תקשורת ללא שפה

interDist

New member
תקשורת ללא שפה

ערן כותב בהודעתו ("הודעת המנהל"):
מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דימיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפטיה עם כולם ולא היה צורך בשפה...​
אני רוצה לספר לכם, שכולנו כבר יודעים לתקשר באמצעות המחשבה. האם לא קרה לכם אי פעם שדיברתם עם מישהו ואז חשבתם לכם משהו בתגובה על דברי החבר שלכם - והוא התאמץ לשמוע ושאל "מה? מה?". אתם יודעים שלא אמרתם דבר, אבל חשבתם אותו. המחשבה היא גם חמרית. כולנו יודעים לתקשר בטלפתיה, וכולנו כבר יודעים את כל התשובות לשאלות הנצחיות. יש לנו את הידע הזה. אבל לא נותנים לנו להשתמש בו - משום שאז נעצור את התפתחותנו. האדם חוזר פעם אחר פעם לאדמה הזאת על מנת להתפתח ולעבור לשלב נוסף, להתקדם למעלה בסולם האבולוציה של הנפש, ולמטרה הזאת פיסות קטנות של ידע ניתנות לנו מדי פעם. אנו צריכים ללמוד להשתמש בהן על מנת להתפתח ולא על מנת להיעצר במקום. לצערנו, בד"כ קורה דווקא הפוך. אני יכול לתת דוגמא אישית: חברה קרובה של המשפחה שלנו היא מקשרת, ניתנו לה יכולות לתקשר עם האלוהים (הכוחות העליונים, היקום - איך שלא תקראו לזה). היא עזרה לאנשים רבים, אבל היא עצמה עצרה את ההתפתחות - ונאמר לה, שאם תמשיך לדשדש במקום - יכולת זו תלקח ממנה. אז אתם רואים - כבר יש לנו את כל היכולות ואת כל הידע. אבל ברגע זה הם יפריעו לכם להתקדם, ובגלל זה אינכם יכולים להשתמש בהם. אולי בפעם הבאה, כשתחזרו לאדמה הזאת, תקבלו שי...

נקודה למחשבה...../images/Emo132.gif

האם כשמשתמשים בשפה שונה התקשורת שונה... האם טלפתיה היא כמו עוד שפה? ומעל לכל, האם כשאנחנו מתקשרים באספרנטו התקשורת שלנו קרובה יותר לרמה העליונה של תקשורת טלפתית?

אסתרילו

New member
למה האספרנטו היא לא "שפה"

בעיניי? "שפה" היא רק פן אחד מתרבות שלמה של הווי שנוצר במקום מסויים. ל"שפה" יש צבעים, ריחות של תבשילים, צלילים וכו´. כל אלה באים מהמקום בו נוצרה. הלימוד ה"אינסטנטי" רק מחזק את הסטטוס של האספרנטו כ"מטבע עובר לסוחר" בדיוק כפי שהוגדרה: שפה של נוסעים. דהיינו אוצר מילים מסויים שניתן להשתמש בו בשעת שוטטות בעולם הגדול, העיקר להסתדר. אבל "שפה" אמיתית בנויה מ: סלנג, תרתי משמע, קיצורים, אימרות כנף, מילים נרדפות ועוד. עם "שפה" אמיתית נולדים. כמובן- אני לא דוברת אספרנטו,ואתם מוזמנים לשכנע אותי אחרת. TAKNU OTI IM ANI TOAA

Allon 8vD

New member
נכון ../images/Emo127.gif ...ולא נכון ../images/Emo128.gif

אכן א-ו נועדה למלא תפקיד שונה משפה לאומית. לכן כשמדברים על סלנג בא-ו, למשל, כמובן שהוא שונה במהותו (כמעט רשמי, משתנה הרבה יותר לאט מסלנג "רגיל", בד"כ כפוף לכללי הדקדוק) אבל קיים. גם סלנג לאומי (מלת הקוד הסודית שלנו ל-"ישראלים"...) וגם בינ"ל (!Ne krokdilu...). בא-ו אפשר לאלתר סלנג בקלות: אם אומר gxisejo, יבינו אותי מייד, על אף שהמלה לא קיימת, ושהרכבתי אותה מקיצור בלתי-רשמי + סיומת. יש בא-ו המון מלים נרדפות, בנוסף לדקויות שמתחרות בכבוד בשפות לאומיות. כמובן שיש בלי-סוף קיצורים (.Gxis,s-ro,UK,UEA,jELI,ktp,k.a...), ויש אימרות, שרבות מהן מתורגמות, אבל מצד שני – איך יתורגם לעברית: .Estigxos paco je la trijxauxda semajno ? סביב א-ו נוצרה תרבות בינלאומית (או אינלאומית), שאכן לא משתלבת היטב עם המטרה המקורית. לכן יש דוברי א-ו רבים (Rauxmistoj) שלא רוצים לאבד את א-ו כשפת קבוצה קטנה מיוחדת.

למה אספרנטו היא שפה לכל דבר!

אסתרילו (המלכה?) מבקשת שיוכיחו לה שהשפה הבינלאומית ESPERANTO היא אכן שפה ולא סתם ניסוי לשוני תיאורטי. ובכן, אפשר לענות לך בספר שלם שיתאר את ההסטוריה של אספרנטו, שימושיה, התרבות שנוצרה סביבה ועוד. אסתפק כאן בכמה נקודות מרכזיות: 1. באספרנטו נוצרה ספרות מגוונת, מכל הסוגים: ספרות יפה- מקורית ומתורגמת, שירה נפלאה, חיבורים מדעיים, ספורי ילדים, דרמות וכו´ ןכו´. כל מה שתרצי, כולל כל הניואנסים הדרושים לאדם הדובר או הכותב, מצויים בלשון זו. 2. אלפי ומאות דוברי אספרנטו מכל העולם (ומכל גזע, דת, מין, גיל....)מבלים ביחד בכנסים שונים ועושים הכל (כולל טיולים, מסיבות, אהבה, הרצאות, דיונים, חוגים, מריבות, "פוליטיקות"...) באספרנטו בלבד. בכינוס כזה שנערך בת"א ביולי 2000 השתתפו 1200 איש ודיברו רק אספרנטו במשך שבוע. אז זו היא שפה, נכון? ועוד איך! 3. יש בעולם מאות משפחות ששפת היום-יום שלהן היא אספרנטו, וההורים (בעיקר בני לאומים שונים שהכירו בכנסים בינלאומיים של אספרנטיסטים והתחתנו אח"כ) מגדלים את הילדים רק באספרנטו, החל מהמילה הראשונה בעריסה ועד קץ הימים ("מן העריסה עד להריסה"...). אגב, את יודעת כמה מרגש היה להגיד לצעירה קרואטית (אז עוד קראו לה "יוגוסלבית"...) בכנס עולמי לצעירים דוברי אספרנטו, בשעה 02.00 בלילה, בעיר בדרום פינלנד(כשהייתי צעיר...) שהיא כל כך יפה? ואז היא הסמיקה וענתה לי באספרנטו בסיסית שאני קצת מגזים... וההמשך לא חשוב כרגע...(אז זו שפה או לא?...) בברכה, יוסי, אספרנטיסט מגיל 16 (היום בגיל הביניים) נמשיך בפעם אחרת...

צדיקים מלאכתם נעשית../images/Emo8.gif

טוב... אז יוסי תודה רבה לך. האמת היא שאני במשך היממה האחרונה תכננתי חזור ותכנן את תגובתי הטובה ביותר, והנה אתה באת ושיכנעת!!! טוב, אז אם כבר השתכנעת אז אני כרגע לא אוסיף עוד משלי, אבל אני בטוח שבשבועות הקרובים אני אומר דברים שאולי גם כן יענו לשאלה שלך או יוסיפו לתשובה של יוסי. אם כן, לגבי איך מתחילים, נדמה לי שיוסי בעצמו פרסם כאן קורס בפורום (מופיע אפילו בלוח המודעות שלנו), כמו כן בטגליינס את יכולה למצוא קורס באינטרנט. חוץ מזה, אם דרושים פרטים נוספים, אני משאיר ליוסי את הכבוד שלכם, ירוק עולה

אספרנטו

אני דובר אספרנטו כמעט 30 שנה והפעם ברצוני להדגיש רק פן אחד שיכול לחזק את הטענה שאכן אספרנטו היא שפה אנושית לכל דבר. קורה לי מדי פעם כשאני מדבר עברית שאיזו מלת יחס או מלת קשר מאספרנטו משתרבבת לתוך המשפט בעברית. דבר אחר: קורה שבמשך שעות, כשאני לבד, אני חושב ישירות באספרנטו ומשוחח עם עצמי באופן טבעי, כאילו אספרנטו היא שפת אמי, למרות שבאופן כרונולוגי(רק) אספרנטו היא השפה החמישית שלי והתחלתי ללמוד אותה בגיל 19. חומר למחשבה. שלום לכולנו, יובל אבני.

Bonvenon../images/Emo65.gif

שלום יובל, וברוך הבא לפורום. Vi estas invitata al nia forumo ופעם הבאה שאתה מבקר, אתה גם מוזמן להשתתף בסקר

פתאום שמתי לב ../images/Emo23.gif

פתאום שמתי לב שמישהו אחר השתכנע ולא את אסתרילו... אז רציתי לדעת מה איתך, האם הספקות עדיין מקננים בליבך? שלכם, ירוק עולה.

אסתרילו

New member
../images/Emo66.gifעל אמת, הלהט של יוסי

שווה את הכל. הצצתי באתר שילמד אספרנטו בקרוב. יש שם שיעור ראשון וזה היה די נחמד. שוכנעתי? עוד לא לגמרי.

למעלה