שתי שאלות

שתי שאלות

שלום לכולם, רציתי בבקשה לשאול שתי שאלות: אחת, האם כל מי שעושה דיקור סיני גם מאבחן באמצעות הלשון, או שאין בהכרח קשר. והשניה, האם מקובל לעשות שימוש חוזר במחטים אצל אותו מטופל. כלומר, למשל: לדקור באזור הרגליים, ואחרי כמה זמן להוציא את המחטים מהרגליים ולהעביר לידיים. תודה!

ofir tcm

New member
מילה אחת. שני משפטים.

לא. 1.אבחנת דופק היא אכן דרך אחת (יעילה וחשובה בעיני) לאבחון ברפואה סינית. אך יש עוד דרכים רבות וכל מטפל נותן דגשים שונים בקשר לדרכי האבחנה המתאימות/חשובות/רלוונטיות בעיניו. 2. לא נראה לי מקובל ואפילו נשמע לי מיותר (שלא לומר, לעיתים מסוכן) להשתמש פעמיים באותה מחט גם אם זה לאותו מטופל.

tomifu

New member
תשובה שונה...

היי תשובה קצת אחרת... מי שמטפל ברפואה סינית מאבחן עפ"י צורות האיבחון המסורתיות שכוללות לשון, דופק ועוד... לפעמים עפ"י שיקול דעת המטפל יש שימוש או חוסר שימוש באחת מהשיטות אך בעיקרון אלו הן שיטות האיבחון ובהן משתמשים ולכן לשאלתך, כן, מטפל ברפואה סינית אמור להיות בקיא באבחון דרך הלשון כאחת מהדרכים להשגת מידע ואמור לעשות שימוש בשיטת אבחון זאת באופן תדיר. לגבי שאלתך השניה, אין מיחזור של מחטים מטיפול אחד לטיפול אחר ובטח שלא העברת אתה מחט בין מטופל אחד למטופל אחר אך בהחלט ישנם מקרים בהם כאשר מטפל דוקר את אותו המטופל במקום אחד ואז עובר למקום אחר הוא מעביר את אותה המחט למקום השני.... זה תלוי בשיטת הטיפול, לפעמים(ברוב הפעמים) משתמשים במחט אחת לכל נק' אך קיימים סוגי טיפול מסויימים בהם מטפל ידקור נק', יוציא את המחט וידקור נק' אחרת עם אותה המחט ככה שזה בהחלט קיים ונורמלי בהתאם לנסיבות.

ofir tcm

New member
הי תום

אני לחלוטין מסכים שכל מטפל בר,ס צריך להיות בקיא באבחנת הלשון , אולם כפי שציינו שניינו לא כל המטפלים בודקים את הלשון בכל טיפול ואיני רואה בכך בעיה (כמובן כל עוד זה לא פוגע באבחנה). לגבי השאלה השניה, אשמח אם תסביר באיזה שיטות וסוגי טיפול מעבירים מחט מנקודה לנקודה ומה הרציונל לכך? תודה וערב נפלא אופיר

תודה לשניכם וגם אני אשמח לשמוע הסבר

על ענין העברת המחטים. תודה!

מאיר72

New member
לא מדובר על העברה של המחטים

אלא על החלפה, דוקרים נקודה מסוימת מס' דקות אח"כ מוצאים את המחט, זורקים אותה לפח מיוחד (כל אחד והפח שלו) ואח"כ שמים מחט חדשה בנקודה אחרת. לגבי דופק ולשון, כמו שאמר שרלוק: זה אלמנטרי ווטסון, אלמנטרי.

אבל שאלתי על החלפה כי כך היה

המחטים לא נזרקו לשום פח. במו עיני ראיתי איך הם מוצאות מהרגליים (שלי) ומיד מועברות לבטן.

צר לי, אבל עלי זה כן מקובל!../images/Emo13.gif

אני מכירה מטפלים רבים שמעבירים מחטים מנקודה לנקודה ואני לא רואה עם זה שום בעיה. לעיתים [אמנם לא קרובות], גם אני עושה את זה. שירי.

שמעתי מטפל שמכנה את השיטה שבה הוא פועל

בה הוא מעביר מחט ממקום למקום בהתאם לשינויים שהוא רואה בדופק- "שיטת השח-מט". גם אני פועלת כך לעיתים. בדיקור היפני, אנחנו לפעמים דוקרים אזורים, כגון לאורך הטיביה, באופן של הכנסת מחט, הוצאתה והכנסתה בנקודה הבאה וכך הלאה. שירי.

מקובל ביותר.

ראיתי לא מעט מטפלים שעושים את זה. הם סינים וגם יפניים (וגם ישראלים). לשון לא תמיד אבחנתית, ולא תמיד תראה משהו אמיתי בגוף. לפעמים יש כ"כ הרבה מידע ברור שהלשון כבר לא הכרחית לאבחנה. מנסיוני, הלשון עשוייה לתת תמונה מאוד אמיתי ולפעמים היא פשוט לא נותנת כמעט כלום.

tomifu

New member
היי

הייי אופיר... לא דיברתי על חובה לגבי עניין הלשון, קטונתי, כל מטפל ושיטותיו... ציינתי פשוט שזוהי אחת מהדרכים המסורתיות לאיבחון ועקרונית היא בשימוש נפוץ בד"כ. לגבי השאלה השנייה... עד כמה שידוע לי לא מדובר בטיפולים הסטנדרטים המוכרים לנו כיוון שאת אלו מבצעים עם מספר נקודות ומספר מחטים. אך ברפואה הסינית ישנן גישות רבות ומגוונות וחלקן משתמשות בצורה הזו. דוגמא לכך אני יכול לתת בשיטת טיפול שנקראת שיטת הדרקון (וגם כאלה בשם הזה יש מאות) בה דוקרים את נק' הJIA JI (בגב בצמוד לחוליות)... בשיטה זו עוברים מלמעלה עד למטה על צמדי נקודות עם אותן מחטים או מחט אחד פעם מימין ופעם משמאל - מכניסים, מבצעים סטימולציה מהירה ומוציאים לאחר מכן מחדירים לנק' הבאה שיטה נוספת לצורך הדוגמא היא שיטת טיפול מסויימת שיצא לי לראות בה מטפלים בבעיות אורטופדיות ע"י החדרה עמוקה של מחט לתוך המפרק הבעייתי, ביצוע מניפולציה, הוצאה והחדרה של אותה מחט בנק' אחרת באותו המפרק.. אלו הן 2 דוגמאות, אני בטוח שיש המון אחרות..... יש לציין ששיטת הטיפול בארץ בד"כ לא משתמשת בגישות אלו אם כי יתכן ויהיו מטפלים שעובדים לפי השיטה הזו ולכן לדעתי אין לפסול אם מישהו פועל על סמך הידע שלו ולימודיו ונסיונו... בכל מקרה אני רושם זאת לידע כללי כיוון שבד"כ בארץ לא מטפלים כך. הרציונל ממה שהבנתי הוא ביצוע סטימולציה מהירה על הרבה נק' לאורך מסלול מסויים מה שגורם להפעלה חזקה של כל המסלול... מעבר לכך אנסה להתעניין ולעדכן יום טוב

למעלה