שאלה לגבי התוכנית

עמיר75

New member
אתה באמת מלא בשנאה

בכלל שמת לב לנושא הדיון? מישהו בא בטענות על כך שמציגים אוכל לא כשר? בסה"כ שאלו איך הדתיים מסתדרים עם חוסר הכשרות של התוכנית, אבל אתה כנראה שונא חרדים קיצוני שבאופן אינסטינקטיבי חייב לצאת נגד הדתיים בכל הזדמנות.
ואגב, אני אתאיסט, אוכל חזירים, מעולם לא צמתי ביום כיפור, רוצה מאד את הפרדת הדת מהמדינה, לא אוהב את הדת, אבל גם אני לא מבין למה יש בך כל כך הרבה שנאה

tym10

New member
אם כבר פרזיטים

אלו חברי הכנסת והשרים
חברת החשמל והנמלים
חיים על חשבון כולם ולא עובדים בכלל.

בדיחה כשרה בנושא

שלום
איש אחד הגיע לבניין משרד הפנים בשישי בבוקר.
מקדם את פניו השומר.
האיש שמופתע לראות את המשרד סגור שואל:
הם לא עובדים היום?
עונה השומר:
הם לא עובדים כל השבוע. היום הם גם לא באו לעבודה!

אני עכשיו בקטע מסריח עם הביטוח לאומי.
מאז סוף שנה שעברה הם יושבים לי על הצוואר בכל מיני דרישות לתשלומים, שהגיעו לסך של 12,800 ש"ח.
אחרי מכתב נזיפה הם התעוררו וגילו לי שזו טעות, הכל בוטל והם חייבים לי (יש לי אצלם בחשבון זכות!) של 249 ש"ח.
ואני חושש שזה לא נגמר. כל חודש יש להם מכתב מעניין.
לגילוי נאות: אני שכיר, בעבודה קבועה משלם מיסים כחוק וזה כולל את הביטוח הלאומי כמובן.
נדמה שיש שם כמה חברה משועממים שלא יגעים מלהטריד אזרחים על לא עוול בכפם.

כמהאפשר

New member
חבל שאתה כל כך מלא שנאה, קבעונות ודיעות

קדומות.
אין לי מושג מהיכן אתה שואף את הנתונים והידע שלך, האם יש לך הכרות אישית עם החברה?
ועוד יותר חבל(בשבילך והסביבה שאתה חי בה, בעיקר)- שיש אנשים שאומרים "אההה, זה בכלל לא אני. כולם עושים את זה- אני רק כמו כולם".

אני רק שמחה שהחברה שאני בוחרת בה, מדי יום ביומו, היא אכן חברה דתית, ערכית הרבה יותר מזה ומוסרית הרבה יותר מזה.
אגב, מהאנשים שהכרתי- אחוזי החרדים שלא עובדים אפסיים, לא קיימים.
והחילוניים שלא עובדים- לא.
אחוזי החרדים השונאים, קיצוניים והלא מקבלים את האחר- לא קיימים.
והחילוניים השטופי שנאה- גבוהים למדיי.

חבל. רק אומר שהתקשורת עובדת והאנשים החיים בתרבות של תקשורת משועבדים וכפופים לה, ללא כל חשיבה עצמאית משלהם.

gute 1

New member
אני מסכים ונגד השנאה אבל תדייקי

אני לא יודע איפה את מסתובבת, אבל אני מכיר אישית הרבה חרדים שלא עובדים חוקית. למה הכוונה? הם עובדים בשחור כי אסור להם ע"פ החוק. לכל 90,000 תלמידי הישיבה החרדים שמקבלים קיצבה אסור לעבוד. אז או שאת לא מכירה תלמידי ישיבה שמקבלים קיצבה, או שהם עובדים שחור וזה יותר גרוע. בכל מקרה ע"פ החק הם קיימים ולכן זה שאת לא מכירה אותם לא אומר שהם לא קיימים.

כמהאפשר

New member
כן ולא.

מה גם, שאל תשכח שרבים ממקורות המימון בקהילות חרדיות מסוימות הם מקורות חוץ-
תרומות מהארץ ומחו"ל וכיו"ב.

לא, אני לא מכירה אנשים רבים המקבלים קצבה.
עם זאת אני מכירה אנשים שבחרו לא לשרת. יש לי זוג חברים כזה, דתי. כל השאר למדו ושרתו או פשוט שרתו/עשו שרות לאומי או התחתנו מוקדם.
ואני מכירה לא מעט חילוניים שלא עשו לא צבא ולא שרות, חלקן בחורות וחלקם גברים.

כמובן שיש אנשים- חילוניים ודתיים שעובדים או משלימים פרנסה בצורה לא חוקית.
לא אלו מוסריים ולא אלו. ההבדל הוא שחילוניים- לא מייצגים או נאמנים לשום מוסר מלבד של עצמם, והחוקים שהם נאמנים אליהם הם אלו שהם קובעים לעצמם.
החוקים שלי הם החוקים של הנפש שלי, אבל גם אלו שאני נאמנה להם על פי התורה. אדם שמרמה או עובד בצורה לא חוקית- לא נאמן לחוקי המוסר על פיהם מנחה אותנו לחיות התורה. זה בדיוק אותו חילול ה' שכתבנו עליו קודם.

לגבי היכן אני מסתובבת-
זה היופי, אולי, והדילמה בלבחור לעצמנו רב וחברה שמעלה אותנו, עושה אותנו אנשים טובים ומוסריים יותר ומשתמשת לנו דוגמא-
רוחנית, התנהגותית, מבחינת התבטאות(שכאן יש לי הרבה מה ללמוד) ומכל בחינה אפשרית במקום לעשות את ההיפך..

gute 1

New member
אין לי כוונה לפתוח דיון נגד חרדים, רק לגבי...

רק לגבי העובדות, כמה חרדים מקבלים קצבה זה מספר ידוע, ואי אפשר להגיד שזה לא הרבה. כמה חילונים יש שלא התגייסו? אני לא יודע אבל אמעריך שיותר מהחרדים שלא מתגייסים. באחוזים כמובן הרבה פחות. אני מעריך שכ 80% מהחברה החרדית לא מתגייסת, לעומת כ80% מהחילונים + דתיים (כיפה סרוגה) שכן מתגייסים
אני יכול להבין את מי שמכליל, למרות שצריך להיזהר בהכללות.
אני גם לא יודע לאיזה סוג חרדים את משתייכת, ויש הרבה. וגם ידוע שיותר מ3,500 חרדים מתגייסים כל שנה, והמספרים רק עולים.

נראה לי שכבר גלשתי לדיון עמוק למרות הכותרת, אז אני גם אוסיף שאני לא חושב שצריך לכפות גיוס על החרדים ושלימוד תורה בעם ישראל הוא חשוב, אבל מי שלא רוצה להתגייס ורוצה להמשיך ללמוד, שימשיך לא על חשבוננו. להגביל את מספר הקיצבאות ללומדי הישיבות לפחות מ 10,000 ואם רוצים להחמיר (שאני חושב שצריך לעשות בהדרגה) אז גם לשלול קיצבאות ביטוח לאומי ממי שלא רצה להתגייס תוך מספר שנים. אני לא רואה סיבה לא לאפשר לדחות את הגיוס (או ההחלטה) ל4-5 שנים כמו בעתודה.

מי שחושב שאפשר לעשות את זה בשיטת זבנג וגמרנו טועה. זה תהליך שצריך לבוא משני הצדדים, של החילונים לקבל את החרדים, ולהפסיק עם אמירות כמו שהיו למעלה, ושל החרדים להגיע לאחוזי שירות קרובים לאלו של שאר העם.

אנחנו עם אחד, ואין לנו ארץ אחרת

הבעיה אגב היא לא רק של החרדים. ברור שיהיה יקר כאן אם יותר מ35% מהאנשים במדינה מקבלים קיצבה מביטוח לאומי. כל אחד למעשה עובד בשביל 2 אנשים. אמנם כל מקרה לגופו, אבל כאן מתחבאת הפרזיטיות שהתכוונו אליה. וזה לוא דוקא חרדים, אלא של כל מי שעובד בשחור ומי שלוקח קיצבאות שלא לצורך.

כמהאפשר

New member
זה דיון ארוך ולא לכאן,

אבל היופי הוא ביכולת הדיון:)

זה באמת לא לכאן,
רק אכתוב למען הגילוי הנאות שאני כבר לא חרדית.
זו החברה שגדלתי בה וכל הסביבה הכי קרובה שלי חרדים. נחשפתי לסביבה סרוגה, חרדית וחילונית.

בקצב שזה הולך בו היום-
זו תהום שנפערת שאין דרך לגשר עליה. וזה לא עניין של דת, בכלל.
זה עניין נטו של אנושיות. של אטימות, קבלה, פתיחות, חמלה.
כל עוד אנשים ימשיכו לשנוא- אני רק מרחמת עליהם, על הילדים שלהם ועל מה שיהיה כאן לא רחוק מהיום.

אומרים, אגב, שהמשיח לא מגיע מפני שכאשר הוא יגיע אנשים יגידו לו שהוא לא המשיח,
מפני שהם יגידו "אתה לא המשיח, עם כיפה סרוגה"
"אתה לא המשיח, אתה בלי גרביון"
אתה ככה ואתה ככה ואתה ככה..

tym10

New member
אתצודקת לגבי השנאה

לגבי המשיח אומרים שכל אחד יראה בו אחד משלהם.
הספרדים יראו בו ספרדי, האשכנזים אשכנזי, החרדים וכל התפלגויותיהם... הכיפות הסרוגות וכולי וכולי כל אחד ירגיש שהוא שייך למגזר שלו.
ואני ממש מקווה שהמשיח לא ילבש גרביון!

כמהאפשר

New member
למה.. :)

אוי, הייתה לי חברה בחטיבה שהדילמה הגדולה שלה הייתה האם ללבוש גרביונים כחולים או שחורים לביה"ס:) (כחולים היו אסורים, מטעמי צניעות)
הדילמות שהיו לנו אז.

התכוונתי, כמובן, לגרביונים של גברים:)

אני רק מקווה שאייל שני הוא לא המשיח.

עמיר75

New member
צודקת לגבי השנאה של מיכאל, טועה לגבי הנתונים

אני מסכים איתך שהכתיבה של מיכאל מלאה בשנאת חינם, אבל הדברים שאת כותבת פשוט לא נכונים ונגועים בדיוק באותו נגע של שנאת חינם (וכן, להתנשא מעלינו זו שנאת חינם)
עובדתית, בקרב החרדים 40-50% מהגברים בגילאי 24-65 עובדים לעומת 80-85% בקרב החילונים. אז לומר "אחוזי החרדים שלא עובדים אפסיים, לא קיימים" זו פשוט טעות גסה. כנ"ל לגבי "אחוזי החרדים השונאים, קיצוניים והלא מקבלים את האחר- לא קיימים."
יכול להיות שכך הם החרדים שאת מכירה, אני יודע שכך הם החרדים שאני מכיר, אבל להכליל מהמכרים החרדים שלך ומהמכרים החרדים שלי על כלל החרדים, זו שטות, מהסיבה הפשוטה שהחרדים שאת ואני מכירים הם כנראה מאלה שמסתובבים בחברה המעורבת ועובדים בה, ולא תלמיד הישיבה מתולדות אהרון או חסיד גור ממאה שערים.
את יודעת, זריקות האבנים בכביש בר אילן, השלכת החיתולים בממילא, משמרות הצניעות בערים החרדיות ושאר הרעות החולות מעידות שכן קיימת שנאה כלפי החילונים בקרב לא מעט חרדים.

כמהאפשר

New member
לא לא!

אם תשים לב, כתבתי על אנשים ש*אני מכירה* והלנתי בדיוק על ההכללה שהאדון עושה לגבי *כולם*,
על כן התרעמתי ושאלתי מהיכן ההכרות והאם ישנה הכרות אישית?

לא הכללתי, לא כתבתי שיש כלל-
אף לא בחברה דתית, חילונית, נשית, גברית, מרוקאית, יהודית, ערבית וכיו"ב.

כל חברה מורכבת מכל כך הרבה קהילות, חברות ובעיקר אינדיווידואלים.
אנחנו נחשפים לבני אדם, במהלך חיינו ובהמשך- בוחרים ממי לקחת ומה.
בוחרים מה לאמץ לעצמנו.
ועם הזמן גם זוכים להבנה שיש לנו היכולת לעצור ולהבין שמשהו לא נכון בנקודה בה אנחנו נמצאים בחיינו. שמשהו לא מרגיש נכון או בסדר או שלם- ואנחנו עוצרים, מביטים, עושים חשבון נפש. שינוי.
מבינים שזה לא מסלול מוכתב מראש או שאין לנו שליטה עליו- אלא בחירה, זה בידיים שלנו, זו עבודה ועבודה עם תמורה.

לרגע לא כתבתי מי יותר טוב או פחות טוב.
כתבתי שהחברה בה *אני* חיה מוסרית וערכית יותר מהדברים שאני קוראת בהודעה ובדברים הספציפיים הללו ובכנות?
כן, לעתים אני קוראת או רואה דברים ואומרת לעצמי "ברוך ה', ברוך ה'.."

לא כי מישהו יותר טוב, אלא פשט מפני שזכיתי. מפני שזכיתי, התברכתי לנתב את הדרך בין הטיפות בעולמנו. וזה דבר לא פשוט, מדי רגע ברגע- זה דבר כל כך לא פשוט.
לכל אחד, לכל אדם.

kriz

New member
איש באמונתו יחיה...

אני לא מסכימה עם מה שכתבת.

מצד אחד רשמת שמי שמקפיד בקיום מצוות שיהנה.
מצד שני כתבת בצורה די בוטה ולא נעימה.

כמה מילים על אמונה

שלום
נאמר שאמונה זו בחירה.
אך רוב המאמינים נולדו להורים מאמינים וגדלו לבתים של מאמינים, והמשיכו בדרכם. וכנ"ל החילוניים.
אז הם לא בחרו כלום.
אני בחרתי. נולדתי למשפחה חילונית וחזרתי בתשובה
. ממש כך. גם חייתי פרק זמן מהותי (יותר משנה) באורח חיים כזה.
ואז בחרתי!
בחרתי להאמין אך לא להיות "דתי". אני אוכל הכל ולא שומר...אם כי מקפיד מאוד על דברים שבין אדם לחברו וכו'.
אכן אברך שיהנו כולם.
מה שקצת מפריע לי, זה החוצפה!
הרי אני לא נכנס לצלחת של החרדי. אז למה הוא נכנס לצלחת שלי?

tym10

New member
אתה פתחת את הצלחת שלך לפני כולם

ציטוט
"קוויאר (אמיתי מדג החידקן), שמפניה צרפתית, פירות ים, או אפילו חביתה עם ביקון, צלעות ועוד...הם כולם מעדן."
מישהו נכנס לך לשם?
בתיאבון לך!

נסחפת

שלום
לא, אין בידי למלא את הצלחת בקוויאר (בלוגה שחור = 10,000$ לק"ג) או במפניה צרפתית (דון פריניון ב-500$+ לבקבוק).
נתתי רק כדוגמא שיש מעדנים, הנחשבים כך בעולם כולו, ואין לי בעיה איתם.
ההבדל גדול.
אם כי, אשמח להכיל בצלחת שלי את המוצרים שהוזכרו. הן בשל טעמם, והן מפני שזה מקנה יכולות כלכליות.

כמהאפשר

New member
ד"א,

כשם שאדם דתי הנכנס לעולם של חול לא יכול באמת להכיל אותו בפרק זמן קצר,
כך אין אפשרות להכיל את עולם הנפש, העומק ועולם התורה בפרק זמן קצר.

וחבל שלא לקחת משם את הטוב.

לקחתי גם לקחתי

שלום
הייתי שם:
וחזרתי. והיתי תקופה של יותר משנה.
לקחתי גם לקחתי את כל מה שרציתי ומצאתי לי לטוב, ולא לקחתי את מה שחשבתי שאינו מתאים לי.
בנוגע להחלה:
חרדי (יש דרגות שונות ומרובות והמנעד רחב) לא יראה לילדיו תמונות של חיות לא כשרות!
לא ישמיע באזניו מוזיקה שאינה חרדית של עדה וסגנון מסויימים בלבד!
באופן מחריד החרדי ימנע כל דרך לחשוף את ילידיו לעולם האמיתי: רדיו, TV וכו'. כמובן שגם בסלולארי יש לחרדים ומה לא?
אז רמת החשיפה ויכולת ההחלה הם בעיקר בכמות המידע שנחסכה מהם, והם נחשפים לה פתאום.
ברמת עולם הנפש, ספר לי. אם תדע את הסיפור לא תאמין. ולזה צריך "הרבה" תעצומות נפש לעבור בתבערה הזו 3 שנים ולא להסיר את החיוך מהפנים.
אז רק לידיעה, יש לי מעולם הנפש בשפע.

למעלה