שאלה לגבי ניתוח של הבן שלי

שאלה לגבי ניתוח של הבן שלי

בני בן ה-8 אמור להתאשפז לצורך ניתוח בקע. האם צריך לספר לו מה יקרה בניתוח? מתי לספר? איך בכלל מספרים כזה דבר לילד? אודה על העזרה.

לינשופה התוהה שלום רב../images/Emo141.gif

להסביר לילד על ניתוח זו משימה לא פשוטה... אך אפשרית. מבלי שיש לי נתוני רקע על הילד (מידת בגרותו ביחס לגילו, האם סבל מכאבים שקשורים לניתוח וכו'), אנסה להסביר בכמה מילים. בגיל 8, ילדים בדרך כלל כבר מבינים לא מעט, בדרך כלל גם הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. מנסיוננו בבית החולים לילדים דנה, עדיף לתת לילד מידע תואם לגילו ובשפתו לגבי מה הוא הולך לעבור, מאשר "להסתיר" זאת ממנו. ההסתרה הרי אחרי הניתוח תתגלה, והילד ירגיש ש"עבדו עליו" והדבר יהפוך אותך, אמא שלו, ללא אמינה בעיניו. לכן, שבי איתו בבית, כששניכם נינוחים. אפשר תוך כדי שהוא משחק במשהו ואת משחקת איתו. עדיף להתחיל במשהו מוכר לילד כמו "אתה זוכר שכאב לך בבטן..." ומשם להמשיך, בשפה של ילדים: למשל, יש שם פצע שהרופא צריך לרפא, או הרופא ישים פלסטר שלא יכאב, אתה לא תרגיש כי הוא יתן לך שיקוי קסמים ואתה תישן..... בדרך כלל, אם בנך ירצה עוד מידע, הוא פשוט ישאל. אם הוא לא שואל כלום, יתכן והוא אינו מוכן לקלוט עוד מידע לגבי הניתוח כי הוא מאיים מידי. הניסיון לימד אותנו שעדיף לענות בכנות על כל השאלות, אך לא "לנדב" אינפורמציה מיותרת אם הילד לא שואל. אלו הדברים העיקריים, כמובן שיש עוד, כל ילד לגופו. אם יש לך שאלות נוספות, לגבי הניתוח או אחריו, אשמח כמובן לענות. הצלחה רבה בניתוח אלינור, עובדת סוציאלית

למעלה