שלום ד"ר קריב

tzuky1

New member
שלום ד"ר קריב

האם ניתן לאבחן פוליפים ב-CT בפרוטוקול למעי הגס כאשר הינו מודלק מאד (כיבים ובצקת) כתוצאה מקרוהן בדרגה קשה בגדם של המעי הגס לאחר כריתה תת שלמה של המעי הגס?? האם ניתן לאבחן פוליפים בקולונוסקופיה רגילה במעי מודלק מאד?? השאלה באה מתוך דאגה אישית, שכן גדם המעי הגס שנותר לי לאחר הניתוח (בוצע ב-2001 ונותר לי הסיגמואיד והרקטום) הינו מודלק מאד ללא רמסיה כלל בעשור האחרון. כל פעם שעושים לי סיגמואידוסקופיה (אחת לשנה) רואים דלקת קשה, לוקחים ביופסיות ועד היום לא נמצאו ממצאים טרום סרטניים. ורציתי לדעת האם ניתן בכלל לאבחן פוליפ בתוך כל הדלקת שיש במעי?? אני אישית נורא מודאג מזה שהמעי שלי לא מצליח להרפא גם לאחר ניתוח לביצוע לופ-אילאוסטומי (בספט' 2009) שעדיין ישנו וגם תחת טיפול תרופתי ביומירה אחת לשבוע. דבר נוסף, ברשותך, מהם הסיכויים לפתח סרטן מעי גס לאחר זמן כה רב של דלקת (כעשור) שאינה ניתנת לטיפול?? תודה רבה וכל טוב

דלקת

שלום רב סיטי פרוטוקול מעי גס אינו מתאים למעקב של קרוהן של מעי גס ורקטום. המעקב הוא אנדוסקופי (קולונוסקופיה) להסתכלות וביופסיות. ניתן להבדיל בין פוליפים דלקתיים לפוליפים אחרים או ממצאים חשודים אחרים בזמן הקולונוסקופיה, בדרך כלל, אבל לוקחים גם ביופסיות אקראיות. בקרוהן של המעי הגס יש סיכון מוגבר משמעותית לפתח סרטן. קשה לכמת בדיוק את הסיכון, כי לגבי קרוהן יש פחות נתונים מהימנים בהשוואה למחלה המקבילה "קוליטיס כיבית". בקוליטיס כיבית החל מ 10 שנים של מחלה יש סיכוי של כ 1 אחוז לשנה לפתח סרטן מעי גס וזה כאשר כל המעי הגס עדיין קיים. בקרוהן הסיכון לסרטן כנראה דומה לקוליטיס כיבית אך מרבית המעי הגס אצלך כבר לא קיים. לכן קרוב לודאי שהסיכון שלך הוא פחות מאחד אחוז לשנה אבל לאורך זמן זה מצטבר לסיכון משמעותי, לכן אתה צריך להיות במעקב אנדוסקופי מסודר. ד"ר קריב

למעלה