פרולקטין ודיכאון

שרוֹן

New member
פרולקטין ודיכאון

חברה שלי ילדה (לידה שניה) לפני כעשרה חודשים, וסבלה מדיכאון שלאחר לידה. זו הפעם השניה שזה קורה לה. בהריון הראשון הבעיה טופלה רק לאחר מספר חודשים של סבל, והכרה שלה, שהמצב מחייב טיפול פסיכיאטרי. בהריון השני זה שוב קרה וטופל מוקדם יותר. את הבכורה היא הניקה כחודש, והפסיקה כי היא הרגישה נורא בזמן שהניקה. עם הילד השני היא לקחה את הכדורים שגורמים להפסקת ייצור החלב ישר לאחר הלידה. היא סיפרה לי שלפעמים מתחשק לה להניק אותו, אבל כשהיא רק מקרבת אותו אל החזה היא מרגישה שהיא נכנסת לבלק אאוט. כשדיברנו על זה, הקטן היה כבר בן שבעה חודשים. היא סיפרה לי שעוד יש לה חלב. זה היה נשמע מופרך, אבל היא הראתה לי, איך בלחיצה קטנה יוצאות לה טיפות חלב לבנות. אני מניקה, ויודעת שכדי להוציא חלב ידנית צריך להתאמץ.היה מפתיע לראות באיזו קלות יצא לה חלב. היא ציינה שהיא עדיין מרגישה לפעמים ירידות רציניות במצבה. אני יודעת שפרולקטין קשור עם יצור חלב ועם בכי. יכול להיות שיש לה יצור מוגבר של פרולקטין בגוף? אולי משהו שמחריף אחרי לידות? יש מחקרים שמקשרים בין עודף פרולקטין ודיכאון או חרדה שיכולה להביא לדיכאון?

Mikibloch

New member
פרולקטין ומצב נפשי לאחר לידה

אכן הפרולקטין חיוני ליצירת חלב. ישנם מחקרים שדווקא מצביעים על השפעה מרגיעה של הפרולקטין על האשה אך מצד שני, הפרולקטין לרוב דוחה את הופעת המחזור לאחר הלידה וכאשר רמות הורמוני המין נמוכים כתוצאה מכך נשים מסוימות יותר מועדות לחוש דיכאון וחרדה. מורכב... יש מצבים גופניים וכן תרופות אשר מעלים את הפרולקטין - שווה להתיעץ עם רופא כללי או גניקולוג!

למעלה