עזרה בהכוונה לעזרה סיעודית

Fish725

New member
עזרה בהכוונה לעזרה סיעודית

ערב טוב, אני מתנצל מראש במידה וזה אינו הפורום המתאים, אבל זה הדבר הכי קרוב שמצאתי. גרושתי מתגוררת עם שני הוריה - אבא בן 91 אמא בת 86 במרכז ת"א. לאחרונה התפתחו לאמא פצעים ברגלים המחייבים חבישה פעמיים ביום ולקיחת תרופות 9 פעמים ביום במהלך החודש וחצי האחרונים. במסגרת ביטוח לאומי מדיע אליהם אישה 5 פעמים בשוהע למשך שעתיים שעוזרת בקניות אך כל נטל הטיפול הרפואי נופל על גרושתי. הייתי שמח אם אפשר לקבל מידע או טלפון של גורם שיכול לעזור בבירור זכויות הוריה על מנת לקבל עזרה סיעודית הולמת יותר למצבם עקב החרפת מצבה של אמא - פיזית ונפשית - בחודשים האחרונים. תודה

זהבה240

New member
לא הלך לי לשלוח את המסר. אז התשובה כאן

שלום, המידע הוא מניסיון אישי ארוך טווח. 1. שעות הטיפול הללו הן במסגרת 'גמלת סיעוד של הביטוח הלאומי'. יש להם סולם תפקודי [מוזר לכשעצמו] שלפיו הם מחליטים האם ועד כמה האדם אכן זקוק לעזרה בפעולות היום יום. אין הכוונה טיול מחוץ לבית, הליכה לקופת החולים וכדומה. זה לא מעניין אותם. מעניין אותם האם הוא שולט בצרכיו, האם הוא יכול להתלבש לבד, האם הוא יכול לאכול לבד, האם הוא מגיע לשירותים לבד וכו'. לכן מה שחשוב זה להראות להם את המוגבלות בנושאים הללו. לרוב, אנשים גאים משתדלים דווקא כמגיעה הבדיקה בנושא: לעשות כמה שיותר בכוחות עצמם, אפילו אם זה כמעט בלתי אפשרי וגוזל את כל המשאבים הגופניים והנפשיים שלהם. לכן חשוב להסביר להם לא להתאמץ בשעת הבדיקה!!! להיות מסוגלים לעשות כמה שפחות!!! 2. לא ברור לי למה יש לשני האנשים הללו רק 10 שעות ביחד. זה כמעט המינימום. 3. גם ההכנסה קובעת. גם אם מגיעים לאנשים מכסימום השעות, אם ההכנסה שלהם גבוהה מאיזשהו סכום שקבוע בביטוח לאומי, אז מקצצים להם בשעות. לכן חשוב לבדוק מה כתוב להם במכתב /אישור שבזכותו קבלו את השעות עד עכשיו. אולי זה בכלל שעות שרק האבא קיבל והאמא הייתה במצב תפקודי טוב מאוד עד עכשיו ולא קבלה אף שעה. חשוב לבדוק לכן על שם מי גמלת הסיעוד, כמה שעות ואחוזים כתובים בה, והאם כתוב שבגלל מבחן ההכנסה הורידו להם שעות. 4. עד כמה שאני מעודכנת עכשיו אדם בודד יכול להגיע ל15 או 20 שעות בשבוע אם מצבו מצדיק את זה. 5. בקופת חולים מכבי נותנים גם שעות סיעוד שלהם. אם הם מבוטחים בה שווה לבדוק. ייתכן שיש גם קופות חולים נוספות שנותנים זאת. 6. לניצולי שואה: גם הקרן לרווחת ניצולי השואה [בחיפוש בגוגל מוצאים את האתר שלהם] מספקת כ9 שעות שבועיות נוספות לניצולים. 7. במקרה שחושבים שהמצב מאז שנתנו השעות שהם מקבלים היום, כבר התדרדר, אפשר לפנות לביטוח לאומי ולבקש בחינה מחודשת בשל החמרת המצב. 8. היו דיבורים על כך שכיום רופאי המשפחה הם אלו שיקבעו עד כמה האדם מוגבל וזקוק לעזרה ולא בדיקה חיצונית של ביטוח לאומי. אני לא יודעת אם זה עובד כבר. שווה גם לשאול את רופא המשפחה מה הוא חושב ויודע בנידון. 9. בכל מקרה, מה שמאוד מאוד מאוד חשוב זה לא להפגין סופר יכולת ביכולת להכין אוכל ולאכול לבד, להתלבש לבד, בשליטה על הצרכים וכל מה שזקוקים לו בתפקוד בבית. בעת הבדיקה כמובן. 10. קחו בחשבון שבגיל הזה, שווה [אם יש משאבים כספיים לכך] לקחת עובד/ת זר ל24 שעות ביממה. המצב לא ילך וישתפר בעצמו. 11. אם מדובר בירידה גם במצב הרוח וקצת דיכאון. אלו דברים שלפעמים נובעים מחסר בויטמינים [כמו ויטמין B12] ומינרליים וצריך לפנות לרופא המשפחה, או לחילופין לרופא גריאטר טוב כדי לברר זאת לעומק. למעשה, רוב רופאי המשפחה לא מבינים בנושא, ולכן עדיף פעם אחת ללכת למומחה גיראטרי אמיתי ולהתייעץ אתו. לפעמים , אם זה לא המצב, אז הוא יודע אילו כדורים ניתן לתת בגיל הזה [ובאיזה מינון] נגד דיכאון . זה לא אותו המינון כמו לאנשים בגיל צעיר יותר, וזה יכול לעשות פלאים. מקווה שעזרתי קצת, לאה אם יש שאלות נוספות אפשר לפנות אלי במייל: [email protected]

Fish725

New member
תודה רבה לאה לעצותייך המצויינות

אעביר את המידע לגרושתי ומקווה שזה יוכל לעזור לה בקבלת עזרה להוריה. שבת שלום

למעלה