שלום, שאלה לגבי אקנה ורואקוטן

שלום, שאלה לגבי אקנה ורואקוטן

שלום, אני בת 23 עם אקנה שמתבטא בעיקר בציסטות עמוקות יותר ופחות בפצעונים עם ראש מוגלתי. הייתי היום אצל רופאת עור, ומכיוון שהיא שמעה שיש לי את התופעה מאז גיל ההתבגרות היא החליטה מיד לטפל ברואקוטן. עכשיו למען האמת, יש לי אומנם פצעים, אבל אני לא חושבת שזה כ"כ חמור, זה מציק ולא הכי יפה וקיוויתי לקבל משחה או טיפול אנטיביוטי כלשהו אבל רואקוטן קצת גדול עליי. אני גם סטודנטית ולא בא לי שיתחילו לי תופעות לוואי ולרוץ לבדיקות דם וכו'. אז רציתי להתייעץ האם יש כמה תרופות יותר פשוטות לפני נטילת רואקוטן, כי עד עכשיו לא ניסיתי כלום מלבד סבון אסותא ודומיו, ונראה לי קצת קיצוני לפנות ישר לטיפול כזה ממושך. מלבד זאת רציתי לדעת אם באופן עקרוני אפשר ליטול ויטמין A ולהקפיד על תזונה בריאה והדבר יועיל? אשמח לפתרונות, עצות והמלצות. תודה רבה מראש

טיפול באיזוטרטינואין (רואקיוטן, קורטן)

שלום, נתחיל מהסוף :)- לשאלתך לגבי השימוש בתזונה בריאה ו ויטמינים כמובן שכדאי לצרוך תזונה תקינה ... מצד שני כאשר ניסו לתת את הויטמין A הרגיל שיש במזון - לטיפול באקנה ראו שקורה אחת משני דברים : או שלא מצליחים להגיע למינון שעוזר דהיינו נותנים ויטמין A בכמות גדולה מאד - אבל עדיין לא גדולה מספיק כדי שיהיה אפקט מייטיב על ה אקנה או שכן מצליחים להגיע למינון שעוזר לאקנה (משהו שמקביל לאכילה של מאות גזרים ביום) ואז זה אמנם עוזר לאקנה אבל מתקבלות תופעות לוואי קשות שנובעות בעצם מהרעלת ויטמין A. על מנת לפתור את הבעיה הזו המציאו את הנגזרות השונות של ויטמין A - הרטינואידים - שבמינונים שהם ניתנים מייטיבים עם העור בלי לגרום להרעלה. איזו-טרטינואין שהינו החומר הפעיל ברואקיוטן או קורטן התברר כתרופה היעילה ביותר לטיפול באקנה. וזאת משום שהוא עובד בכמה רמות מקבילות של פעילות על כל אחד מהגורמים שמייצרים אקנה למשל הוא מפחית את הפרשת החלב - דבר שייחודי רק לו מבין כל הרטינואידים השונים יש לו גם אפקט אנטי-דלקתי הוא גם משנה לטובה את קצר התרבות תאי העור (אנטי-פרוליפרטיבי) הוא מפחית את עובי שכבת הקרן בעור (זו שגורמת לסתימת נקבוביות העור) ויש לו עוד פעילויות שונות ומשונות שקצרה היריעה מלהרחיב עליהן אבל מה שחשוב שהוא מטפל באקנה בצורה יעילה וקורס טיפולי מלא בו יכול אף להביא לריפוי של אקנה באחוזים ניכרים מהמטופלים. האפקט של הטיפול חורג מטיפול קוסמטי בלבד - הוכח שהטיפול משפר את ההערכה העצמית של המטופלים ומועיל לאינטראקציה החברתית והזוגית שלהם. הדרך הנכונה לקחת אותו : לאחר ארוחה שומנית כדאי לדעת כי האפקט המייטיב יתחיל להיות מורגש רק כעבור כ חודש -חודשיים בשבועות הראשונים לטיפול - יש רושם אף להחמרה זמנית במראה העור. לא צריך להבהל ולהפסיק את הטיפול בו אלא להמשיך - והדבר חולף תוך מספר שבועות. תאורטית יכול להיות שניתן לנסות אצלך טיפול אחר - למשל טיפול אנטביוטי + טיפול מקומי מסוגים שונים אך היות שאיני בודק אותך כרגע לא אוכל לתת תשובה חכמה בהצלחה.

תודה רבה על התשובה המפורטת../images/Emo140.gif

האם היית ממליץ על לוקסיד (ראיתי שהמלצת פה לשואל/ת אחר/ת) בהתחשב בזה שכנראה האקנה שלי לא ממש קשה? זה דורש מרשם אני מניחה... האם מתאים לבקש מהרופא בתור טיפול ראשוני לפני ניסיון הרואקוטן? תודה שוב.

CYSTIC ACNE

היי את בודאי מתכונת לידידי דר טל צאלי שפרט על הלוקסיד לפני ימים אחדים... שוב קשה לענות בלי לראות. זה לא יהיה אחראי מצידי לתת תשובה כך- אבל ככלל בהנחה שאמנם יש לך אקנה ציסטי כפי שציינת - טיפול מקומי (למשל בלוקסיד) אינו מומלץ כטיפול יחיד במצב זה. בהצלחה,

למעלה