שאלה לגבי התוכנית

כמהאפשר

New member
אני לא מושלמת:) אפילו רחוקה מכך.

אני לא יודעת, למען האמת.
אני חושבת שבעיקר מפני שהיא "מייצגת" את העדה באופן מאוד לא ייצוגי.
לא את אתיופיה ולא את יהודי אתיופיה.
כך אני מרגישה, זו ההרגשה האישית *שלי*!, יש להדגיש.

lionnet

New member
אבל מי קבע שהיא מהעדה?

ומי קבע שהיא מייצגת מישהו? למה משתתפים בתכניות ריאליטי לא יכולים להיות סתם אנשים פרטיים שמייצגים את עצמם בלבד?
ולמה אם היא מדברת על הלנט זה אומר שהיא נוצרייה, אי אפשר סתם להיות מעורה במקום בו אתה חי?
ומזה העניין הזה עם האדיקות של העדה? אני מכירה כמה וכמה אתיופים לא אדוקים ולא דתיים – שלא לדבר על אחת, רחמנא ליצלן, שנשואה לאשכנזי. אז מה? אין להם זכות קיום? אסור להם לצאת מהבית כדי לא לבלבל את הסטיגמות והתוויות הציבוריות?
יש כל מיני אנשים וזה בסדר להיות מי שאתה. אנחנו אינדיבידואלים, לא שלוחות של עדות או קהילות.

חוטהשני

New member
לגבי הלנט... לדעתי זה לא מושג ששגור במי שלא מכיר את העולם הנוצרי...
אני אישית מכירה את המושג רק בגלל שקראתי ספר קריאה ('ירושת בולין') שתיאר את תקופת הצום ודי התעניינתי על מה הם דיברו... (לדעתי רוב האנשים לא עושים 'מחקרים' כמוני בעקבות ספרי קריאה...)

כמו כן, ידוע לי שהיהודים האתיופיים מאד התרחקו מהעולם הזה ולדעתי אם כן היתה מהעדה (לא שזה אכפת לי...) היא לא היתה מזכירה את זה בתוכנית...

lionnet

New member
אם את חיה לצד אנשים שמקיימים מנהגים

אז את מכירה אותם.

כמהאפשר

New member
מה ז"א מי קבע שהיא מהעדה?

היא מהעדה, כשם שאתה מהגברים.
לייצג את עצמנו- כן.
מה הקשר לנישואים לאשכנזים?
ומה הקשר ללהיות דתיים?

lionnet

New member
אז זהו, שאני דווקא מהנשים

אם היא נוצרייה, כמו שאתן חושבות, אז היא לא מהעדה.
ואם היא יהודייה ולא בא לה להיות מהעדה - אז היא לא. רק היא מחליטה לאן היא מעוניינת להשתייך.
ואם בא לה להיות מהעדה ולא לשמור כשרות - גם טוב.
בכל מקרה, למיטב ידיעתי, לא נעשו בחירות בעדה האתיופית לנציגות במאסטר שף. היא באה כאדם פרטי והיא לא מייצגת אף אחד חוץ מעצמה.
מה הקשר לדת ואשכנזים? - את מתלוננת שהיא לא מייצגת את העדה כהלכה, לא שומרת על חוקי כשרות וחושדת בה ב"נוצריות" בשל כך
- לא שאני מבינה עדיין מה רע בלהיות נוצרי-
במציאות לא כל האתיופים דתיים, לא כולם אדוקים ולא כולם מעוניינים להסתגר בתוך ה'עדה'. זה לא הופך אותם לפחות יהודים או פחות ממוצא אתיופי או לאנשים שלא צריכים להראות בציבור מחשש שלא ייצגו את העדה טוב.
אנשים לא צריכים להתנהג לפי הסטיגמות שמישהו קבע שמתאימות להם.
וזה לא סרקזם ובטח לא תוקפנות. סתם שעשוע. הקביעה מהו "חבר עדה תקני" מוזרה בעיני.

כמהאפשר

New member
את ממש לא הבנת את מה שכתבתי:)

זאת אומרת, דבר ממה שכתבת לא קשור לדבריי, כמעט קיצונית הפוך לכוונתי ליתר דיוק.

כמהאפשר

New member
טוב, ננסה לעשות סדר בבלגן.

ראיתי שאת אישה רק אח"כ, אגב. אבל הבנת את הרעיון.

אם היא אתיפית- היא אתיופית. אם היא נצרייה- היא נצרייה. אין כאן "מי קבע"- זו עובדה.
כל שאר הדברים של כשרות, אשכנזים("רחמנא ליצלן"- לא סרקאזם?)- מה הקשר? מי קבע שנצרים זה לא בסדר? מי אמר משהו על אשכנזים, כשרות וכו'?
אמרתי שאני מתלוננת? מדוע המילים של "חשדנות"?
תראי, אני באמת לא יכולה להיות אחראית על הדרך בה את רואה את הדברים- אבל זה שלך. זה לא קשור אליי או לדברים שאני כתבתי.
"במציאות לא כל האתיופים דתיים, לא כולם אדוקים ולא כולם מעוניינים להסתגר בתוך ה'עדה'"- שוב, אין כל קשר למה שאני כתבתי. מי כתב את זה?
מי כתב שזה הופך מישהו יותר או פחות יהודי, מי דיבר על זה בכלל?
מי דיבר על תקניות?

lionnet

New member
אז תסבירי

איך אפשר להבין אחרת?

"מפריעה לי מסרט, על תקן ה"אתיופית"- שלא מייצגת לחלוטין את העדה בעיניי. שמערבבת בשר וחלב ומבשלת טרף. וכבר אמרנו שהיא לא יהודיה בכלל. כן, מפריע לי. מאוד."
"דווקא בגלל האדיקות של העדה, קשה לי עם זה."
"אני חושבת שבעיקר מפני שהיא "מייצגת" את העדה באופן מאוד לא ייצוגי"

לפעמים הגבול בין סרקזם לצחוק ידידותי מתבטא בטון הדיבור. לא תמיד הוא עובר בכתב.

כמהאפשר

New member
מקובל:)

אני אוהבת את הנחישות, אגב. בעיקר בתחומים שחשובים לנו.
כמטפלת העוסקת בחיי אדם ו"משחקת" על הגבול הדק של בטחון עצמי ובין פתיחות והקשבה מגיל צעיר, יחסית, אני גם מבינה כמה חשובה הצניעות.
אחרת זו לא טובת המטופלת מולנו- אלא הלצעוק "אני צודק".

חזרה לנושא-
פשט כמעט בכל הודעה, הגבת לי לדברים שממש לא היו קשורים למה שכתבתי, עד הפוכים לדיעות או אורח חיים שלי.
בואי נאמר דוגמא קטנה- אני מבריה"מ ורוב בני הזוג שלי היו מהעדה. אני מסתובבת במעגלים הללו מגילאי העשרה המוקדמים, הזכרתי את זה כבר כאן. כך שאשכנזים, אתיופים, דתיים, אדוקים, לא אדוקים. באמת שהוצאת את זה על האדם הלא נכון..

בעיניי זה חילול ה'

כשדתיים ששומרים כשרות הולכים לתוכנית שלא רק שלא שומרים כשרות, אלא עושים להכעיס לא לשמור על כשרות. אני חושבת שכל דתי שמגיע לשם ומבשל הוא מחלל את ה'. וזה בכלל לא משנה שהיא ביערה בברנר את הסיר. (והכונה לג'קי) רואים אותה בטילוויזיה מבשלת אוכל בכלים לא כשרים! ויותר מזה חלק מהמתמודדים מבשלים בשר, חלקם חלב והשופטים אוכלים ביחד הכל!

בעיניי, זהו קו אדום שלא ניתן לחציה. היום הרצון של האנשים להיות בטילוויזיה כל-כך גדול, שהם קצת איבדו את הדרך.

אני כשומרת כשרות ודתיה מבחירה, בחיים לא הייתי הולכת לתוכנית כמו מאסטר שף. לי זה היה מאוד מפריע מעבר לכלים הלא כשרים, והאוכל הלא כשר גם העובדה שהשופטים אוכלים בשר וחלב גם יחד! נוגד לחלוטין את אמונתי, ולא הייתי הופכת, אפילו תמורת הרבה כסף, מתמודדת בתוכנית כגון זו.

אני אומנם לא מסכימה איתך, אבל אני מכבדת את

דעתך....
אני אומנם צמחונית אבל גם לי מפריע מידי פעם שמבשלים בשר עם חלב...אבל מצד שני, אני חושבת שכל אחד יכול לכול מה שהוא רוצה...

רציתי לשאול אותך, ואני מקווה שלא תפגעי משאלתי, אבל איך את צופה בתוכנית שמנוגדת לכל עקרונותייך?..
האם בזה שאת צופה את לא תורמת לזה גם?..

ובמידה ואת לא צופה, כיצד את יודעת כל כך הרבה פרטים על התוכנית?..

העונה אני לא צופה

צפיתי בעונה הקודמת, וזו העונה היחידה שראיתי, וזה מאוד הפריע לי, והעונה אני לא צופה גם בגלל כל העניין הזה, וגם בגלל שניצלו אנשים באודישינים, שזה מכעיס אותי אפילו יותר.

הזמינו אנשים לבוא בשש וחצי בבוקר(!) לחיפה מכל הארץ, ושיקרו להם שהם באים לאודישינים. בסוף התברר שניצלו אנשים לפרומואים שיראו שיש הרבה מתמודדים למאסטר שף, וחיים כהן, שידע על כל התרמית הזו, שיקר לכל האנשים האלה. באותו רגע החלטתי שאני לא צופה בתוכנית שמנצלת אנשים בצורה כל-כך בוטה ומגעילה, ולא צפיתי בכלל!

והלוואי שעוד הרבה אנשים היו נוהגים כמוני, ואולי ככה היינו משנים קצת את הניצול שיש פה בריאלטי.....

תודה על התשובה

בקשר לאודינים זאת באמת חוצפה...
יש תביעה ואני מקווה שהם יזכו....

אני זוכרת שאריאלה שהייתה פעילה בתפוז והשתתפה בתוכנית חשפה את כל זה לפני כמה שנים אבל לא ממש התייחסו לזה...

כמהאפשר

New member
אריאלה לא כתבו על האודישנים, אם אני לא טועה

רק על הטעימות, תנורים לא פעילים,
מנות קרות, זמנים וכו'.

כאן הם לקחו את זה כבר צעד אחד קדימה-
לקחת אנשים בתור ניצבים בלי ליידע אותם ולחשוב שזה לא יתגלה.

gute 1

New member
אז מתי היו האודישנים?

ןמה הם עשו באותו היום בפועל?
סתם סקרנות...
(גם אני רוצה לכעוס עליהם אם יש סיבה
)

כלום

כל היום טרטרו אותם. נתנו להם להאמין שעוד רגע...עוד שניה יש אודישן. חיים כהן עמד על ארגז הפוך ושיקר במצח נחושה שיכינו סנדוויצ'ים. וכמובן שלא הכינו כלום! ביקשו מהם רשימה של מרכיבים, ואחרי שהם לקחו אותם, החזירו בחזרה.

אם את רוצה לדעת עוד אז תוכלי לקרוא עוד פה

למעלה