מישהו פה...

אורןן22

New member
מישהו פה...

מוכן/יכול להיות הראשון שיסביר לי אחת ולתמיד מה ההבדל בין תואר במדעי המחשב ובין תואר לבהנדסת תוכנה? ומה יותר יוקרתי. והאם פורום זה פונה גם למהנדסי תוכנה?

לעניות דעתי ההבדל העיקרי הוא שתואר בהנדסת תוכנה ניתן ע"י הפקולטה להנדסה ותואר במדעי המחשב ע"י הפקולטה למדעים מדויקים. זה פשוט פוליטיקה פנימית של האוניברסיטאות - בסופו של דבר, בוגרי שני המסלולים הולכים לאותם עבודות, מקבלים את אותם התנאים ויש להם את אותן אפשרויות הקידום. נקודת הבדל משמעותית אחת היא כמובן אורך התואר - בשביל לעמוד בדרישות של לשכת המהנדסים, נדרש כל מהנדס (בין אם מהנדס חומרה, מהנדס תוכנה או מהנדס חקלאי) ללמוד מסלול 4-שנתי שכולל מספר קורסים בפיסיקה. הידע בפיסיקה לרוב לא יבוא לידי ביטוי בעבודה של מתכנת.

vinney

Well-known member
תיקון בשבילך

לשכת המהנדסים מקבלת גם בוגרי מדעי המחשב. למעשה, בפנקס מהנדסים יכול להרשם בעל כל תואר אקדמי שרשום ברשימה שמפרסם השר הממונה (התמ"ת או החינוך, לא זוכר איזה מהם) מדי פעם, מדעי המחשב ברשימה הזאת כבר הרבה הרבה שנים (אחד התוארים המדעיים הבודדים שמזכים ב"זכות" להיות רשום בפנקס המהנדסים). למה זה טוב להיות רשום שם? אלוהים יודע. לאגו, כנראה

זה לא בהכרח נכון

אחרי תואר בהנדסת תוכנה אפשר להמשיך לתואר שני בהנדסת תעשיה וניהול/הנדסת מכונות/הנדסת אלקטרוניקה/מערכות מידע/הנדסת תקשורת/מדעי המחשב/מנהל עסקים. אחרי תואר במדעי המחשב אפשר להמשיך למתמטיקה/מדעי המחשב/מנהל עסקים או שיש עוד ? מלבד זאת, העפתי מבט על הקורסים המוצעים במדעי המחשב לעומת הקורסים המוצעים בהנדסת תוכנה. ובהנדסת תוכנה מקבלים הרבה יותר ידע. לעומת מדעי המחשב שזה נראה לי אישית די מצומצם ו"כללי" מדי. בנוסף, אולי זה נראה טעות ללכת ללמוד 4 שנים ולא 3. אבל ה4 שנים האלה הם יתרון לפי דעתי כי מדובר בפרוייקט גמר שנחשב לנסיון לכל דבר והרבה יותר קל ככה להשתלב בעולם הזה. יכול להיות שאני טועה, בסך הכל אני די חדש בתחום. אם אתם חושבים שאני טועה, דברו.

vinney

Well-known member
המם...

יש כזה דבר "תואר שני בתעשיה וניהול"? חשבתי שזה מנהל עסקים... בכל מקרה, אחרי תואר במדעי המחשב אפשר להמשיך לתואר שני במדעי המחשב ומנהל עסקים, וכל שאר התוארים - עם השלמות. בדיוק כמו אחרי תואר בהנדסת תוכנה. ידע זה מושג שלא ממש מוגדר. מה זה ידע
חישוביות זה ידע? אימות וויריפיקציה זה ידע? כתיבת פרוייקט בJAVA זה ידע? תלוי את מי אתה שואל. לגבי כללי- זה נכון. זה תואר ראשון. הוא אמור להיות כללי. זה נכון לכל תואר ראשון. לגבי 3 או 4 שנים... לדעתי אתה טועה בגדול. בוגר שסיים אחרי 3 שנים, את השנה הרביעית כבר יעבוד, כך שאת הנסיון שלו הוא יצבור בשנה הזאת בדיוק כמו זה שבשנה הזאת עושה פרוייקט. רק מה, זה שעושה פרוייקט, במקום לקבל על זה משכורת, ילשם על זה שכר לימוד. אגב, יש תוארים במדעי המחשב שהם 4 שנים. בגדול, לדעתי אין שום הבדל משמעותי בין שני התוארים. תחום הנדסת תוכנה לא מפותח דיה להיות תחום אקדמי עצמאי, ותואר כזה זה פשוט תואר במדעי המחשב ועוד קצת, כשהעוד קצת הזה לא ממש מוסיף משקל. למעשה, זה עניין של סימנטיקה. אותו תואר (תמהיל קורסים) במקום אחד יזכה אותך ב"מדעי המחשב", ומקום אחר - "הנדסת תוכנה". אפילו באותו מוסד, אבל בפקולטות שונות, אתה יכול למצוא את עצמך עושה את אותם הקורסים בדיוק, ומקבל בפקולטה למתמטיקה את התואר ב"מדעי המחשב", ובפקולטה להנדסה - "הנדסת תוכנה". תבדוק, אם אתה לא מאמין לי. אם למישהו ממש חשוב תואר בהנדסה - עדיף ללמוד הנדסת מחשבים. אומנם הם לומדים פחות קורסים במדעי המחשב, והתואר יותר כבד וארוך, אבל התוספת בהבנת הברזלים שהם מקבלים, יכולה להיות מועילה.

תאכלס

נשמע לי מוזר כל העסק הזה. כשחברה מחפשת נניח מתכנת שיודע כמה שיותר שפות תכנות למה שהיא תקח בוגר מדעי המחשב ולא מהנדס תוכנה ? ברשימת הקורסים בהנדסת תוכנה ראיתי שיש הרבה מאוד שפות תכנות ודגש גדול יותר על החלק הישומי לעומת מדעי המחשב שזה נראה לי כללי מדי ומצומצם מדי ולא מספיק בשביל לעסוק בתחום כזה. אני טועה ? אולי אני אלך למדעי המחשב בסוף :)

vinney

Well-known member
תכל'ס

כשהחברה מחפשת מישהו שיודע כמה שיותר שפות (תראה לי חברה אחת כזאת, אבל נו ניחא, לשם הויכוח), היא תקח מישהו עם נסיון, לא בוגר טרי. לא במדעי המחשב, ולא בהנדסת תוכנה. אם אתה חשוב שמסתכלים על רשימות הקורסים שעשית בתואר, אתה טועה מאוד. שואלים שאלות, אם אתה יודע, לאף אחד לא איכפת אם עשית בזה קורס או לא, ואם עשית בזה קורס ואתה לא יודע - עדיף שלא תראה את זה לכולם גם.

לא הבנת אותי

בהנדסת תוכנה יש יותר דגש על החלק הישומי לעומת מדעי המחשב שזה יותר כללי. מהבחינה הזאת, למה שחברה כלשהי תעדיף מישהו עם ידע יותר כללי מאשר מישהו עם ידע ישומי יותר ? אני רוצה ללכת ללמוד בשביל לדעת הרבה. ולא רק בשביל שיהיה לי יותר קל להתקבל לעבודה.

DadleFish

New member
אם אתה רוצה לדעת הרבה,

תמשיך לתואר שני, או שתלמד בעצמך. להכיר #C, או MFC, או פרוטוקול רשת זניח כזה או אחר - אתה יכול לבד. אתה לא צריך תואר בשביל זה. אגב, מה זה "כללי"? אתה מתכוון "תיאורטי"? הנדסת תוכנה ומדעי המחשב הם שמות כלליים שתוכנם משתנה בהתאם למוסד. אל תניח הנחות - אם אתה רוצה ללמוד משהו מסוים, בדוק אם במוסד שאליו אתה הולך יש את הדבר הזה.

vinney

Well-known member
הידע ה"יישומי" הזה - זניח וחסר כל

משמעות. אתה תלמד קורס בJAVA, ותשכח את כל מה שלמד עוד לפני שתסיים את התואר. תבין, ללמוד עוד שפת תכנות זה עניין של שבוע-שבועיים עם ספר. זה שמוסדות לימוד מוצצים עוד כסף על "דגש על חלק יישומי" זה די עבודה בעיניים, זה לא באמת תורם לך משהו. ידע מתמטי ובסיס תיאורטי חזק, לעומת זאת, כן. ולגבי לדעת הרבה - אלדד צודק. תואר ראשון זה תואר רקע כללי, בהגדרה, כל תואר ראשון. אחרי שתבין במהלך התואר באיזה מכל התחומים של המדע אתה רוצה להתעמק - לך לעשות תואר שני ותתעמק. גם זה לא יהיה עמוק מדי, תצטרך להמשיך למחקר הדוקטורט כדי באמת לשלוט. במישור המעשי, לעומת זאת - זה רק עניין של נסיון.

למעלה