שאלה לגבי התוכנית

tym10

New member
לא שאלת אותי אך אענה לך את נקודת המבט שלי

אני שומרת כשרות בסיסית. ולא מפריע לי מה אחרים עושים. שכל אחד ינהל את חייו על פי צו מצפונו.
אך כשבא אדם שמאמין שאסור בתכלית האיסור לאכול חלב אחרי בשר ומבשל לשופטים מאכל חלבי בידיעה ש99% שהם אכלו לפני כן מאכל בשרי, הוא בעצם מכשיל אותם במה שבעיניו הוא איסור חמור!!! זה מטיל ספק רציני באמונתו של אותו אדם. זה מראה שהוא מקיים את המצווה רק מהשפה לחוץ.
הפליאה שלי היא לא על ג'קי שכבר ראינו עד כמה היא "חרדית" (הצטלמה בלי כיסוי ראש, מצטלמת בשבת) אלא על ג'וש שהוא תלמיד ישיבה ועל בועז שניסה להתקבל לתוכנית ולא עבר בגלל הסנדוויץ.

.

תודה על התשובה בהחלת העלת נקודות נכןנות...

לפעמים...כשממש רוצים משהו, שוכחים את העקרונות בדרך
..

kriz

New member
מתלבטת לגבי התשובה שלך

גם אני שומרת כשרות.
ויש לי גם כלים נפרדים בבית.

אבל אם יבוא אליי חבר / בן משפחה שלא שומר כשרות. יאכל אצלי ארוחה בשרית ואח"כ ירצה נס קפה - אני לא אמנע את זה ממנו.
אני אמנם לא אציע לו נס קפה אבל אם הוא יבקש - אני לא אמנע ממנו...

אני מסכימה איתך אבל אני מבינה את מה שהכותבת

התכוונה...לפחות אני חושבת שכך :)
מזור לה שמתמודד חרדי הולך לתוכנית כזאת ומופיע בה מכיוון שידוע שהיא לא שומרת כשרות...

זה כמו שאני בתור צמחונית לא הייתי הולכת לתוכנית בה הייתה צריכה לצוד או לדוג (דוגמה קיצונית קצת אבל רציתי להמחיש את הכוונה...

אני לא רציתי לשפוט אף מתמודד שם אבל אני חייבת שגם לי זה היה מוזר עם גקי וגוש...

kriz

New member
לא אומרת שזה לא מוזר

אני בתור אדם שומר כשרות לא הייתי הולכת לתכנית כזאת. ופחות בגלל שהשופטים לא אוכלים כשר אלא יותר בגלל שהכלים לא כשרים.

בהחלט נראה לי מוזר שדתיים הולכים לתוכנית כזאת. לא אומרת שלא.

כמהאפשר

New member
זה שונה, אבל אלו שיקולים אישיים ויש כאן בעד

ונגד.

כאשר זה נוגע לחברים שלך, השיקול שלך הוא אישי. מה גם שלא תכפי את האמונה שלך-על אחר.
נכון, את תעדיפי להציע קינוח או אוכל כשר ותשתדלי שיהיה לאורח טעים, מזין ונוח עם אוכל התואם ומכבד את רוח היהדות והאמונה שלך.
אבל אם האורח מבקש- השאלה העומדת על הפרק היא לא להלבין את פני האורח, לכבד אותו, לתת לו להרגיש הכי נוח, הכי טוב, לשמח אותו כאילו הוא היה כעת בבית.

להבא- אולי תדעי להמנע מהסיטואציה או לדעת להתמודד עמה אחרת, או אם זה אדם קרוב לעשות את השיקולים שלך, אבל כפי הנראה אהבת הזולת וכבוד בסיסי ואנושי הם החשובים כאן. בלי להראות לרגע שמשהו לא נוח, לא מתוך "מצוות אנשים מלומדה", אלא מאהבה כנה, תמימה, אמיתית.

בתכניות כאלו- השיקולים הם אחרים.
מבחינתי, רק אדם עם אמונה חזקה מאוד ומוסר מאוד יציב, ידיעה מי הוא ומה הוא(וכאן דווקא אמנה עוזרת מאוד לשמור על שפיות במצבים כאלו, מפני שהיא מנחה, היא שומרת על קו מסוים, היא מזכירה מי אתה ומה אתה ועוזרת ללכת בקו שלעתים מתערפל מאחורי מסך של לחץ, כסף, רייטינג, כוח. זה ציר מרכזי שמעניק איזון, עוגן וקרקע)- יכול ללכת לשם.
באופן אישי, אני מאוד שמחה שבזמנו עצרו אותי מלעשות את זה.

בתכנית כזו, השיקול דווקא להצטלם וכן לשמור על כשרות יכול להיות דווקא להראות מי אתה, מה אתה. להפריך סטיגמות.
לרצות להגיע ולשמור על העקרונות שלך.
כאשר הולכים ומתייעצים, מקבלים תשובות לשאלות שלא בטוחים בהן מרב וחתימה מההפקה לגבי סעיפים מהותיים שלא נוגדים את הדת- אין בעיה עקרונית עם זה.
בעיניי זו דווקא יכולה להיות מצווה גדולה. נכון, זה מסוכן. אבל מי שהלב שלו נקי- אין לו מה לחשוש.

הבעיה מתחילה כאשר אנשים בעצם נכנעים ללחץ ומתחילים לעשות עיקופים סביב ההלכה.
מתחילים לעשות קיצורי דרך, פרשנויות, הנחות להלכה.
ובעיניי- דווקא כאן להחמיר, למען מראית עין זה הדבר הנכון.

מפני שאם הולכים לתכנית כזו- זה קצת כמו להביט במראה בטסט נהיגה. אתה לא יכול להעיף מבט,אתה צריך להסתכל ושיראו שאתה מסתכל. כי כן, יש עליך אחריות. כי בוחנים אותך כרגע.
לא מפני שאתה חייב דין וחשבון לאנשים שהם בשר ודם, אלא מפני שזו מצווה, שאנשים יביט עליך ויאמרו- זו יהדות! ככה אני רוצה להיות! תראו איזה בן אדם הוא!"
אז בתכניות כאלו, אם אתה הולך לתכנית- תעשה את הדברים עד הסוף. תמנע ממשימה, אם צריך. תשאל, תוודא, תבדוק כמה פעמים.

כמו שאומרים על השבת- תשמור על השבת- והיא תשמור עליך.
כך גם כאן- תשמור על המצוות, והן תשמורנה עליך.

kriz

New member
תודה על התגובה המפורטת

מסכימה איתך שמדובר בדברים שונים אם זה בביתי הפרטי או בתוכנית.

מסכימה עם רוב הדברים שכתבת.

קצת פחות עם שתי השורות האחרונות....

כמהאפשר

New member
הכוונה בשתי האחרונות:)

ובבקשה, כמובן:)
היא פשט להשאר נאמנים לערכים שלנו.

ובמקרה של הדת- לדרך שלנו. הקב"ה כבר ידאג לשאר.
ז"א יש לך דרך מאד פשוטה, עם הראות פשוטות וברורות, מדויקות וברורות. לא תמיד פשט להבין כיצד ליישם אותן-בייחוד אם בוחרים ללכת לתכניות כאלו. אבל ההוראות לא נזילות.

אם זה אומר לומר לא למשימה? אז לומר לא.
לא לשבור את הראש במניפולציות מה ואיך. ללכת ישר.
הדברים כבר יסתדרו בהמשך. פשוט לעבוד קשה במה בפיזי, לעבוד נכון בעבודה הרוחנית- ולהאמין.

איש באמונתו יחיה

שלום
הפרדת בשר וחלב מכניסה טריז להרבה תבשילים המבוססים על כך: קנלוני, לזניה, פיצה פפרוני/בולונז, ועוד.
הבעיה עם זה לא ביהדות או באמונה.
הבעיה עם זה במטבח, מבחינה בריאותית!
מאחר ורוב הארוחות העיקריות (וזה כולל ארוחות חג) הן בשריות, כל מה שקינוח או "חלבי" חייב להיות פרווה.
ושם השומן טראנס וחומרים לא טובים לבריאות חוגגים!
קולסטרול, לחץ דם גבוהה וסתם רעלנים בשפע. כשר? כן. בריא? לא!
גם בצירופים בסיסיים של מטבח צרפתי למשל, אי אפשר ע"פ היהדות להגיש מרק בצל עם ארוחה בשרית. כי המרק בצל חלבי!
וחבל.

כמהאפשר

New member
מסכימה לחלוטין.

האמת היא שבהתחלה כן ניסיתי לגונן על האנשים שיצאו נגד הדתיים בכל מיני תכניות כאלו ואחרות,
שאלתי כמה רבנים, חברות,
ניסיתי למצוא צידוקים וצרם לי מאוד שמעצם כמה אנשים שעושים דברים כאלו-
החברה הדתית מקבלת שם ותדמית כזו.

אבל בסופו של יום, זה בעיניי חילול ה' הכי גדול שיכול להיות.
ההבדל בין זה לבין הצמחונות/טבעונות היא לא באידיאלים או מהות שהיא חשובה יותר א פחות,
אלא שכאן ישנם חוקים ברורים שהם לא נקבעים ע"י בני אדם, שכל אחד באמת יכול לסגל לעצמו איזשהו אורח חיים שהוא בוחר.
כאשר אתה שם על עצמך לבוש מסוים(במקרה של ג'קי- כיפה שחורה), אתה מייצג חברה, ובימנו אתה מייצג גם את שאר הדתיים.
כאשר עקיבא וענהאל, לדוגמא, היו במירוץ למליון, תרצו או לא תרצו הם ייצגו את החברה הדתית.
וכאשר אדם מגיע לתכנית ומזכיר את שם ה' א מדבר על כשרות או שם כיפה-
ואז מתנהג בצורה שהיא לחלוטין לא מוסרית או מגדף או מצטלם בשבת. או לא שומר שמירת עיניים-
זה שם כתם.

כל אחד אחראי לעצמו ובוחר לעצמו דרך מסוימת, אבל כאשר אדם מצהיר בפומבי שהוא X-
הוא מצויג תחת אותה ההגדרה. ואנשים בחברה המשתייכים לאותה קבוצה או קהילה נשפטים על מעשים שאותו אדם עושה, מפני שהוא מהווה איזושהי דוגמא, איזושהי נציגות.
כך שכן, זה חילול ה' הכי נוראי שיכול להיות, בעיניי.

Bogen2

New member
ידוע שמאסטר שף מחללת את גוויותיהם של בעה"ח...

ללא כל סנטימטים.....לאנשים מצפוניים ומוסריים שאינם צורכים מהחי למשל, אין מה לחפש שם .
איזה מזל שיש בערוצים מקבילים תכניות איכותיות יותר לצפות בהן...

ALIsuperstar

New member
הייתה התנגשות

ולכן היה תדתי הזה שהוא רב... שהתעקש לא לערבב... זו תכנית חופשייה כזו ולכן מבשלים הכל מהכל... מה שכן אין משימות מיוחדות שדורשות עירבוב... זו בעיקר בעיה של המשתתפים, ולהגביל אותם זו גם בעיה.

kriz

New member
אני חוזרת ומבקשת

לשמור על תרבות הדיון

כל אחד רשאי להביע את עמדתו ודעתו, אך יש דרך להביע אותן.

אני לא רוצה למחוק תגובות אבל אם אראה שהדיון ממשיך לגלוש ולהעליב גולשים אחרים אני אמחק את השרשור כולו, וחבל.

ערב נעים לכולם

השאלה מה הם ה"דתיים"

יש אנשים שמצהירים שהם משתדלים לקים תורה ומצוות. הבעיה,שלפעמים אנשים מתפשרים בנוגע לאמונה שלהם כדי לא להפסיד משהו, לכאורא.
למשל :אדם יודע שעליו לתת צדקה ולא נותן כי רוצה שישאר לו עוד.
אדם יודע שיש בעית כשרות אבל הרצון להשוויץ ביכולת הבישול שלו - עולה על הכל.
כמו שכבר כתבו : לא היתה משימה שחייבה לבשל לא כשר (ב"משחקי השף" למשל אין סיכוי שדתי אמיתי ישתתף...).
וניתן להכשירכלים ולרכוש/לבקש מערת כלים אישית.
אבל יש בעיה להגיש חלבי לאחר בשרי.
וכיון שאני אוכלת רקבשר חלק : אז יש בעיה להשתמש גם בבשר הטרי שמוצע להם שם.

לא מסכים לדעתך

שלום
תוכנית מאסטר שף, כמו כל התכנים העולים על מסכי המרקע בערוצים השונים (למעט ערוצי חרדים/דת) אמורים לפנות לקהל הרחב.
זה כולל את כולם.
מי שלא מתאים לו שלא יראה.
הדרת ה-"לא כשר" כדין הדרת נשים בקהל ובציבור וכל הדרה אחרת.
מחר יצנזרו קטעי אוכל בערוצי הסרטים כי הגויים בסרט אוכלים "לא כשר".
וכך, נדרים עד התחתית.
יחסמו את טוויטר, יקימו משמרות צניעות, ומי שיענש יזכה במלקות או ירגמו אותו באבנים בכיכר העיר כמו בימי התנ"ך.
אני מעדיף שתוודאי שהשלט שלך יודע להעביר תנות או לכבות את המסך, אם דבר אוכל טמא עולה עליו.
מאשר שכל הציבור יקבל תכנים מסוננים, מצונזרים ומאוד דתיים.

tym10

New member
אתה צודק

בד"כ אני לא מסכימה אתך בכלל.
כאן אתה אומר דברים נכונים.

תודה לך

שלום
לשמחתי לא אמרתי משהו שונה, רק אמרתי בעדינות יתרה.
ואפילו הרב שלי בארץ ואני אמור לפגוש אותו השבוע.
אני מתכוון להעלות בפניו את הסוגיה ולבקש את דעתו.

למעלה