רוצה לשתף

רוצה לשתף

במחשבות והרהורים שעלו אצלי בעקבות ארוע עם מטופל: הגיע אלי לטיפול בחור העוסק בפעילות ספורטיבית. התעניין בשביל התאומים שלו והגב - בין השכמות. וגם הצוואר עבר תאונה אז נגעתי גם שם. הטיפול הראשון עבר בהצלחה, כנראה יתרה, כי אני נשארתי עם נשיקה מרפרפת על הלחי. נשיקה תמימה לחלוטין. נשיקה שהשאירה אותי במבוכה, כי קדם לה היסוס ממנו, איך להפרד. פשוט הרגשתי. הטיפול השני גם הוא עבר בהצלחה, המטופל היה מרוצה, והמטפלת התחמקה מהנשיקה. ואז משהו התחיל לשאול שאלות: אני צריכה להתחמק? מהמטופל? משהו לא בסדר פה. כל הטיפול אנחנו מדברים, על כל מה שאפשר, וזה בסדר מבחינתי וגם מבחינתו. ככה כמה טיפולים, כשאצלי מתנגנת המנגינה של נפרצו לי הגבולות, המטופל פרץ לי את הגבולות, אני מרגישה שהגבולות שלי נפרצו. פתאום הבנתי שאני לא שמתי את הגבולות. מה שהיה לי ברור ושגרתי עם יתר המטופלים, לא היה ברור פה. פתאום אחרי שנים, הרגשתי את המקום שלי מעורער. והבנאדם, פשוט היה כפי שהוא, ללא כוונות זדון, הרגיש צורך להודות לי על התחושה הטובה שחש. הוא מופנם וכנראה המגע שלי עורר בו תחושות שלא חש בהן מזמן: הכלה, קבלה, נינוחות... ביום שישי האחרון כשעה לאחר הטיפול התקשרתי אליו ודיברתי איתו בטלפון. אמרתי שזה לא מתאים לי להמשיך ולטפל בו כי אני מרגישה לא נוח בנוכחותו. הוא כמובן מאוד הצטער על ההחלטה שלי, ושחבל שלא דיברתי איתו קודם. מה שגרם לי להרהר בהזדמנות שהוחמצה מבחינתי. היתה לי הזדמנות לטפל בנושא הגבולות שלי בעזרתו, וגם לטפל בו, מעבר לשרירים, במקום שאצלו חסר במגע מכיל ותומך. אני הייתי צריכה להיות יותר ברורה בהצבת הגבולות, מבלי לחשוש שזה יראה גס/בוטה/אגרסיבי. אז בעצם אני משתפת פה בתחושת ההחמצה שלי, אם מישהו מבין את זה אחרת. ורציתי לשאול מה דעתכם באופן כללי? וגם אם היתה לכם סיטואציה דומה בה הרגשתם החמצה טיפולית מעבר לשרירים ולרקמות?

0 אור 0

New member
ההתחמקות מהנשיקה הזכירה לי

את הקטע שלי עם חיבוקים, השתתפתי לא מזמן באיזושהי סדנה רוחנית, ואחת המשתתפות נגשה אלי בשלב שלפני (כששותים ומדברים וכו') ואמרה לי שהיא זוכרת כמה הייתי ביישנית וסגורה כשהיא פגשה אותי פעם ראשונה, ואיזה יופי לראות איך שאני משוחררת עכשיו. הודיתי לה וצחקתי ואמרתי לה שבעצם גם עכשיו אני ביישנית, ודיברנו על הא ודא, ורק כמה ימים אחרי חשבתי על זה שאני בכלל לא בטוחה מה היא ראתה. מן הסתם בפעם הראשונה שנפגשנו אני נכנסתי לסיטואציה שבה אני לא מכירה אף אחד, ואולי אפילו לא את המנחים. ביום שנפגשנו, חצי מהמשתתפים היו חברים ותיקים, שאתם אני מתרגלת מדיטציות באופן קבוע, ובנוסף גם סתם מפגשים חברתיים, המנחים כבר ממש חברי נפש, ושאר האנשים פגשתי ברמה של פעם-פעמיים-שלוש בכל מיני מקומות שאנשים נפגשים, אז למעשה גם היום אני לא בדיוק מתחבקת עם כל אחד, ובטח לא עם זרים. אבל מי שרואה אותי נכנסת ולא יודע מה האינטראקציה שלי עם כל מי ששם רואה שאני נכנסת ומתחבקת עם כל העולם, ועם מי שלא - מחייכת ומחליפה כמה מילים. יותר משזה אדם אחר, הסיטואציה השתנתה. סליחה שלא עניתי לך ונגררתי מהסיפור שלך למחשבות על עצמי, אבל היום לא יום פשוט , ואני עוד צריכה לחשוב, ואולי אני אענה לך פה ואולי נמשיך במקום אחר ובגדול: נכון שאולי היה אפשר לעשות משהו אחר, אבל אם הרגיש לך לא נכון אתו, אז כנראה טוב שנסגר. אולי בשביל לפתוח מה שהוא צריך לפתוח, הוא צריך מטפל אחר.

גם אני חושבת כך

שאולי טיפול אחר יתאים יותר. ובכל זאת, יש לי תחושת החמצה.

0 אור 0

New member
תמיד יש תחושת החמצה

כשהטיפול לא נסגר, כשעוד יש לך מה לתת, וכמו שאמרת -צריךללמוד מזה את הלקח ולעבור הלאה

מצער לשמוע...

אני לא יודע מה להגיד לך שיכול לעזור. אצלי דברים "עובדים" אחרת לגמרי. חיבוקים ונשיקות עם חלק מהמטופלים הם עניין שבשגרה ובכלל לא מאתגר את הגבולות שלי. יש לי אפילו זוג נשוי שמגיע אליי כל אחד לחוד פעם בשבוע קבוע כשעם הגבר תמיד יש חיבוק סחבקי כבר בדלת כשהוא נכנס ועם האשה חיבוק, נשיקה וכוס קפה... יש לי מטופל גיי שאם לא יקבל חיבוק ונשיקה מייד כשאני רואה אותו הוא ישאל אותי אם הכל בסדר או אם קרה משהו... אגב, בו ספציפית אני מטפל בעירום מלא כי הוא שונא תחתונים באופן כללי ואני מניח שאני לא צריך לספר לך שכל העניין תמים לחלוטין. אם בכל זאת אני צריך - אז אספר לך שהוא מכיר גם את חברה שלי וגם היא מקבלת ממנו חיבוק ונשיקה בכל מפגש
בקיצור - אצלי הדברים האלה לא מאתגרים את הגבולות. מבחינתי הכל עניין של כוונה. אם הנשיקה שקיבלת מהמטופל שלך היתה תמימה באמת כפי שתיארת - אצלי זה היה עובר לגמרי על סדר היום בלי להתעמק בזה בכלל... אני מבין שאצלך זה אחרת וזה עירער כמה דברים. מה שאני לא מבין זה איך זה גרם לך להתקשר אליו אחרי שעה ולהודיע לו שאת לא יכולה לטפל בו יותר אם זה באמת היה תמים ולא הרגיש כמו משהו שיש בו כוונה קצת פחות תמימה. זה לא קצת פזיז לדעתך? יכול להיות שבכל זאת קיבלת ממנו הרגשה שהעסק לא לגמרי תמים או (ובבקשה אל תכעסי שאני מעלה את זה) שאיפשהו אצלך זה עורר משהו לא לגמרי תמים? אגב, הסיפור הזכיר לי משהו לא לגמרי קשור אבל בכל זאת מרגש... יש לי מטופל אחד שהוא מאוד מאוד סגור ומאוד מסובך עם זה. בחור שקשה לו מאוד עם נשים וכנראה שגם עם גברים בכל מה שקשור להבעת רגש. פעם אחת דיברנו שיחה מאוד עמוקה תוך כדי טיפול והוא התייעץ איתי לגבי איך ואם לדבר עם חבר ותיק שלו על זה שהוא מרגיש שהם הולכים ומתרחקים. אני אמרתי לו מה אני הייתי עושה וכנראה שאיכשהו מה שאמרתי פגע בול ופתר לו איזשהו קונפליקט מאוד קשה בינו לבין עצמו. בעודו עומד בדלת עם התיק על הגב ונפרד ממני הוא ניסה להביע את הוקרת התודה שלו אלי לכמה שעזרתי לו... הבנאדם עומד עם התיק על הגב בפתח של הדלת ומסתבך עם עצמו... מנסה לחפש את המילים להסביר לי איזו אבן הורדתי לו מהלב ולא מוצא... פתאום הוא אומר לי - "אתה יודע מה?"...."עזוב!!" שמט את התיק אל הרצפה ודפק לי חיבוק שכמעט שבר לי את העצמות והרים אותי באויר (הוא איש גדול) וטילטל אותי מצד לצד.... מה אני אגיד לך רביד....? לא את היום הוא עשה לי....את השבוע הוא עשה לי! הזכיר לי טוב טוב למה עזבתי את המחשבים ולמה אני עוסק במה שאני עוסק. שרירים הם שרירים ועם כל הערך שיש לי לעזרה שאני מעניק לאנשים עם כאבי השרירים שלהם - לא בשביל זה אני מטפל... אני מטפל בשביל דברים כאלה! אני אוהב את כל המטופלים שלי (הקבועים, לא המזדמנים) מכל הלב ועם רובם יש לי מערכת יחסים שהיא הרבה מעבר לעיסוי השרירים שלהם. ככה אני וככה אני אוהב את זה. אני מודע לזה שיש לזה לפעמים מחיר (לוא דווקא בנושא גבולות מיניים) אבל אני מוכן לשלם אותו בשביל דברים כאלה. את הגבולות אפשר (מנסיון) לעצב תוך כדי הדרך במידה והם נפרצים. "לפטר" מטופל זה הפתרון הכי קיצוני מבחינתי ואם קורה דבר כזה זה קורה רק אם אני ממש לא מצליח לעצב את הגבולות כי המטופל לא רוצה לשתף פעולה.... מקווה שתצליחי להפיק משהו חיובי מהחוויה שקרתה לך ולגדול ממנה בדיוק לכיוון שאליו את מעוניינת לגדול. שמח מאוד ששיתפת
נחום.

נא לגעת

New member
גבולות של מטופל

אשמח לשתף אותכם גם מהצד השני של המיטה: אני מטפל שאוהב מגע ואוהב לקבל טיפולים. אני מכיר מקרוב את שני צידי המיטה. לא פעם אני קורא כאן על ההיסטריה של פריצת הגבולות ומשהו בי נחמץ. הצורך במגע הוא בסיסי ואנושי וטמון בכולנו. הבטחון העצמי שלנו בזהותנו הוא משענת המאפשרת לנו לגעת ולקבל מגע ללא חשש. כמטופל, אני לא מצפה להרפיות ודומה, אבל כן אצפה לקרבה במגע. קשה לי לסבול שהמטפל נעמד 3 מטר מהמיטה שמא אני אגע לו בקצה של הצ'ופצ'יק (ואני לא שולח ידיים) או שיעטוף אותי באלף שכבות של סדינים וארגיש כמו מומיה. כמטופל בעל נסיון עשיר (מאוד) במגוון מטפלים, אני יודע לזהות מקילומטרים מתי המטפל איתך ומתי הוא לא - המגננות שהוא מפעיל תוך כדי ריחוק פיזי מותירות את הטיפול מרוחק, טכני ולמעשה אינו מצליח ממש לגעת (טענה שאני מרבה להפנות לבוגרי אסכולת רידמן. אופס. פצצה...) בתהליך הטיפול הגוף נמס ונפתח לקבלת המגע. הקבלה רוצה לתת מגע בחזרה - מגע של השענות ובטחון בידיו של המטפל, מגע של הכרת תודה. חיבוק ואפילו נשיקה בסוף טיפול קושרים ביחד את שני הצדדים ועושים מעין סגירה לחוויה ששניהם הרגע עברו. נכון שגילויי החיבה יכולים לנוע למקומות פחות נוחים, אבל לדעתי, מטפל שאינו יודע לקבל מגע בחזרה מחמיץ ואינו מודע באמת לחוויה שעובר המטופל.

0 אור 0

New member
אני חושבת על מה שאתה כותב

ומנסה לחבר את זה לחויות שלי, ולצורת הטיפול של רביד (שחויתי במו גופי) ולא מתחבר לי התיאור של המטפל שמתרחק, הרי דוקא בגלל שהמגע היה כל כך פותח וכל כך מחובר, ולא מנותק, כפי הנראה נוצרה אצל המטופל התחושה הזו של חיבור שלא אפשר לו לראות את הגבול של אי הנוחות של המטפלת. אבל אני רוצה להתייחס ישירות לדברים שאמרת, כי הם דברים שאני מתמודדת אתם יום יום. קודם כל חשוב להבין שלא במקרה מטפלים שומרים מרחק - יש פה שני צדדים: הראשון הוא שמירה על המרחב האישי של המטופל (ובעיקר במקרה של מטופלת ומטפל - חס ושלום שאיזשהו איבר שלא שייך לטיפול יגע בגופה שלא מרצונה), והשני הוא מסר מסויים של אופי הטיפול. גם לסדין יש מטרה שונה לחלוטין ממה שנדמה לך: ראשית מנסים לשמור על צניעותך , אבל גם לשמור על חום בשרירים שעבדנו עליהם זה עתה. בגלל שיוצא לי לעבוד הרבה עם נטוריסטים, גיליתי כמה נוח למטפל לעבוד בלי המגבלה הזו של הזזת הסדין והתעסקות אתו כל הזמן (יש לי אפילו קטע בטיפול שנקרא אפלוראז' פשוט על שם הפסטיבל בו גיליתי איזה כיף זה שאפשר לעבור על כל הגוף בריקוד אחד), ולפעמים אני צריכה להזכיר לעצמי, שאנשים "נורמליים" שמגיעים אלי , מצפים ממני לכבד את המרחב האישי שלהם, לכסות מפה ומשם. אז איפה הבעיה? מדוע בכל זאת כשאתה מגיע למטפל ומכריז שאתה רוצה לשכב עירום ולחות מגע מלא בכל הגוף, רבים מתרחקים ? הנסיון, חביבי, הנסיון. על כל אחד כמוך, או אותם נטוריסטים שאני פוגשת בארועים הפנימיים ויכולה לטפל חופשי וללא חשש, יש 999 מחפשי סיפוק, אשר עצם העובדה שהמטפלת מסכימה לקבל אותם בעירום ו/או לא לכסות ו/או לגעת בבטן ו/או בישבן (מחק את המיותר) משמשת להם כאישור לשליחת ידים , לבקשות נוספות וכו' - ורבאק אני סבתא מדופלמת, יותר מבוגרת מהאמא שלך. אז מה יהיה כשתעמוד שם צעירה חטובה? אז מרבית המטפלות בכלל לא נכנסות לפינה הזאת, ופשוט לא מוותרות על התחתונים ועל הסדין , ועל כל מה שכל כך מפריע לך. ובקשר לסיום הטיפול במגע של הוקרת תודה. אגיד לך את האמת - אפילו שאין לי בעיה לטפל בעירום, אפילו שאני גם אתעלם אם תהיה לך זיקפה ואמשיך לטפל בך, ואפילו שאני מעניקה יחד עם המגע אינסוף של אנרגיות מדהימות למטופלים שלי, ועובדת עם כל הלב, ואוהבת אותך בטיפול. ועם כל זה שעל מיליון גבולות כבר התגברתי, עדין אני חושבת שכגבר, אם תקום עירום בסוף הטיפול, כשאנחנו לבד בחדר, ותיגש לחבק אותי תהיה לי בעיה עם זה. אם זה הורס לך את כל האפקט של הטיפול - צר לי.

yoelnd

New member
נגעים, חיבוקים יצרים ומה שבניהם....

היי במאמר מעניין מחו"ל לפני כמה שנים דנו בנושא והביאו כמה אסכולות כמו האם זמן ונסיון במקצוע משפיע או אישיות ואופי משפיע או האם אתה נשוי או רווק ומחפש את האחת על הדרך.....ההשפעה על המטופל שלנו בכל הקשור לריגוש, חיבוק, נגיעה וכד'. מאמר ממש מאלף, אנסה למצוא ולתרגם את חלקו (לא מבטיח עקב זיכרון חלש - הגיל.... וחוסר זמן). לי כמה מטופלים ומטופלות שהכללים ברורים כמו אין חיבוק ונגיעה וכד' ויש אחרים שאפליו אמרו לי איך אפשר לעבוד במקצוע הזה ולא לעמוד בפיתוי..... (אחת מהן עו"ד!) ומגיעות בנות ישראל עם הרבה סטיות שונות ומגוונות שמחפשות מגע שונה (לא הרפיה) ותאמינו לי אפשר לכתוב על זה ספר מעניין מאוד: אחת צעירה שמבקשת לשכב רק עם "טיטול" ותתחילו להפעיל את הדמיון על האחרות ובחלק אני זורם איתן וחלק מגביל או לא מקבל וסוגר עניין. אפשר לעבוד עם הלב ואפשר לעבוד ליד הלב וביחס לכל מטופל ומטופל ולא להקצין תגובות, מאידך אם נשמע את כל הצרות וניקח ללב אנו נזדקק לטיפולים!

כמוך כמוני

גם אני אוהבת לקבל טיפולים וגם אני אוהבת לחבק ולהתחבק. יחד עם זאת יש לי לפעמים רצונות כמטפלת, ולא תמיד אני רוצה לחבק את המטופל שלי, גם אם הוא מאוד היה רוצה בכך. גם אני מתחת לכסות המטפלת - בת אדם, אישה, עם רגשות ותחושות, וברוך השם שקיבלתי טיפולים מדהימים שהיו חוויה מטלטלת. הטיפול שלי ממש איננו טכני והוא מכיל, אוהב ותומך. אבל הוא עדיין טיפול. ואני יודעת שמשהו עבר למטופל הזה והוא מעבר למילים. עדיין זה טיפול ויכול להיות שזה יתפרש כקור מבחינתך. עבורי אלה הגבולות שחשוב לי לשים כדי לשמור על עצמי.

0 אור 0

New member
אגב ואגב

האמת שחזרתי לענות לך בגלל שאני מאד אוהבת את השם, מזכיר לי את תאטרון נא לגעת ביפו, מקום מדהים ועיני חלפו על המשפט האחרון שלך: והאמת היא שהמטפל תוך כדי הטיפול נמצא כל הזמן בהיזון עם המטופל, הרי המגע שלנו לא רק "משדר" אלא גם "קולט" , כשמטופל מאד נהנה מהמגע שלי, זה מורגש דרך העור והאנרגיות גם כשהוא שוכב על הבטן עם הראש תקוע בתוך החור של המיטה וכאילו אין אינטראקציה - אז יש, וזה גורם לטיפול להיות הרבה יותר קל וזורם (לפחות אצלי).

כמו שכבר כתבתי

גם אצלי יש אהשים שיוצאים, או נכנסים, בחיבוק ויש כאלה שלא. מה גם שיש הבדל בינך כגבר לביני כאישה זו עובדה שאין בכלל מה לדבר. המטופל הזה היה אצלי מספר פעמים עד שהחלטתי על הניתוק, ואולי באמת היה ראוי לדבר עמ"נ שהענין יהיה דו צדדי ולא כהחלטה שלי. מאידך היו עוד כמה עניינים שגרמו לי להרגיש מתגוננת: אתה מכיר את התחושה שמישהו עומד קרוב מדי אלייך, ושהוא נכנס לך ממש לספייס? אז איתו זה היה יותר מפעם אחת. וזה לא היה לי נעים. גם אי ההדדיות הזו, היתה מובהקת: הוא רצה להתקרב ואני לא רציתי. ודי הראתי את זה. אני ממש בסדר עם כל הסיפור, בדיוק זה מה שניסיתי להבהיר, שרק רציתי לשתף ובעיקר על תחושת פיספוס ממקום אחר. אבל אני בטוחה שהיקום ישלח לי מקרים נוספים שדרכם אגדל ואלמד עוד

בשנה החולפת

עבדתי עם נוער במצוקה. כשנכנסתי לשם, המנהלת התעקשה על זה שיש לי בעיה עם גבולות. מה לעשות, נוער, בעיקר נוער קשה, למוד מסגרות וחסר גבולות- צריך את זה. במהלך השנה למדתי איפה שמים את הגבול, ולא פחות חשוב- איך שמים אותו. זה לימד אותי המון על החיים, ועל מערכות היחסים שלי. כבר קרה שקיבלתי חיבוקים, וזה מוזר לפעמים, אבל מראה משהו, מספר עוד קצת על האדם הזועף שנעלם במהלך הטיפול, ועל החיוך והשקט שתפסו את מקומם. בפורום של רפואה משלימה יש דיון על מה קורה כשהמטופל לא מוכן עדיין לשמוע משהו. זה התחיל מדיון על פגיעה מינית בכלל, אבל יש פעמים שמטופל שומע משהו שאנחנו אומרים (או במה שאנחנו אומרים, למרות שלא אמרנו או כיוונו לשם), ובוחר שלא להופיע יותר לטיפולים. אני חושב שהמקום של ללמוד להציב את הגבול של מה שמרגיש לך נכון במקרה הזה, הוא אחד המקומות החשובים. ויכול להיות שמטופל שתגידי לו שאת לא מרגישה עם זה בנוח יבחר שלא לבוא, כי הוא יפגע, כי הוא יקח על עצמו אשמה, כי הוא לא יבין מה את רוצה, או מה הוא עשה לא בסדר. אבל אולי הוא יבין ויקבל, ואולי זה יקח לו קצת זמן... הכל יכול לקרות. העניין הוא שצריך לנסות, בשורה התחתונה- אולי בשביל זה הוא הגיע אליך (מהצד שלך, השיעור שלו כנראה אחר), כדי להתמודד. ואכן, אני סומך על היקום שישלח לך שפע מאלו, עד שתצליחי :) בינתיים אחזיק לך אצבעות

drorsh777

New member
חבל שאי אפשר לעשות פה "לייק"לתגובות

רגשת אותי !! אתה צודק !!

massage4you

New member
זה מה שקורה אחרי שהופכים את...

העיסוי למשהו מנוכר וטכני וכאן אני מאשים את ממקומות ההדרכה שאינם מכינים את המטפלים על מהות היחסים. העיסוי הוא דבר אישי, דבר די אינטימי בין המטפל למטופל, אני לא יכול להגדיר את סוג היחסים אבל יש כאן סוג של קשר מאוד אישי. יש חיבוק בסיום הטיפול אפילו לפעמים חיבוק חם ואוהב וגם נשיקה. אף אחד לא בא למסע התאהבות או לקשר מעבר לכך, אבל כל אדם שונה בתגובתו לאחר הטיפול.

0 אור 0

New member
חובה חיבוק?

אחד הדברים הראשונים והבסיסיים בקשר בין אנשים - בין אם אלו בני זוג, מטפל מטופל או סתם מפגש מקרי בעולם - הוא כבוד לגבולות של האדם שעומד מולך. מהכרות עם הטיפול של רביד, אין דבר שיותר רחוק מנ"משהו מנוכר וטכני" ממה שהיא מעניקה בעיסוי. כך שהשיפוט שלך ממש לא קולע למטרה. אבל אם החיבוק שלך מאיים על גבולות הנוחות שלה מדוע היא חייבת לקבל אותו?

עוז46

New member
גבולות

לא יודע למה, אבל אצלי אין גבולות. ויכול להתחבר , לכל אחד, כמאט. אבל גם לי לפעמים יוצא להיסחף, כך אני רואה את זה. ובטיפול השלישי, כשאני יוצא מהטיפול, שואלת אותי המארחת של הקבוצה, מה קרא? מה היה שם? הכול בסדר? היא בסדר? אתה בסדר? לאחר דקה או שתיים, בערך, כבר יודע את גבולות המטופל, את ניסיונו בטיפולים, פחות או יותר למה הוא הגיע באמת (ולא מה שאמר בתשאולו). פעמים האגו משחק ומשתלט, ואז מראה ביצועים מדהימים, פעמים המאינד מנצח ולפעמים סתם סקרנות כזו, של התחברות , ואז מנסה להגשים את הלמה באמת הגיע. והיא , באה לבחון גבולות. פעם ראשונה במגע של גבר. ולפעמים לאחר תקיפה מינית, ולפעמים לשבור טבו, ולפעמים לא יודע. עד איפה לחדור? לאן להוביל? איך? ותמיד משתקפת ההבאה הזאת, המעורערת, הספקנית, מהורהרת, כשאני יוצא החוצה. נכון או לא נכון, מספיק? מספק (אותי)? מלווה אותי לפרק זמן, לא פתור.

למעלה