשוב לזכור שגם אם אתה מתכנן להחזיק סוס בחצי פנסיון, כבעלים אתה נושא בהוצאות תמיד, גם אם אין פנסיון באותו רגע, או סוס שלא יכול לעבוד כעת בבי"ס מסיבות כאלה ואחרות.
לפי החשבון שלי, אם אתה לא מסוגל בגדול לעמוד בהוצאה של 5K בחודש, עדיף שלא תקנה סוס, כי אתה עלול להתקע כלכלית בברוך לא פשוט (ולי זה קרה).

English rider

New member
מה שהמאמן שלך חושב זה חלק גדול מהתשובה

1)אם את סומכת על המאמן שלך, ויש היכרות הדדית, אז הדעה שלו זאת דעה שאת צריכה לקחת בחשבון.
2) חוץ מזה חשוב לעשות תכנון כלכלי- לדעת מראש כמה כסף את מוכנה להוציא על סיטואציות שעלולות לקרות (אי אפשר לדעת מה יקרה, אבל יש מקרים נפוצים יותר, ויש פחות נפוצים והגיוניים).

אלה 2 דברים שהתייחסות אליהם חסרה לי בהודעה.

למעלה